Sergei Tchoban: Wystawa rysunków w Muzeum Architektury

Architekt, który realizuje się nie tylko, projektując budynki, równie wielką miłością darzy sztukę scenografii i rysuje dla teatru. Rysunki Sergieja Tchobana, Rosjanina pracującego stale w Niemczech, zdradzają wielką fascynację antykiem, są także formą refleksji nad współczesnym ładem w przestrzeni publicznej. W Muzeum Architektury obejrzymy je do 18 marca.  

  • sergei tchoban muzeum architektury

    Sergei Tchoban, Forum Romanum albo Dwa Światy I, projekt scenografii, 2013


Ważny rysunek architektoniczny

W czasach gdy nawet projekty znanych architektów są generowane komputerowo, w dużej mierze przez specjalistyczne zespoły firm projektujących, a niekoniecznie samego autora, rysunek odręczny staje się prawdziwą rzadkością. Wymaga nie tylko świetnego przygotowania i znajomości tematu, ale sprawia, że architekt z inżyniera ma szansę stać się artystą. Pod warunkiem że jego prace prezentują wysoki poziom, jak w przypadku twórczości Rosjanina. Tchoban pielęgnuje rysowanie, zaprojektował nawet w Berlinie prywatne Muzeum Rysunku Architektonicznego, w którym mieści się siedziba Fundacji Tchobana. Instytucja zajmuje się m.in. zakupem dzieł do kolekcji. Jednym z najbardziej znaczących są m.in. rysunki znanego XVIII-wiecznego projektanta scenografii teatralnych, Włocha Pietra di Gottardo Gonzagi. 

Wystawa: Sergiei Tchoban. Kontrastowa harmonia miasta

Wystawa: Sergiei Tchoban. Kontrastowa harmonia miasta

Wystawa
Termin od 27 stycznia 2018 do 18 marca 2018

Miejsce Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz

Rysunki węglem, dekoracje teatralne

W Muzeum Rysunku Architektonicznego znajdziemy także prace samego Sergieja Tchobana. Obecnie możemy je oglądać w jedynym w Polsce Muzeum Architektury. Kuratorzy wybrali kompozycje z cyklu Miejskie warstwy (połączenie historycznych i futurystycznych wątków), a także m.in. rysunki ruin wykonane węglem. Ponadto szkice dekoracji do sztuki „Svetlyj put’ 19.17” (Świetlisty szlak 19.17), realizowanej w Moskiewskim Teatrze Artystycznym. Spektakl w reżyserii Alexandra Molochnikowa to jedno z wydarzeń obchodów 100-letniej rocznicy Rewolucji Październikowej z 1917 roku.Zgłoś uwagę