wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:30

wroclaw.pl strona główna
 1. wroclaw.pl
 2. Wrocław Rozmawia
 3. Powstaje Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Weź udział w konsultacjach jej projektu

Powstaje Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Weź udział w konsultacjach jej projektu

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Inwestycja budowlana - minikoparka ładuje piasek na samochód ciężarowy. Zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Poliakovsky- www.wroclaw.pl
Inwestycja budowlana - minikoparka ładuje piasek na samochód ciężarowy. Zdjęcie ilustracyjne

Czym jest „Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego 2021-2027”? To ważny dla Wrocławia i okolicznych miejscowości dokument. Pozwoli na realizację wielu ponadgminnych projektów, przy wykorzystaniu finansowania ze środków Unii Europejskiej. 28 marca rozpoczęły się konsultacje strategii ZIT wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Potrwają do 18 kwietnia 2023 roku.

Spójność terytorialna i ZIT-y

Spójność terytorialna, jest istotnym elementem polityki rozwoju UE. Wpływa na zwiększenie konkurencyjności obszarów. Instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), jest narzędziem wspierającym wdrażanie strategii terytorialnych z wykorzystaniem możliwości finansowych jakie dają nam Fundusze Europejskie.

ZIT-y służą przede wszystkim wspieraniu rozwoju miast i obszarów z nimi funkcjonalnie powiązanych.

ZIT WrOF  - czyli jak to działa we Wrocławiu i okolicach

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WrOF) współpracuje już 19 gmin! Od 2014 r. udało się zrealizować projekty, które w istotny sposób przyczyniły się do poprawy życia mieszkańców  obszaru, w tym w szczególności w zakresie:

 • edukacji,
 • infrastruktury technicznej i społecznej,
 • atrakcyjności inwestycyjnej i turystyczno-rekreacyjnej,
 • rewitalizacji,
 • ochrony środowiska,
 • otoczenia biznesu oraz
 • infrastruktury dostosowanej do potrzeb osób starszych.

Tak szeroko zakrojone inwestycje i projekty, wykraczające poza obszar jednej gminy, możliwe były tylko dzięki współpracy i współdziałaniu.

ZIT WrOF stał się platformą współpracy, wymiany doświadczeń oraz konsultacji, pozwalającą w innowacyjny sposób postrzegać politykę wspierania rozwoju. Jest formą współpracy samorządów,  współfinansowaną ze środków Funduszy Europejskich. Ideą ZIT jest kooperacja samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania atutów samorządów i wspólnego rozwiązywania problemów.

Strategia na lata 2021-2027

Jednym z warunków realizacji ZIT w latach 2021-2027 jest opracowanie Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2027. Strategia zawiera propozycje działań możliwych do realizacji w ramach instrumentu finansowego Unii Europejskiej pod nazwą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

Działania przewidziane w Strategii ZIT WrOF mają zapewnić większą spójność przestrzenną Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz przyczynić się do wzrostu gospodarczego, rozwoju infrastruktury, poprawy komunikacji, polepszenia usług społecznych, a co się z tym wiąże, wyższej jakości życia mieszkańców obszaru.

Przygotowanie i konsultacje społeczne projektu dokumentu pn. „Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego 2021-2027” oraz projektu dokumentu pn. „Prognoza oddziaływania na środowisko” są niezbędnym etapem przygotowania Strategii i realizowania projektów finansowanych w ramach Funduszy Europejskich.

Weź udział w konsultacjach społecznych Strategii oraz prognozy oddziaływania na środowisko

Konsultacje społeczne prowadzone będą w dniach od 28 marca do 18 kwietnia 2023 roku.

W ramach konsultacji odbędą się 4 spotkania konsultacyjne w następujących terminach i miejscach:

 • 04.04.2023 Wrocław w godz. 17:00-18.00 w sali Urzędu Miejskiego Wrocławia (ul. Hubska 8-16),
 • 05.04.2023 Oleśnica w godz. 17:00-18.00 w sali Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja (ul. Mikołaja Reja 10),
 • 12.04.2023 Oborniki Śląskie w godz. 17:00-18.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego (ul. Trzebnicka 1 Budynek B),
 • 13.04.2023 Kobierzyce w godz. 17.00-18.00 w Sali Błękitnej Urzędu Gminy Kobierzyce (al. Pałacowa 1)

Projekt Strategii ZIT WrOF wraz z prognozą oddziaływania na środowisko znajdziecie na tej stronie.

Opinie do dokumentu możecie przekazywać elektronicznie za pomocą formularza konsultacji do dnia 18.04.2023 r. lub wyrazić je podczas spotkań konsultacyjnych. Link do formularza znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl