wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
 1. wroclaw.pl
 2. Wrocław Rozmawia
 3. Półkolonie we Wrocławiu - Wakacje 2020
Półkolonie we Wrocławiu Zdjęcie Lukasa z Pexels
Półkolonie we Wrocławiu

Podczas wakacji dzieci i młodzież będą mogli wziąć udział w półkoloniach, które są organizowane przez organizacje pozarządowe wyłonione w otwartym konkursie ofert.

19 organizacji pozarządowych  wygrało konkurs ofert na organizację i przeprowadzenie wypoczynku letniego w miejscu zamieszkania (półkolonie letnie) z dofinansowaniem miasta. Łącznie z oferty skorzysta 1227 dzieci (93 grupy, które będą liczyć po ok. 12 osób w grupie, zgodnie z wymogami organizatorów wypoczynku w związku z COVID-19).

— W tym roku, z powodu ogłoszenia stanu epidemicznego bardzo dużo dzieci i młodzieży pozostanie w czasie wakacji we Wrocławiu. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zlecenie organizacjom pozarządowym organizacji wypoczynku w mieście mówi Beata Bernacka, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej.

Dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z różnych ciekawych zajęć m.in. sportowych, plastycznych, w ofercie również jednodniowe wycieczki w trakcie trwania tygodniowych turnusów.— Od marca do końca roku szkolnego dzieci przebywały w izolacji, jedyną formą kontaktu między rówieśnikami było nauczanie zdalne czy też media społecznościowe, dlatego tak ważne jest, aby w czasie wakacji mogły przebywać wśród rówieśników, korzystając, mimo rygoru związanego z COVID-19, z zagospodarowania czasu wolnego w atrakcyjnej formie— dodaje Beata Bernacka.

Półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami

Dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami mieszkające we Wrocławiu lub uczące się we wrocławskich placówkach mogą wziąć udział w wakacyjnych półkoloniach, które organizuje Fundacja „Potrafię Pomóc”, w ramach powierzonej realizacji zadania publicznego przez Urząd Miasta Wrocławia. Półkolonie są bezpłatne.

Terminy wakacyjnych półkolonii:

 • Pierwszy turnus: 06-17.07.2020, w godz. 07:00 – 16:00
 • Drugi turnus: 20-31.07.2020, w godz. 07:00 – 16:00.

Półkolonie odbędą się w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjnym dla Wyjątkowych Dzieci przy ul.Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. 

Rekrutacja prowadzona jest w biurze Fundacji „Potrafię Pomóc”, ul. Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu na podstawie złożonych kart kwalifikacyjnych oraz wymaganych dokumentów:

 • rekrutacja na pierwszy termin półkolonii od dnia 03.07.2020 do wyczerpania wolnych miejsc
 • rekrutacja na drugi termin półkolonii od dnia 06.07.2020 do wyczerpania wolnych miejsc.

Bezpieczeństwo w trakcie półkolonii 

Organizatorzy muszą spełnić rygorystyczne warunki zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej, w związku z epidemią COVID-19 tak, aby wypoczynek był bezpieczny zarówno dla uczestników jak i wychowawców. W szczególności:

 • w półkolonii mogą wziąć udział tylko dzieci zdrowe,
 • wychowawcy i kierownik półkolonii muszą być zdrowi,
 • organizator musi wyposażyć osoby zatrudnione do realizacji półkolonii w indywidualne środki ochrony osobistej, a także uczestników, jeżeli rodzice tego nie zapewnili, musi również zapewnić środki  higieniczne dla uczestników i kadry półkolonii, środków do dezynfekcji i środków czystości w obiekcie, w którym organizowana będzie półkolonia,
 • pomieszczenia mogą służyć wyłącznie do organizacji półkolonii, nic innego nie może być w nich organizowane,
 • zabrania się przygotowywania we własnym zakresie wszelkich posiłków. Dopuszcza się jedynie zapewnienie uczestnikom posiłków w formie cateringu z wykorzystaniem jednorazowych pojemników i sztućców,
 • grupa uczestników jednego turnusu półkolonii nie przekraczała 12 osób (w przypadku dzieci do 10 roku życia) i 14 osób (w przypadku dzieci powyżej 10 roku życia). Jednocześnie należy zachować zasadę minimum 4 m˛ przestrzeni na 1 osobę w pomieszczeniu, w którym będą realizowane zajęcia w ramach półkolonii,
 • program półkolonii  powinien być realizowany stacjonarnie na terenie obiektu i w jego najbliższej okolicy, w miejscach zapewniających ograniczony kontakt z osobami trzecimi. Z programu należy usunąć lub ograniczyć do minimum wyjścia do miejsc publicznych, w tym szczególnie zwiedzanie obiektów publicznych. 

Zaleca się korzystanie z wolnych przestrzeni np. miejski park czy wycieczka do okolicznych lasów. Został też ogłoszony drugi konkurs na organizację i przeprowadzenie  półkolonii  w miesiącu sierpniu. Wysokość środków przeznaczonych na ich organizacje: 150 000 zł. Termin składania ofert: 27 lipca br. do godz. 12.00 w Wydziale Partycypacji Społecznej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl