Śluza rowerowa [PORADNIK, WIDEO]

Kolejna odsłona Elementarza wrocławskiego rowerzysty. Znajdziecie tu informacje dotyczące tego, czym jest i jak korzystać ze śluzy rowerowej. Poniżej publikujemy filmiki instruktażowe oraz mapki, które mają wam pomóc w "rozszyfrowaniu" infrastruktury rowerowej we Wrocławiu. Projekt tworzymy przy współpracy z Akcją Miasto i Wrocławską Inicjatywą Rowerową.


Śluza rowerowa to wyznaczone (zazwyczaj przy użyciu czerwonej farby) na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną miejsce, służące do zatrzymania się rowerów na czerwonym świetle. Umożliwia rowerzystom ruszenie na zielonym w pierwszej kolejności i poprawia ich widoczność.

.

Jeżeli przed skrzyżowaniem znajdują się dwie śluzy - jedna przed, druga za przejściem dla pieszych, wówczas w zależności od tego skąd nadjeżdżamy, korzystamy z jednej LUB z drugiej. Przykład tego mamy na skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej z ulicą Piłsudskiego. Poniżej publikujemy dwa filmiki obrazujące sposób korzystania z obu śluz.

KLIKNIJ, aby zobaczyć to na mapie

ŚLUZA ROWEROWA PRZED PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH

ŚLUZA ROWEROWA ZA PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH

 .

Ułatwia także manewr skrętu w lewo (tzw. skręt w lewo "na dwa"). Wówczas śluza rowerowa umiejscowiona jest za przejściem dla pieszych. Poniżej dwa przykłady wykorzystania śluz rowerowych do skrętu w lewo "na dwa".

PLAC DOMINIKAŃSKI

 KLIKNIJ, aby zobaczyć to na mapie

SKRZYŻOWANIE UL. KOŁŁĄTAJA Z UL. KOŚCIUSZKI

 KLIKNIJ, aby zobaczyć to na mapie

We Wrocławiu śluzy pojawiły się już w wielu miejscach, m.in. na ul. Świdnickiej, Widok, pl. Dominikańskim czy pl. Jana Pawła II.Zgłoś uwagę