Rusza budowa trasy tramwajowej na Nowy Dwór – zmiany w kursowaniu autobusów

Ruszają prace przy budowie trasy tramwajowo-autobusowej (TAT) z placu Orląt Lwowskich na Nowy Dwór. Od soboty 7 września wyłączony z ruchu zostanie fragment ulicy Nabycińskiej. Prace prowadzone będą również od placu Orląt Lwowskich do ulicy Smoleckiej.

  • fot. JK


– To historyczny moment i inwestycja bardzo wyczekiwana przez mieszkańców naszego miasta. Po II wojnie światowej tylko linia tramwajowa do Leśnicy miała więcej kilometrów – mówi Piotr Paś, prezes spółki Wrocławskie Inwestycje, która z ramienia miasta prowadzi nadzór nad tą budową.

W pierwszym etapie powstanie 1,2 km trasy od placu Orląt Lwowskich do Smoleckiej. Wykonawca najpierw zajmie się fragmentem ulicy Nabycińskiej od ul. Robotniczej do placu Orląt Lwowskich. Wymieni tam kanalizację deszczową, sieci energetyczne, zrobi zjazdy, wybuduje chodniki i ścieżkę rowerową. W pobliżu powstanie pierwszy nowy przystanek na TAT. Będzie to przystanek wiedeński. Od najbliższej soboty nie będzie można parkować w tym rejonie, dojazd będą mieli tylko właściciele okolicznych firm.

Zmiany w komunikacji  

– W związku z rozpoczęciem od dnia 7 września 2019 roku (sobota) zmienią trasy linie autobusowe 107, 109 i 609. Autobusy tych linii jadące od strony Nowego Dworu w kierunku centrum miasta, od ulicy Robotniczej zostaną skierowane przez ulicę Śrubową, Strzegomską, plac Strzegomski, ulicę Poznańską i Zachodnią do pętli przy pl. Solidarności – mówi Adam Więcek z Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miasta.

W kierunku przeciwnym autobusy linii 107, 109 i 609 będą rozpoczynały kursy na pl. Solidarności i pojadą przez pl. Jana Pawła II, Legnicką, pl. Strzegomski, ul. Strzegomską i Śrubową do ulicy Robotniczej. Autobusy linii 107, 109 i 609 nie będą już dojeżdżały do pętli „Dworzec Świebodzki”.

Natomiast autobusy linii 106, 148, 149 i kursy nocne linii 206 i 249 będą kursowały bez zmian ulicą Robotniczą i przez pl. Orląt Lwowskich. Pasażerowie, którzy zakupili bilet okresowy na linię 107, 109 lub 609 przed 7 września 2019 roku, będą mogli bez żadnych dopłat podróżować autobusami linii 106, 148, 149, 206 i 249 na trasie Nowy Dwór - Dworzec Świebodzki - Nowy Dwór. 

W kolejnym etapie przebudowa pl. Orląt Lwowskich

Kolejne prace przy budowie TAT będą prowadzone m.in. na terenach między ulicami Robotniczą i Braniborską w kierunku  wiaduktu przy ul. Smoleckiej i nie wpłyną na kursowanie komunikacji miejskiej oraz nie spowodują utrudnień w ruchu.
Wykonawca wymieni i przebuduje sieci, wybuduje trasę dla autobusów i tramwajów, ścieżki rowerowe, chodniki.

W kolejnym etapie zajmie się przebudową placu Orląt Lwowskich. Najpierw jednak trzeba zakończyć wszystkie planowane w tym rejonie miasta prace torowo-drogowe. Wykonawcą jest firma Pro-Tra Building. Koszt inwestycji na tym odcinku to 64 648 800 zł. Cała trasa TAT to 7 kilometrów długości. Podczas budowy powstaną dwa wiadukty, w tym jeden nad linią kolejową. Będzie on liczył blisko 160 metrów!  Prace przy TAT potrwają do 2023 roku.

źródło: Wrocławskie Inwestycje Zgłoś uwagę