Będzie parkour na Wzgórzu Andersa

Trwa przetarg na wykonawcę

Wzgórze Andersa w nowej roli - murki, rurki i drabinki

Skrzyżowanie ulic Ślężnej i Petrusewicza - to tu na pierwszym wzniesieniu Wzgórza Andersa powstanie pierwszy we Wrocławiu, oficjalny park do uprawiania parkouru. Po Gdańsku będzie to drugi tego typu obiekt w Polsce. 

Parkour we Wrocławiu

– Ma to być to miejsce, w którym osoby początkujące, średniozaawansowane, a także zawodowcy będą mogli ćwiczyć parkour. Będą tam murki, rurki i drabinki, które mają przypominać miejskie przeszkody takie jak np. drzewa. Dodatkowo będzie tam można uprawiać inne sporty siłowe – przekonuje Artur Młynarczyk, prezes klubu sportowego Parkour Wrocław.

Projekt "Plac Sportów Miejskich" realizowany jest w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2013 r. Na projekt zagłosowało 2000 osób.

– To pokazuje, jakim zainteresowaniem może się cieszyć to miejsce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to Plac Sportów Miejskich zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku. W przyszłym planujemy już jego rozbudowę, także chcemy skorzystać ze środków z WBO – dodaje Artur Młynarczyk.

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił właśnie przetarg na wykonawcę pierwszego etapu budowy placu. Oferty można składać do 21 marca. - Wykonawca będzie musiał m.in wyposażyć plac w urządzenia sportowe: park rurowy, ściany betonowe, murki betonowe, a wszystko na nawierzchnie syntetycznej - wylicza Małgorzata Szafran z Biura Prasowego magistratu. Prace mają zakończyć się do końca lipca tego roku - dodaje.

Zmotoryzowani nie muszą obawiać się o parking przy Wzgórzu Andersa. - Przyległy parking znajduje się poza granicą opracowania - tłumaczy Małgorzata Szafran.

Tak to robią najlepsi!

Parkour

Parkour to forma aktywności fizycznej, która powstała we Francji w 1998 roku. Polega na pokonywaniu w efektowny sposób różnych przeszkód: murków, ławek czy krzaków. Osoba uprawiająca parkour to traceur. Ewolucje wykonywane przez zawodowców można zobaczyć w filmowym hicie Luca Bessona "Yamakasi - współcześni samurajowie". We Wrocławiu parkour cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Regularnie uprawia go ponad 100 osób, sporadycznie nawet 1000. Od 2005 roku w stolicy Dolnego Śląska działa klub sportowy parkour.

Miłosz Turowski