Ułatwienia w parkowaniu dla aut osób z niepełnosprawnościami i autokarów turystycznych

We Wrocławiu uruchomiony został system zajętości miejsc parkingowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami oraz autokarów turystycznych. To innowacyjne narzędzie, które pozwala w łatwy i wygodny sposób wskazać kierowcom oraz przewodnikom najbliższe wolne miejsce parkingowe. Pomoże w tym bezpłatna aplikacja ParkDots.

Celem wprowadzenia systemu jest zarówno poprawa bezpieczeństwa, jak i podniesienie komfortu życia mieszkańców oraz turystów odwiedzających Wrocław. Dzięki niemu skróceniu ulegnie czas poszukiwania wolnego miejsca parkingowego, co przy okazji ograniczy zbędny ruch samochodów i autokarów w naszym mieście. 

220 miejsc parkingowych

System łącznie obejmuje 220 miejsc parkingowych, w tym miejsca dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami (postój bez ograniczeń czasowych w wyznaczonych miejscach strefy A i B ) oraz miejsca dla autokarów turystycznych: czasowe (postój do 15 minut lub 30 minut) i odstawcze (postój bez ograniczeń czasowych). 

Całościowo system składa się z: detektorów, systemu przesyłu danych, aplikacji oraz platformy służącej wymianie danych. 

– System umożliwi także sprawne zarządzanie miejscami parkingowymi oraz pozyskiwanie i gromadzenie danych o zajętości tych miejsc. To ułatwi uprawnionym służbom podejmowanie decyzji o interwencji oraz przeprowadzanie w przyszłości badań i analiz dotyczących np. wykorzystania miejsc parkingowych w mieście – dodaje Robert Bednarski, dyrektor Biura SmartCity i Zarządzania Projektami UM Wrocławia.

System zajętości miejsc parkingowych na placu Solnym

Darmowa aplikacja ParkDots już dostępna

W ramach systemu uruchomiona została aplikacja mobilna ParkDots służąca informowaniu użytkowników o wolnych i zajętych miejscach parkingowych przeznaczonych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami oraz autokarów turystycznych. 

Aplikacja dostępna jest dla systemów Android oraz IoS. Można ją pobrać na oficjalnych platformach dystrybucyjnych Google Play oraz App Store. Korzystanie z niej jest darmowe, bez potrzeby rejestracji czy logowania. Działa zarówno w trybie online jak i offline. Dostępna jest w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej oraz angielskiej.

– ParkDots umożliwia użytkownikowi zarówno wyświetlenie poszczególnych miejsc postojowych objętych systemem, jak i sprawdzenie ich dostępności. Kolorem zielonym oznaczono wolne miejsca parkingowe, czerwonym zajęte. Dodatkowo w aplikacji, każde miejsce postojowe posiada szczegółowy opis oraz zdjęcie, mapa zaś pokazuje lokalizację użytkownika – podkreśla Robert Bednarski. 

Poza tym aplikacja wyposażona jest w filtry do wyszukiwania parkingów. Filtrowanie może odbywać się m.in.  po wolnych miejscach, po miejscach bezpłatnych czy po miejscach dla osób z niepełnosprawnością. Co więcej, aplikacja posiada też moduł nawigacji, który poprowadzi użytkownika do wybranego miejsca postojowego. Można tu skorzystać z różnych nawigacji (np. Google Maps) lub wykorzystać nawigację dedykowaną ParkDots.

System został wdrożony w ramach współpracy Biura Wrocław Bez Barier, Biura SmartCity i Zarządzania Projektami, Biura Promocji Miasta, Straży Miejskiej Wrocławia z firmą T-Mobile.

Projekt ten był niezwykle ważny dla Bartłomieja Skrzyńskiego, rzecznika ds. osób niepełnosprawnych i dyrektora Biura Wrocław Bez Barier (zmarł 15 września 2020 r.). Zależało mu bowiem na tym, by osobom z niepełnosprawnościami  ułatwiać m.in. parkowanie w mieście, a przy okazji wykorzystywać wszelkie możliwości jakie daje nowoczesna technologia.