Drony pomogą zdobyć dane o infrastrukturze. Na razie testowo przebadano jedną z ulic

Szerokość dróg i pasa ruchu czy reklamy w pasie drogowym – m.in. takie dane zbierały drony nad jedną z ulic we Wrocławiu. To pilotażowy projekt miasta z Zespołem Doradców Gospodarczych TOR sp. z o.o. w ramach testowania usługi zbierania danych o mieście.

Na potrzeby pilotażu wytypowano i wykonano przelot dronem w rejonie ulicy i ronda Powstańców Śląskich.

Co i po co zbadały drony?

Przelot pozwolił na inwentaryzację infrastruktury drogowej i uzyskanie danych w wersji wektorowej takich jak: krawędzie dróg, szerokości dróg, szerokości pasa ruchu, poziomych znaków drogowych, oznaczenia linii, słupów sygnalizacji świetlnej, słupów trakcyjnych, latarni oraz reklam w pasie drogowym.

dane z dronów z ul. Powstańców Śląskich

Skysnap, dane analityczne pozyskane w rejonie ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu

– Wykorzystanie dronów do inwentaryzacji infrastruktury drogowej to technologia, która umożliwia szybkie pozyskanie dużej ilości danych niezbędnych do lepszego zarządzania miastem, a co za tym idzie do poprawy jakości życia jego mieszkańców – powiedział Robert Bednarski Zastępca Dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Strony porozumienia analizują kolejne obszary współpracy

Zebrane dane jak i sam sposób ich pozyskania zostaną poddane wnikliwej analizie i ocenie. Jeśli testowana technologia się sprawdzi, w przyszłości może ona wesprzeć miejskie jednostki w realizacji zadań na rzecz mieszkańców.

 

pilotażowy projekt badania dronami miejskiej infrastruktury

Urząd Miejski Wrocławia, od lewej operator drona firma Skysnap, Robert Bednarski UMW, Maciej
Mysona, Jakub Klimkiewicz, Łukasz Malinowski TOR

– Jesteśmy jedną z wiodących polskich firm doradczych. Specjalizujemy się w usługach obejmujących dynamicznie zmieniające się obszary, od infrastruktury transportowej i przesyłowej, poprzez kolej oraz systemy transportu publicznego, aż po zarządzanie ruchem powietrznym i zagadnienia związane z przestrzenią miejską. Cieszymy się, że w ramach współpracy dołączyliśmy do grona partnerów wspierających rozwój i propagowanie idei smart city we Wrocławiu – dodał Maciej Mysona Dyrektor rozwoju biznesu w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.