Park Grabiszyński. Planuj! [RAPORT]

Za nami sześciomiesięczne konsultacje. Kilkadziesiąt godzin dyskusji z mieszkańcami, kilkadziesiąt spotkań, przez które przewinęło się kilkaset osób. Efektem tej pracy są uwagi, pomysły, ale i realne, wdrażane przez Miasto działania, dotyczące Parku Grabiszyńskiego, jak i szerzej rozumianej zieleni miejskiej.

Co wynika z konsultacji? Chcemy zielonego, miejscami dzikiego, na pewno w pełni dostępnego dla wszystkich mieszkańców Parku Grabiszyńskiego. Jednakże mamy świadomość jego zabytkowości, o którą będziemy dbać. Nie planujemy natomiast budowy „szklanych domów”, hoteli czy wewnętrznych, betonowych parkingów. Nigdy też nie planowaliśmy masowych wycinek drzew. Planowaliśmy za to powiększenie parku, które się sukcesywnie zadzieje. Będziemy robić nowe nasadzenia, zarówno drzew, jak i krzewów. Nie planujemy dalej rozbudowywać oświetlenia parku, a droga rowerowa, która niebawem powstanie na odcinku od pętli tramwajowej Oporów do ul. Hallera będzie jedyną inwestycją komunikacyjną w tym rejonie. Łąki parkowe już w tym roku były mniej koszone, a kalendarz i zakres tych działań był ustalany z przedstawicielami strony społecznej. Tych rozmów i wspólnego planowania będzie więcej – w tym celu „za chwilę” zacznie pracę Rada Parku Grabiszyńskiego przy Zarządzie Zieleni Miejskiej. Czy to wszystkie zmiany? Oczywiście, że nie. O szczegółach możecie poczytać w raporcie.

Publikowany Raport z konsultacji wraz z Masterplanem stanowi integralną część wytycznych do projektowania poszczególnych stref i elementów parku, jak również podwalinę przyszłych dyskusji w kwestii planowania, zarządzania i konsultowania zamierzeń dla tego terenu. Masterplan nie będzie funkcjonował bez Raportu. Ponadto w oparciu o Raport do końca pierwszego kwartału 2019 r. powstanie Suplement do Masterplanu, pokazujący, co uległo zmianie w pierwotnym Masterplanie i jakie są kierunki rozwoju i opieki nad Parkiem Grabiszyńskim, który jednak czytać trzeba będzie łącznie z Raportem z konsultacji, raportem Fundacji Ekorozwoju i pierwotnym dokumentem, od którego cała dyskusja się zaczęła.

Do pobrania