wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:10

wroclaw.pl strona główna
 1. wroclaw.pl
 2. Wrocław Rozmawia
 3. Na Dolnym Śląsku rusza pilotaż konkursu „Nasz Zabytek”

Mieszkasz w województwie dolnośląskim? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w pilotażu konkursu „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most. Nabór zgłoszeń ruszył 7 czerwca i potrwa do 5 lipca 2021 r.

Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, które warto wyremontować i nadać im nową funkcję. Zwycięski projekt uzyska dofinansowanie w wysokości do 1 mln złotych. Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Ważne – w konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).

Konkurs podzielony został na dwie części:

 • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (start 7 czerwca 2021 r);
 • II Konkurs – wybór pomysłów na sposób użytkowania / nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start w sierpniu 2021 r. - po zakończeniu I Konkursu). 

Udział w konkursie – krok po kroku

W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?

I Konkurs – na wybór 1 zabytku w województwie (nabór zgłoszeń 7 czerwca – 5 lipca 2021 r.)

 • Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.
 • Sprawdź, czy miejsce, które chcesz zgłosić, to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej (należy np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).
 • Zrób zdjęcie zabytku.
 • Wypełnij i prześlij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji, wskazówki, jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie fundacji.

Jeśli nie masz dostępu do internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

II Konkurs – wybór zgłoszonych przez lokalną społeczność pomysłów na sposób użytkowania / nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (nabór zgłoszeń w sierpniu przez 4 tygodnie)

 • Wykreuj pomysł, w jaki sposób zabytek mógłby zostać wykorzystany w przyszłości? Jak może służyć Tobie i Twojej społeczności? Jakie nowe funkcje mógłby pełnić?
 • Opisz swój pomysł i uzasadnij zgodnie z kryteriami Konkursu: odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności, potencjał społeczny, funkcjonalność, propozycja promocji wśród lokalnej społeczności, użyteczność i atrakcyjność w środowisku lokalnym, międzypokoleniowe zaangażowanie i współpraca.
 • Wyślij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Ciąg dalszy nastąpi – zapowiadają organizatorzy

Fundacja planuje kontynuować współpracę z właścicielami obiektów przy współorganizacji wydarzeń. Po zakończeniu pilotażu (realizowanego w woj. dolnośląskim i podlaskim), Fundacja Most the Most zamierza ogłosić konkurs „Nasz Zabytek” w kolejnych województwach.

Organizatorowi konkursu zależy także na tym, żeby właściciel zwycięskiego zabytku włączył w prace studentów/absolwentów szkół i uczelni wyższych (np. architektury, konserwacji, historii sztuki), aby przy realizacji projektu mogli zdobywać doświadczenie zawodowe.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl