wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Odra Centrum gotowe na otwarcie
Odra Centrum fot. Marek Księżarek
Odra Centrum

Pływające Odra Centrum zacumowało przy Wybrzeżu Słowackiego, w pobliżu Mostu Grunwaldzkiego. Budynek na wodzie jest już gotowy do otwarcia. Z uwagi na ograniczenia epidemiczne, trzeba będzie zaczekać z nim jednak co najmniej do wiosny. Tymczasem w Centrum ruszają zdalne zajęcia edukacyjne.

Odra Centrum zostało wybudowane przez Fundację OnWater, którą kieruje Kamil Zaremba, właściciel pierwszego po wojnie domu na wodzie we Wrocławiu. Niskoemisyjny pływający budynek Odra Centrum, ma 800 metrów kw. powierzchni i waży 500 ton. Na jego pokładzie znalazło się m.in. laboratorium czystości wody, pracownia drukarek 3D, mała szkutnia, gdzie będzie można poznać zasady budowy łodzi, czy Odrateka – czyli zbiór książek i materiałów poświęconych Odrze.

W przyszłości ma tutaj ruszyć punkt informacji turystycznej o Odrze oraz niewielka kawiarnia - Odra Cafe. Można będzie tu zasiąść przy długim drewnianym stole, albo przy małych, dwuosobowych stolikach. Wypić kawę, zjeść kawałek ciasta. Głodni widoków na rzekę i most z ciekawej perspektywy muszę jednak uzbroić się jeszcze w cierpliwość. 

.jpg" alt="Odra Cafe" />

Odra Cafe, fot. Marek Księżarek

Na razie plany te pokrzyżowała epidemia. Choć wszystko dopięte jest na ostatni guzik, to z oficjalnym otwarciem Odra Centrum trzeba będzie jednak zaczekać do wiosny.  

Tymczasem ruszają zajęcia edukacyjne dla dzieci

- Od przyszłego tygodnia zaczynamy edukację zdalną. Łączymy się światłowodem ze szkołami, przygotowaliśmy ciekawe rozwiązanie, pozwalające dzieciom na zdalne sterowanie naszymi drukarkami 3D – mówi Kamil Zaremba, prezes Fundacji OnWater.

Zajęcia są bezpłatne. Większość spotkań ma być prowadzona przy pomocy aplikacji Teams, z której na co dzień korzystają wrocławscy uczniowie. Tematy zajęć będą różne, nie zabraknie wśród nich oczywiście tych związanych z Odrą i z wodą.

.jpg" alt="Kamil Zaremba z Fundacji OnWater, Mała Szkutnia" />

Kamil Zaremba z Fundacji OnWater, Mała Szkutnia. Fot. Marek Księżarek

Projekty, które realizować chce Odra Centrum

W  ramach Odra Centrum działać będą projekty prowadzone we współpracy z  Gminą Wrocław, ale nie tylko:

  • Szkoła  na Wodzie, gdzie dzieci będą zdobywać wiedzę o rzece, jej historii, budownictwie wodnym, hydrologii, ekologii, florze i faunie,
  • iOdra – punkt informacji turystycznej na temat Odry,
  • ODRATEKA - czyli biblioteka, w której zostaną zebrane wszelkie materiały na temat Odry, a także punkt gastronomiczny Odra Cafe.
  • Mała Szkutnia – miejsce, w którym każdy będzie mógł zbudować swoją pierwszą łódkę, poznać tajniki szkutnictwa, bogatą historię żeglugi śródlądowej i zakochać się w Odrze
  • Akademia Węzłów – unikalne warsztaty wiązania węzłów, które rozwijają zdolności manualne i przydają się w życiu codziennym.

.jpg" alt="Widok na Most Grunwaldzki" />

Widok na Most Grunwaldzki, fot. Marek Księżarek

Fundacja OnWater

Twórcą Odra Centrum jest Fundacja OnWater.pl, od 2013 r. realizująca projekty edukacyjne i kulturalne promujące wiedzę na temat Odry, tj. sprzątanie rzek, spływy edukacyjne, czy warsztaty ekologiczne.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl