wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. W zajezdni przy Legnickiej przywracają sprawność kolejnym zabytkowym tramwajom
wagon doczepny Konstal ND fot. Michał Maliczkiewicz - UM Wrocławia
wagon doczepny Konstal ND

Wrocławska kolekcja zabytkowych tramwajów i autobusów uważana jest za największą w kraju. Łącznie w posiadaniu gminy oraz wrocławskich organizacji pozarządowych, znajduje się około 70 historycznych pojazdów. Trwa remont dwóch kolejnych.

Stuletni tramwaj-polewaczka

Tramwaj-opryskiwacz G-061 wyprodukowano w 1927 roku jako wagon-szlifierkę. W połowie lat 70. szlifierkę przerobiono jednak na opryskiwacz, służący do odchwaszczania torowisk. Po remoncie ten blisko stuletni wagon ma wrócić na wrocławskie tory. Będzie wykorzystywany do podlewania zielonych torowisk i polewania latem pozostałych (żeby je schładzać). Wiekowy pojazd pomoże tym samym w walce ze skutkami zmian klimatycznych. Dawniej truł środowisko, teraz zamieni się w przyjazną środowisku polewaczkę.

wagon polewaczka

Wagon G-061. Fot. Michał Maliczkiewicz - UM Wrocławia

Konstal ND - wagon doczepny do „Enusi”

Remontu doczekał się także ostatni zachowany we Wrocławiu wagon doczepny ND. Będzie mógł jeździć w zestawie z wagonem silnikowym Konstal N (pieszczotliwie nazywanym „Enusią”). Wagony typu N to pierwsze tramwaje produkowane w Polsce po wojnie. Remontowany egzemplarz wyjechał z fabryki w 1952 roku, a do Wrocławia trafił na wiosnę 1968.

Pierwszy etap remontu obydwu wagonów już za nami. 28 grudnia przedstawiciele Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków dokonali odbioru gruntownie odrestaurowanych podwozi. Teraz renowacja czeka nadwozia obu tramwajów. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl