wroclaw.pl Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie

WBO 2021 - wyniki głosowania. Poznaj 20 zwycięskich projektów

Redakcja www.wroclaw.pl,
WBO 2021. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie! ARAW
WBO 2021. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

Znamy już wyniki głosowania w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach tegorocznej edycji WBO zrealizowanych zostanie 12 projektów osiedlowych i 8 ponadosiedlowych. Zagłosowało na nie łącznie 89 tys. 933 wrocławian.

Transmisja z ogłoszenia wyników WBO 2021

Górą projekty zielone, ale WBO bardziej zróżnicowane niż przed rokiem

– W WBO 2021 wyraźnie zwyciężyły projekty zielone. Aż 12 z 20 zwycięskich projektów to zadania związane właśnie z zielenią. Wśród zwycięzców mamy większe zróżnicowanie kategorii – mówi Natalia Klamecka z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

WBO 2021, zwycięskie projekty w podziale na kategorie

Wśród zwycięzców znalazły się także 3 place zabaw, 2 projekty pieszo-rowerowe oraz po jednym projekcie z innych kategorii.

Zwycięskie projekty osiedlowe

Spośród 96 biorących udział w głosowaniu projektów osiedlowych, wybrano 12: 7 w kategorii zieleń/rekreacja, 3 place zabaw, 1 projekt drogowy (przebudowa ul. Kminkowej) oraz jeden polegający na montażu oświetlenia (Ołbin).  

Sprawdź wyniki głosowania dla wszystkich projektów

Aż 5 projektów osiedlowych zdobyło w tym roku ponad 3 tys. głosów. Dla porównania – w 2020 roku pułap ten udało się przekroczyć tylko 2 projektom.

WBO 2021, liczba oddanych głosów

Najwięcej głosów (powyżej 3 tys.) zgromadziły:

Sprawdź wyniki głosowania dla wszystkich projektów

Zwycięskie projekty ponadosiedlowe

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym do realizacji skierowanych zostanie 8 projektów ponadosiedlowych. 5 z nich to projekty „zielone”. Wśród zwycięzców znalazły się także 2 projekty pieszo-rowerowe i 1 z kategorii rewitalizacja.

Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego zwrócił uwagę, że w dziewiątej edycji WBO w kategorii projektów ponadosiedlowych sukces odniosły propozycje promowane wzajemnie przez liderów osiedlowych. – To doskonały dowód na to, że sojusze się opłacają – komentował dyrektor Sebastian Wolszczak.

WBO 2021, głosy elektroniczne i papierowe

Najwięcej głosów (powyżej 5 tys.) zdobyły dwa projekty:

Sprawdź wyniki głosowania dla wszystkich projektów

Szalę zwycięstwa przeważyły panie. Więcej głosów także ze strony seniorów i dzieci

W głosowaniu WBO 2021 wzięło udział o 9 tys. więcej pań niż panów. Zagłosowało łącznie 47 536 kobiet i 38 433 mężczyzn.

Głosowaliście głównie przez internet (w ten sposób oddano 85 920 ważnych głosów), choć wypełnionych formularzy papierowych było dwa więcej niż w zeszłym roku - 49.

WBO 2021, płeć i wiek głosujących

Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego Urzędu Miejskiego zwrócił uwagę na strukturę wiekową uczestników głosowania. – Zauważyliśmy większy udział w głosowaniu seniorów oraz młodzieży – mówił przy okazji ogłoszenia wyników głosowania.

Seniorów było o 416 głosów więcej niż przed rokiem, a dzieci do 12. roku życia o 1126 więcej.

Można odczytać to jako pochodną i sukces kampanii promującej WBO, która obejmowała banery zachęcające do głosowania montowane na placach zabaw i ogrodzeniach szkół, czy dystrybucję drukowanego biuletynu wroclaw.pl z listą projektów WBO do skrzynek pocztowych mieszkańców. Dzięki temu o głosowaniu mogli dowiedzieć się również seniorzy, rzadziej korzystający z internetu.  

Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych zapowiedział, że w przyszłym roku budżet Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego będzie wyższy. – Do podziału będzie 30 milionów złotych. Wzrosną kwoty dla poszczególnych kategorii. Na projekt ponadosiedlowy będzie można wydać 3 miliony złotych, a na projekt osiedlowy 1 milion złotych - mówił dyrektor Bartłomiej Świerczewski.

Sprawdź pełne statystyki głosowania.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl