wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:05

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Poniedziałkowe punkty poboru masek
Kliknij, aby powiększyć
Akcję zainaugurował 16 kwietnia punkt poboru masek przy ul. Igielnej 41. fot. Maciej Wołodko
Akcję zainaugurował 16 kwietnia punkt poboru masek przy ul. Igielnej 41.

W poniedziałek 20 kwietnia na terenie Wrocławia działać będzie 6 punktów poboru masek, udostępnianych przez wrocławskie organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

Ważna aktualizacja

Poniżej opisana akcja w tej formie była jednorazowa. Od 27 kwietnia zmienia się formuła projektu. Z uwagi na potrzebę usprawnienia działań i dotarcia do najbardziej potrzebujących, zmienił się tryb udzielanej pomocy. Od 27 kwietnia, punkty poboru masek zostaną zastąpione przez skrzynki kontaktowe, dostępne w sposób ciągły. Więcej o niej tutaj.

Poniedziałkowa akcja

Maski wykładane będą o godz. 12 i 17 w poniedziałek 20 kwietnia. Ich liczba jest ograniczona, co wynika z „mocy przerobowych” szyjących. Przeznaczone są dla osób najbardziej potrzebujących, które mogą nie mieć możliwości innego ich zdobycia.

Inicjatorką akcji we Wrocławiu jest radna miejska, Agnieszka Kędzierska. Inspiracją zaś był Maskomat zorganizowany w Bielsku-Białej. Koordynacji podjęła się Kamila Kamińska-Sztark ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej.

- Od miesiąca staramy się razem z grupą organizacji pozarządowych pomagać i szpitalom i medykom oraz służbom administracyjnym dostarczając im wyposażenie, przede wszystkim maseczki - mówi Agnieszka Kędzierska.

- W związku z obowiązującym od 16 kwietnia nakazem zasłaniania twarzy w miejscach publicznych oraz z tym, że nadal jest wiele osób które takich masek nie mają, uruchamiamy stacjonarne punkty z maseczkami. W każdym z nich będziemy co poniedziałek wykładać po około 200 masek z instrukcją obsługi – dodaje radna.

Maski dostępne będą w pakietach po dwie sztuki. Organizatorzy akcji proszą jednak, by jedna osoba pobierała jeden pakiet. Tak, żeby maseczek wystarczyło dla każdego kto nie miał do tej pory bądź nie ma możliwości ich zakupu.

- Są to maski bawełniane, trójwarstwowe z kieszonką na filtr. Maski są szyte wolontaryjnie. Tym samym prosimy o brak zapytań, czy możemy uszyć w liski, szyjemy z tego co mamy, są to bardzo dobre materiały. Wolimy postawić w obecnej sytuacji na jakość, nie zaś ilość masek. Wolimy, aby ludzie umieli ich używać w sposób właściwy. Dlatego do każdego pakietu dołączona będzie instrukcja, jak należy dbać o maski. Nie wyrzucajcie woreczka! Najpierw przeczytajcie instrukcję - mówi Kamila Kamińska-Sztarak.

- Pamiętajmy, jeśli możemy dostać lub kupić maskę gdzie indziej, maski w maskomacie pozostawmy tym, którzy takiej możliwości nie mają – dodaje pani Kamila.

Tu znajdziecie maseczki ochronne

Stare Miasto

Przedmieście Oławskie

Szczepin

Karłowice-Różanka

Strachocin-Swojczyce-Wojnów

Złotniki

Obowiązek zasłaniania ust i nosa wprowadzony został od 16 kwietnia. Każda osoba w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.

Wrocławscy radni razem z NGO

Akcja „Weź maskę” to wspólna inicjatywa wrocławskich NGO oraz grupy miejskich radnych: Agnieszki Kędzierskiej, Jolanty Niezgodzkiej, Magdaleny Razik-Trziszka, Doroty Galant, Tadeusza Grabarka, Piotra Uhle, Tomasza Hanczarka, Dariusza Ślusarka. 

Jak możesz pomóc?

Produkcja odzieży ochronnej – nie tylko maseczek - wiąże się z kosztami. Jeżeli chcecie wesprzeć Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, najpilniejsza w tej chwili jest zbiórka na odzież ochronną, w tym kombinezony dla medyków. Znajdziecie ją pod adresem: https://zrzutka.pl/y4msgx

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl