Powstaje park rekreacyjny Mikołowska

źródło: ZZM

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na I etap budowy parku rekreacyjnego na wrocławskim Strachocinie. Plac zabaw ze zjeżdżalnią, odnowioną górką oraz karuzelą – to główny element pierwszej części jego urządzania. Projekt realizowany jest w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Głównym celem inwestycji przy ul. Mikołowskiej jest stworzenie miejsca integracji mieszkańców, rozwinięcie funkcji sportowej tego terenu oraz utworzenie miejsca wypoczynku dla przechodniów i rowerzystów. Budowa parku realizowana będzie w kilku etapach.

I etap

I etap, który rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu (luty 2021 r.), obejmie demontaż metalowych urządzeń zabawowych, wzmocnienie istniejącej na tym terenie górki, jak i wykonanie nowych nawierzchni m.in. z kostki betonowej, żwiru oraz piasku. Najbardziej oczekiwanym elementem będzie plac zabaw dla dzieci, który również tam powstanie.

– Elementy i urządzenia, jakie znalazły się w projekcie zostały wskazane przez mieszkańców osiedli podczas przeprowadzanych konsultacji społecznych – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. – Docelowo plac zabaw swoją formą nawiązywać będzie do tradycji osiedla, czyli „Smoka Strachoty”. Znajdzie się tam m.in. „dwugłowy smok”, czyli zestaw sprawnościowy ze zjeżdżalnia, karuzele oraz ławki – dodaje.

Istniejący stan zagospodarowania terenu, źródło: ZZM

Remont ścieżek, boisko, toaleta

W kolejnych etapach wykonany zostanie remont ścieżek. Powstanie też nowoczesna toaleta samoczyszcząca, boisko wielofunkcyjne, plac do zabaw z psami, urządzenia do ćwiczeń kalisteniki, pergola, tor do gry w bule oraz kwietna łąka.

– Łąka kwietna zamiast trawnika posiada same zalety. Przede wszystkim upiększa okolicę, wzbogaca bioróżnorodność a przede wszystkim wspomaga bioretencję. Taka łąka jest nie tylko miła dla oka, ale również korzystnie wpływa na obniżenie temperatury podczas upałów - podkreśla Marek Szempliński. 

Etap pierwszy inwestycji rozpocznie się w lutym 2021 r. i potrwa do końca maja br.

Koncepcja zagospodarowania terenu: „Smocza Kraina”, źródło: ZZM

„Park rekreacyjny Mikołowska” Strachocin-Swojczyce-Wojnów realizowany jest w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2018, projekt nr 555.

I etap inwestycji kosztować będzie 810 tys. złotych.