WBO 2018 – wyniki głosowania

Wrocławianie wybrali! Zrealizujemy 63 nowe projekty, które zmienią przestrzeń naszego miasta.

Głosowanie trwało od 14 września do 1 października. Oddano łącznie 68 670 głosów, w tym elektronicznych: 51 875 i papierowych: 16 795.

Mieszkańcy Wrocławia wybrali 63 nowe projekty. Najwięcej wśród nich jest – wedle kategorii – projektów zieleń/rekreacja (37), potem sport (7) i place zabaw (7).

– Mamy za sobą rozstrzygnięcia dotyczące kolejnej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, czyli czegoś, co inwestycyjnie rozstrzygnie się w kolejnym roku. To projekt, który ma dwie strony. Po pierwsze, jest związany z konkretnymi przedsięwzięciami, ale pełni także rolę budowania kapitału społecznego, ucząc ludzi, jak współpracować i wyłaniać lokalnych liderów – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

fot. Patryk Załęczny

We Wrocławiu istnieje 47 osiedli, z czego w ramach WBO 2018 realizacji projektów doczeka się aż 36 z nich. – Jak wiemy, w naszym mieście jedne osiedla są większe, drugie mniejsze, jednak nawet na tych mniej licznych, jeśli ludzie chcą działać, to potrafią skutecznie przeforsować swój projekt i poddać go realizacji. Z frekwencji możemy być zadowoleni, jednak wiadomo, że zawsze mogłoby być lepiej. Na koniec roku porównamy Wrocław z innymi miastami i wówczas sprawdzimy, czy tym razem także uplasowaliśmy się w czołówce tego zestawienia – dodał prezydent Wrocławia.

Projekty rowerowe i zabytkowe WBO

– W tegorocznej edycji najwięcej głosów uzyskał kolejny etap projektu zielonej pieszo-rowerowej obwodnicy Wrocławia, który od lat lideruje w tym zestawieniu. Mogę także zdradzić, że w końcu udało nam się uzgodnić pewne elementy z PKP, które sąsiadują z tym projektem, i dzięki temu w przyszłym roku rozpoczynamy już prace w terenie. Tuż za wspomnianym projektem uplasował się Rowerowy Wrocław 2018, czyli kolejny etap realizacji dróg rowerowych we Wrocławiu – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMW.

fot. Patryk Załęczny

W tegorocznej edycji po raz pierwszy realizowano także projekt zabytkowego WBO. – Zwyciężyły dwa projekty i jesteśmy bardzo ciekawi, jak będzie przebiegała ich realizacja. Dzięki tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego odnowimy kilka wrocławskich, zabytkowych herbów. Wszystko będzie jednak zależało od elementów przetargowych, wówczas będziemy w stanie określić dokładną liczbę herbów, które zostaną odrestaurowane – twierdzi Bartłomiej Świerczewski.

W przyszłym roku projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego będzie działał inaczej. Rada Miejska Wrocławia przyjęła nową uchwałę, która w tym momencie jest w ocenie wojewody. – W ciągu najbliższych tygodni wszystko powinno się już rozstrzygnąć i od stycznia wystartujemy z kolejną edycją WBO 2019 – dodaje dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMW. 

Jakie projekty wygrały? Sprawdź!

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące głosowania WBO 2018.

Statystyki

Znasz już wyniki głosowania WBO 2018? Sprawdź dokładnie, kto i jak głosował i dlaczego Twój projekt wygrał głosowanie w tym roku. Wyniki możesz przeglądać w postaci wykresów.