wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. We wrocławskich parkach powstają samoczyszczące się toalety
samoczyszcząca się toaleta fot. ZZM
samoczyszcząca się toaleta

W ramach realizacji dwóch projektów zgłoszonych do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na kilku terenach zielonych już zainstalowano samoczyszczące się toalety. Z kolejnych mieszkańcy skorzystają niebawem. Toalety są dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Bezpłatne, samoczyszczące się toalety, które pojawiają się we Wrocławiu, to realizacja dwóch projektów zgłoszonych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2017 i 2018 roku – oba projekty zostały wybrane w kategorii ogólnomiejskich.

fot. ZZM, toaleta w parku Klecińskim

Projekt nr 10, wybrany do realizacji w 2017 roku, zakładał zainstalowanie toalet na Polanie Karłowickiej, w parku Klecińskim oraz na Górce Skarbowców (pierwotnie toaleta miała powstać nieopodal pętli Oporów, jednak z powodów technicznych zmieniono lokalizację). Inwestycja została zrealizowana w poprzednim roku, choć z toalety w parku Klecińskim można korzystać dopiero od stycznia bieżącego roku, gdyż jeszcze w grudniu montowane były ostatnie techniczne elementy, jak np. licznik wody. 

Wnętrze toalet jest odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniami i w pełni zautomatyzowane, a  korzystanie z nich umila mieszkańcom muzyka.

Kolejne toalety zostaną zrealizowane w ramach projektu nr 28 (WBO 2018) i pojawią się w parku Zachodnim, parku Szczytnickim oraz w parku Skowronim przy ul. Weigla. ZZM zamontuje także samoczyszczące się toalety w parku Strachocińskim oraz na skwerze przy Purkyniego.

Co prawda trwa jeszcze ustalanie ostatnich szczegółów, ale najprawdopodobniej ze wspomnianych toalet mieszkańcy będą mogli skorzystać w 2020 roku.

Średni koszt wykonania jednej toalety to kwota w granicach 300-350 tys. zł

Lepiej dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami i z indywidualnym wyglądem

Toalety są realizowane na podstawie wykonanego projektu przez ISBA Grupa Projektowa. Co ciekawe, wprowadzono zmiany w stosunku do toalety, która już jakiś czas temu została umiejscowiona w Parku Wschodnim.

Nowe toalety są także lepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - uwzględnione zostały uwagi Fundacji Polska Bez Barier:

  • obniżone wejścia (różnica z poziomem gruntu wyniesie 0,5 cm),
  • na drzwiach uchwyty zamiast klamek,
  • toaleta zamontowana na wysokości 42 cm (standardowo – na 50 cm), umywalka na wysokości 90 cm (będzie można pod nią swobodnie wjechać na wózku),
  • 2 przyciski alarmu,
  • elementy wystające, takie jak haczyki do powieszenia ubrań/torebki czy uchwyty na kontrastowym tle.

Funkcja samoczyszcząca dotyczy sedesu, ścian oraz podłogi.

Toalety są jednostanowiskowe, a w środku zainstalowano m.in. przewijak dla dzieci w formie półeczki, podajnik na podkłady do toalety czy dmuchawę do wysuszenia rąk. Pomieszczenia są zaprojektowane indywidualnie i przyjęły kształt owalu. Na zewnątrz znajdują się także specjalne poidełka.

Złożenie toalety trwa około 3-4 miesięcy, a na miejsce instalacji przyjeżdża już wykończona, gdzie dokonuje się odpowiednich przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz energetycznych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl