WBO – co wybraliśmy w zeszłym roku

W pilotażowej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2013 do głosowania zostało zgłoszonych 129 projektów. Spośród nich, w głosowaniu, wrocławianie wybrali do realizacji osiem. Zobacz, jak projekty zostały zrealizowane i dlaczego warto zaangażować się w Budżet Obywatelski. Przypominamy, że głosowanie na kolejne projekty zaczyna się w poniedziałek. W tym roku projektów, które są na liście do głosowania jest 314. Do podziału jest aż 20 milionów złotych.

Podczas głosowania WBO w 2013 roku wrocławianie wybrali osiem projektów. Siedem z nich jest już zrealizowanych. Poniżej zestawienie tego, co i jak się zmieniło po pilotażu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. A głosowanie do tegorocznego WBO rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek 15 września od godziny 8.00, m.in. na naszej stronie internetowej.

Projekt nr 88

Przystosowanie obiektu sportowego do potrzeb futbolu amerykańskiego oraz rozgrywania meczów rugby, ultimate frisbee, lacrosse i piłki nożnej. Lokalizacja: Stadion MOSiR ul. Lotnicza 72.

Remont boiska przy ul. Lotniczej zwyciężył w ubiegłorocznym głosowaniu w ramach WBO i zdobył aż 3815 głosów mieszkańców. W ramach tego projektu zmodernizowano stadion i wykonano boisko ze sztucznej trawy o wymiarach 116 na 61,5 m z wydzielonymi polami dla poszczególnych dyscyplin. Zainstalowano także nowe oświetlenie boiska. Wszystkie prace kosztowały ponad 1,6 mln zł. Obiekt będzie wykorzystywany podczas zawodów The World Games 2017.

Projekt nr 9

"Atrakcyjnie i bezpiecznie - to Nasz Kosmos!" - poprawa bezpieczeństwa i atrakcyjności terenu wokół Szkoły Podstawowej nr 118 na Osiedlu Kosmonautów.

Strefa rekreacyjna, skalniak i nowe ogrodzenia – to wszystko wykonano w ramach projektu. W ubiegłorocznym głosowaniu zdobył 3438 głosy. Na jego realizację gmina wydała 430 tys. zł.

Projekt nr 28

"Osiedle na sportowo" - rewitalizacja boiska przy ul. Osinieckiej na osiedlu Żerniki.

Boisko zostało odnowione. Zrekultywowano nawierzchnię trawiastą o wymiarach 114 na 69 m. Zamontowano bramki piłkarskie, chorągiewki narożne, piłkochwyty o wysokości 6 m. Ponadto wykonano nawierzchnie utwardzone placu i chodników w pobliżu trybun i obsiano mieszanką traw obszar działki poza boiskiem. Są także trybuny dla minimum 100 osób oraz wiaty dla zawodników rezerwowych. Projekt, który kosztował blisko 400 tys. zł, zdobył w WBO 2386 głosów.

Tak wyglądało to miejsce przed i po realizacji projektu WBO.

 

Projekt nr 36

Budowa Placu Sportów Miejskich w jednej z lokalizacji: Wzgórze Słowiańskie, Wzgórze Andersa. Będzie to obiekt sportowo-rekreacyjny o przeznaczeniu treningowym.

Przy skrzyżowaniu ulicy Ślężnej i Petrusewicza na pierwszym wzniesieniu Wzgórza Andersa powstał pierwszy we Wrocławiu i jeden z nielicznych w Polsce park do uprawiania parkouru, czyli młodego sportu, który polega na wyczynowym pokonywaniu przeszkód. Park jest przeznaczony dla początkujących, średniozaawansowanych i zawodowców. Poza skokami przez przeszkody z powodzeniem będzie tam można uprawiać sporty siłowe, np. podciągać się itp. Na projekt zagłosowało 1996 osób.

Tak to miejsce wyglądało w trakcie i po realizacji projektu WBO.

 Projekt nr 10

"Plac zabaw i plac rekreacyjny czyli nowa przestrzeń publiczna na Muchoborze Wielkim dla młodszych i starszych i najstarszych". Lokalizacja: ul. Stanisławowska i Buczacka, nad potokiem Kasina.

Park linowy ze zjeżdżalniami i karuzelą, a do tego m.in. stoliki do gry w warcaby oraz leżaki i nowa zieleń. Plac zabaw i plac rekreacyjny dla dzieci i dorosłych na Muchoborze Wielkim, to również projekt, który zrealizowany jest w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2013. W zeszłorocznym głosowaniu zdobył 1982 głosy. Modernizacji doczekał się też teren parkowy, gdzie pojawiły się nowe rośliny i ustawiono ławki oraz leżaki. Przygotowanie wszystkich atrakcji kosztowało 500 tys. zł.

Tak to miejsce wyglądało przed i po realizacji projektu WBO.

 

Projekt nr 75

"Aktywni w rytm muzyki" - muzyczny plac zabaw dla ZS nr 20 ul. Kłodnicka 36.
Ilość oddanych głosów na projekt: 1863.
Na terenie Zespołu Szkół nr 20 przy ul. Kłodnickiej powstał plac zabaw, na którym dzieci mogą grać na różnych urządzeniach-instrumentach. To pierwszy tego typu plac we Wrocławiu. W ramach WBO otrzymał 1863 głosy. Nie bez powodu plac powstał właśnie na terenie Zespołu Szkół nr 20, do którego należy szkoła muzyczna I stopnia i co prawda jest na terenie szkoły to wszyscy mogą z niego korzystać. Inwestycja kosztowała 400 tys. zł.

Projekt nr 119

"Zagospodarowanie terenu przy kościele, budowa chodnika, uporządkowanie zieleni, oświetlenie. Lokalizacja: ul. Żernicka 242.

Nowe ścieżki dla pieszych i ławki powstały w niewielkim parku wokół kościoła p.w. Świętego Wawrzyńca na Żernikach. Prace, które trwały od kwietnia do lipca kosztowały 80 tys. zł. W ubiegłym roku w ramach WBO projekt dostał 1850 głosów.

Projekt nr 69

Zabezpieczenie kolekcji zabytkowych tramwajów na tyłach zajezdni przy ul. Legnickiej przez przeniesienie ich do budynku zajezdni. Remont wagonu Maximum z 1901 r.

Ilość oddanych głosów na projekt to dokładnie 1834. W tej chwili trwają przygotowania do realizacji tego projektu. Tramwaj Maximum z 1901 r. to prawdziwa komunikacyjna perełka – jedyny w kraju i jeden z nielicznych na świecie. Zachował się do dziś trochę przez przypadek, bo był wykorzystywany jako… altanka na działce. Procedura przetargowa na razie nie wyłoniła wykonawcy remontu tego pojazdu. Miłośnicy wrocławskiej komunikacji muszą zatem uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

arc