Sezon żeglarski otwarty: Rejsy po Odrze

W upalne dni warto przesiąść się z samochodu, roweru, autobusu na kajak, łódkę lub statek i spojrzeć na Wrocław z perspektywy Odry. Widoki są zachwycające.


„Wrocławiowi dobrze przy Odrze” – mówi hasło promujące święto miasta sprzed kilku lat. Nie ma w tym odrobiny przesady – wystarczy przespacerować się nowymi bulwarami wzdłuż Odry, by zobaczyć, jak wypiękniały, a wzajemne uczucie miasta i rzeki rozkwita.

Odpoczynek na wodzie

Komu spacery nie wystarczą, może wiosenne dni spędzić aktywnie na wodzie.

Działa wypożyczalnia sprzętu pływającego w Zatoce Gondoli (ul. Purkyniego, przy Muzeum Narodowym). W ofercie kajaki, łódź motorowa 'Gondolka 4' (dla czterech osób, nie wymaga uprawnień), łodzie wiosłowe.

Kajaki, rowery wodne i mini-katamarany można wypożyczyć w marinie w Przystani Zwierzynieckiej (sto metrów od mostu Zwierzynieckiego). Stąd warto ruszyć kanałem Odry w stronę w Różanki - trasa ma 3,5 km, a po drodze są sielskie widoczki i miejsca dobre na piknik.

Pierwsze wiosenne rejsy po Odrze planują właściciele statków i stateczków, katamaranów, łodzi motorowych. Potęgi wrocławskiej armady jeszcze nie zobaczymy, ale już od soboty będzie można przepłynąć z centrum Wrocławia w stronę zoo lub dalej.

Zatoka Gondoli

W  pierwsze dni kwietnia miłośników odpoczynku na wodzie będą woziły:

  • Statek Wiktoria. Trasa: Przystań Kardynalska – Zoo. Kursy od godz. 11.30 do 17.30, co godzinę;
  • Statek Wratislavia (grupa minimum 30 pasażerów). Trasa: bulwar Dunikowskiego – Zoo;
  • Katamarany Ray i Kuba. Przystań Turystyczna - Port Katamaranów, ul. Grodzka 15, obok mostu Piaskowego. Rejs widokowy 50 minutowy. Rejsy od godziny 10 do 20 oraz w weekendy rejsy „Wrocław nocą”;
  • Statek Tara. Przystań Tumska na Wyspie Piasek (bulwar Włostowica, obok mostu Tumskiego). Trasa: Ostrów Tumski – Zoo.

Odra coraz bezpieczniejsza

Tak dużych inwestycji nad Odrą, jak przez ostatnie lata, wrocławianie nie widzieli od 1945 roku. Pogłębiono m.in. koryto rzeki, zmodernizowano kanały – powodziowy i miejski, przebudowano stopnie wodne i śluzy.

Dzięki przebudowie Wrocławskiego Węzła Wodnego poprawiło się znacznie bezpieczeństwo powodziowe miasta, jednak  do pełnego bezpieczeństwa brakuje budowy planowanego od lat zbiornika retencyjnego w Raciborzu oraz wałów rzeki Widawy powyżej Wrocławia.

W związku z tym Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dalszym ciągu prowadzi działania, które mają zminimalizować zagrożenie. Miasto kilka lat temu zleciło budowę wału chroniącego Kozanów, utrzymywane są też magazyny, w których zgromadzono m.in. około 300 tys. worków. Wrocław jako jedyny w Polsce ma zmagazynowane w postaci górek rekreacyjnych na terenie miasta 20 tysięcy metrów sześciennych piasku. Powołano liderów osiedlowych, którzy są systematycznie szkoleni na wypadek powodzi.

Miasto zleciło również  przebudowę ul. Ślęzoujście, która na odcinku od ul. Potokowej pełni funkcję wału przeciwpowodziowego.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w tym roku planuje także kolejne inwestycje, mające poprawić parametry żeglugowe i powodziowe Odry.

Zostały już podpisane umowy z wykonawcą: na przeprowadzenie modernizacji stopnia wodnego Ratowice w gminie Czernica pod Wrocławiem oraz na remont nabrzeża przy ulicy Michalczyka we Wrocławiu. Dodatkowo rozpoczął się drugi etap remontu śluzy Opatowice, podpisano także umowę na modernizację jazu Rędzin na Odrze.Zgłoś uwagę