wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:05

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Przekaż 1,5 proc. podatku dla OPP z Wrocławia
Kliknij, aby powiększyć
Dłoń trzymająca monety, obok otwarta dłoń. Pośrodku napis: 1,5%. Grafika ilustracyjna www.wroclaw.pl
Dłoń trzymająca monety, obok otwarta dłoń. Pośrodku napis: 1,5%. Grafika ilustracyjna

Rozliczając PIT za 2023 rok, możesz przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Warto to zrobić. W ubiegłym roku na Dolnym Śląsku z odpisów 1,5 procenta zebrano ponad 128 milionów złotych. To bardzo realne wsparcie dla wielu pożytecznych organizacji.

Listę wszystkich OPP uprawnionych do znajdziecie na stronie Narodowego Instytutu Wolności. By przejrzeć te z Wrocławia (do czego zachęcamy) wystarczy wybrać w wyszukiwarce odpowiednią gminę.

Co ważne, przekazując 1,5 proc. podatku, nie tracimy dodatkowych pieniędzy. Nasza decyzja dotyczy części kwoty, którą i tak musielibyśmy przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Jak przekazać swoje 1,5 procent? W deklaracji podatkowej wystarczy podać numer KRS organizacji, której chcemy je przekazać. Istnieje także możliwość wpisania w osobnej rubryce celu szczegółowego.

Te organizacje mogą was zainspirować

Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczestniczki praktyk organizowanych przez Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundacja im. św. Jadwigi Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi
Uczestniczki praktyk organizowanych przez Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundacja im. św. Jadwigi

Fundacja od 2001 roku organizuje we Wrocławiu praktyki zawodowe dla młodych ludzi z Ukrainy. Od tego czasu dwudziestu spośród tych praktykantów obroniło już swoje prace doktorskie. Dziedziny? – Od nauk ścisłych takich jak fizyka, przez medycynę, nauki techniczne, weterynaryjne, po nauki humanistyczne.

Podczas pobytu we Wrocławiu, praktykanci mieszkają we wrocławskich rodzinach, z którymi często nawiązywane są serdeczne znajomości, a niejednokrotnie przyjaźnie trwające wiele lat.

Obecnie szczególną okolicznością jest tutaj oczywiście trwająca od dwóch lat pełnoskalowa wojna w Ukrainie.

– Chcemy żeby na praktyki przyjechali głównie lekarze, którzy będą mogli zwiększyć doświadczenie zawodowe, które wykorzystają w swoim kraju. Zapraszamy lekarzy w trakcie specjalizacji, a także doktorantów, studentów ostatnich lat studiów na Politechnice Lwowskiej oraz inne osoby, które rozpoczynają swoją drogę zawodową – piszą Justyna Staszak i Kazimierz Pabisiak z Fundacji.

  • KRS: 0000080096
  • Cel szczegółowy: 1,5%: PRAKTYKI DLA LWOWIAKÓW

Stowarzyszenie Serce Szczepina

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Święto Dyni na Szczepinie zorganizowane przez Stowarzyszenie Serce Szczepina, Październik 2023 Oleksandr Poliakovsky
Święto Dyni na Szczepinie zorganizowane przez Stowarzyszenie Serce Szczepina, Październik 2023

Działają na swoim osiedlu od 7 lat. Prowadzą warsztaty i spotkania, integrują sąsiadów, organizują plenerowe wydarzenia. W 2021 roku zostali laureatami nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia. Zbierają pieniądze na… siedzibę. Miejsce, w którym mogliby działać przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych.

– Lokalność, sąsiedzkość, bliskie relacje to to, co udało nam się zbudować przez ostatnie lata. Chcemy się rozwijać i działać jeszcze lepiej. Zebrane fundusze pomogą nam też spełnić nasze marzenie - stworzyć miejsce szczepińskich spotkań, gdzie będziemy działać przez cały rok – piszą.

  • KRS: 0000270261
  • Cel szczegółowy: Serce Szczepina 18078

Uwaga: dopisek z celem szczegółowym jest tu kluczowy. Środki zbiera bowiem inna OPP, na subkonto Stowarzyszenia Serce Szczepina.

Dolnośląska Fundacja na Rzecz Pieczy Zastępczej Przystanek Rodzina

Gdzieś obok nas, codziennie, prawie 16 tysięcy dzieci zasypia wieczorem w nie swoim łóżku. Są zagubione, nie mogą przytulić się do swojego taty i swojej mamy.

Od 2014 roku takim dzieciom pomaga Dolnośląska Fundacja na Rzecz Pieczy Zastępczej Przystanek Rodzina.

Pozyskują nowe rodziny zastępcze, organizują korepetycje dzieciakom wychowującym się w pieczy zastępczej (bardzo indywidualne – każdy wolontariusz ma jednego podopiecznego).

Urządzają dla nich imprezy świąteczne i mikołajkowe, wyjazdy na kolonie. W tym roku środki pozyskane z 1,5 proc. planują przeznaczyć na diagnozy, terapie i konsultacje psychologiczne.

  • KRS: 0000495960

Organizacji z Wrocławia robiących wspaniałe rzeczy i zabiegających o 1,5 proc. naszych podatków jest znacznie, znacznie więcej. Możecie zgłaszać je nam na adres redakcja(at)araw.pl, postaramy się wymienić na łamach portalu wszystkie, o których napiszecie. Prosimy o wpisanie w tytule maila: „1,5 procent” oraz nazwy organizacji. A w treści maila – numeru jej KRS.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl