WBO 2020: 18 września ruszyło głosowanie

Od 18 września od godz. 9.00 głosujemy w WBO 2020. Możemy wybierać spośród blisko 200 projektów, głosowanie trwa do 5 października. Do wydania jest 25 mln złotych.

Tegoroczne zasady WBO nie różnią się od tych znanych nam z ubiegłego roku. Wybieramy spośród projektów ponadosiedlowych i osiedlowych. Każdy mieszkaniec Wrocławia ma jeden głos, w ramach którego może wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy – do 750 tys. zł i jeden ponadosiedlowy, którego wartość może osiągnąć 2 mln złotych.

Zmieniaj Wrocław z WBO

Wrocławianie mogą głosować w WBO 2020 niezależnie od swojego wieku, meldunku, czy posiadanego obywatelstwa. Uczestnik głosowania nie musi udowadniać, że mieszka we Wrocławiu - zameldowanie nie jest wymagane.

Zagłosuj – kliknij w obrazek

Jak głosujemy?

– Głosowanie rozpoczynamy 18 września o godzinie 9.00, potrwa dwa pełne tygodnie, do 5 października, do godz. 23.59 – powiedział Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej i w formie papierowej, aczkolwiek forma papierowa z roku na rok jest coraz rzadziej wybierana.

 

Głosować można elektronicznie na portalu www.wroclaw.pl/wbo oraz za pomocą formularzy papierowych. Aby zapewnić bezpośredniość głosowania, papierowe karty zostały ponumerowane i będą wydawane mieszkańcom pojedynczo w punktach do głosowania. Punkty do głosowania znajdują się w Centrach Obsługi Mieszkańca:

 • ul. G. Zapolskiej 4
 • pl. Nowy Targ 1-8
 • ul. W. Bogusławskiego 8,10
 • al. M Kromera 44 

Punkty do głosowania są czynne w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

Obcokrajowcy nieposiadający numeru PESEL mogą głosować za pomocą formularzy papierowych. W punkcie do głosowania zamiast numeru PESEL podają wówczas numer innego niż dowód osobisty dokumentu tożsamości.

Wroclaw Citizens’ Budget: voting

Вроцлавський громадянський бюджет 2020 – голосування

Głosowanie elektroniczne krok po kroku

Każdy głosujący w formie elektronicznej, musi podać swój numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym głos. Dopiero po wprowadzeniu w aplikacji do głosowania kodu aktywacyjnego, głos zostanie zapisany w systemie. Z jednego numeru telefonu może zagłosować maksymalnie 5 osób. Głosujący nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

Jakie projekty w tym roku?

W głosowaniu bierze udział 199 projektów, w tym 122 projekty osiedlowe i 77 ponadosiedlowych. Pierwotnie zgłoszonych zostało ich aż 413. Negatywnie zweryfikowanych zostało 170 z nich. 37 projektów zostało wycofanych przez samych liderów, a 7 innych będzie realizowanych poza WBO.  

Podobnie jak w ubiegłych latach, szczególną popularnością wśród liderów WBO cieszą się projekty związane z miejską zielenią. – To projekty dotyczące budowy parków, zieleńców, nasadzeń drzew. To wskazuje, jakie są potrzeby wrocławian – mówi Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Projekty poddane pod głosowanie wg kategorii:

 • zieleń / rekreacja – 105
 • pieszo / rowerowe – 36
 • place zabaw – 15
 • drogowe – 10
 • sport – 9
 • podwórka - 5
 • rewitalizacja – 4
 • komunikacja zbiorowa – 4
 • nieinwestycyjne - 2
 • inne – 9

Znajdziecie je wszystkie w wyszukiwarce projektów, umożliwiającej ich wygodne przeglądanie i selekcjonowanie przy użyciu kilku parametrów (zasięg, osiedle, typ, kategoria, numer projektu). 

Jesteś liderem projektu albo chcesz pomóc w promocji któregoś z nich?

Skorzystaj z bezpłatnych szablonów materiałów promocyjnych: plakatów, ulotek, grafik na social media. Wystarczy znaleźć swój projekt w wyszukiwarce, wejść w niego, a następnie pobrać potrzebne pliki z zakładki "materiały promocyjne".