Mikrogranty 2021: znamy wyniki trzeciego, wrześniowego naboru

fot. Jerzy Wypych

Osiedlowe propozycje na jesienny relaks, spotkania łączące pokolenia, czy projekty wspierające różnorodność – poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie wszystkich trzech ścieżek wrześniowego naboru do Mikrograntów. Jesienią w całym mieście zrealizowane zostaną 32 nowe lokalne inicjatywy.

W trwającym od 1 do 15 września naborze można było zgłosić propozycje z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Tradycyjnie nabór podzielony był na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

Niepewna sytuacja w jakiej się wciąż znajdujemy nie zmniejszyła chęci wrocławian i wrocławianek do aktywnej pracy na rzecz lokalnych społeczności. We wrześniu zgłoszonych zostało aż 111 propozycji na działania w całym mieście! Spośród nich wybrano 32 projekty, które w zależności od ścieżki otrzymają wsparcie od 1 do 10 tysięcy złotych oraz pomoc w sprawach administracyjnych, organizacyjnych i promocyjnych. Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną w najbliższych miesiącach we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Z 61 pomysłów nadesłanych w ścieżce skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek, komisje wybrały 13 inicjatyw, które w większości realizowane będą przez osoby debiutujące w programie. Część z nich skupiona jest na działaniach poprawiających ogólny dobrostan – czy to psychiczny czy fizyczny, a co za tym idzie, umożliwi poznanie nowych, odprężających umiejętności. Mamy z Karłowic i Różanki zostaną zaproszone na cykl integracyjnych spotkań, seniorzy z Krzyków na sportowe i artystyczne zajęcia w plenerze, a na Szczepinie odbędą się międzypokoleniowe działania dla babć, dziadków i ich wnucząt. Dla młodzieży zaplanowano też filmową propozycję – jesienne warsztaty na Gaju, na których poznać będzie można tajniki tworzenia filmów dokumentalnych.

Projekt "Adoptuj Rabatkę" zrealizowany w ramach Mikrograntów w 2021 roku. Projekt "Adoptuj Rabatkę" zrealizowany w ramach Mikrograntów w 2021 roku. Fot. Beata Kaniewska

Jak zwykle w Mikrograntach nie mogło zabraknąć też wątku ekologicznego. Na Swojczycach odbędą się plenerowe spotkania poświęcone sposobom, w jakie można żyć w mieście w sposób bardziej przyjazny środowisku. Wśród wybranych w tej ścieżce działań znalazł się także cykl warsztatów skierowany do rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami, na których będą mieli okazję znaleźć chwilę wytchnienia i dostrzec, jak ważne są ich emocje i potrzeby.

Więcej informacji o projektach z tej ścieżki Mikrograntów.

Mikrogranty młodzieżowe - 10 zwycięskich projektów

We wrześniowym naborze nie zawiedli  również najmłodsi. W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat, spośród 19 nadesłanych propozycji wsparcie otrzyma 10 najwyżej ocenionych projektów. Jesienne pomysły młodzieży wybiegają poza ich własną grupę i z uwagą pochylają się nad potrzebującym wsparcia otoczeniem i problemami społecznymi.

Projekt "Sobotnie Teatranki" zrealizowany w ramach Mikrograntów w 2021 roku. Projekt "Sobotnie Teatranki" zrealizowany w ramach Mikrograntów w 2021 roku. Fot. Artur Miściora

Wrocławska młodzież zorganizuje m.in. serię edukacyjnych spotkań ekologicznych, integracyjne zajęcia poprawiające samopoczucie i wzmacniające kondycję psychiczną oraz fizyczną, a także serię wydarzeń zwiększającą wśród rówieśników świadomość o problemach, które wywołuje cukrzyca. Uczestnicy i uczestniczki wydarzeń w ramach Mikrograntów młodzieżowych dowiedzą się też m.in. jak stworzyć własną książkę obrazkową i wykorzystać sporo smakowitych i zdrowych przepisów kuchni roślinnej.

Szczegóły projektów młodzieżowych znaleźć - Mikrogranty 2021.

Mikrogranty NGO - 9 projektów do realizacji

Jesienią nie zabraknie również nowych działań zaproponowanych przez lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (funkcjonujących do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 31 zgłoszonych propozycji wybranych zostało 9 projektów. Również tutaj ważną rolę odgrywają działania skupiające się na poprawie stanu emocjonalnego. Dzięki jednej z inicjatyw grupa wrocławskich maturzystów i maturzystek nauczy się udzielania pierwszej pomocy psychologicznej rówieśnikom, a podczas specjalnych warsztatów osoby poszukujące większej równowagi w swoim życiu będą mogły poznać metody radzenia sobie ze stresem.

Projekt "Ołbińskie Bąbelki" zrealizowany w ramach Mikrograntów w 2021 roku. Projekt "Ołbińskie Bąbelki" zrealizowany w ramach Mikrograntów w 2021 roku. Fot. Michał Kacprzak

Chwilę relaksu będzie można też znaleźć w Swojczyckim Parku Czarna Woda w trakcie pełnej zagadek gry terenowej oraz na Przedmieściu Oławskim, gdzie odbędą się cztery koncerty połączone z warsztatami muzycznymi. W ich trakcie każdy będzie mógł stać się członkiem orkiestry.

Z kolei miłośnicy przyrody będą mogli wziąć udział w spotkaniach przybliżających złożoność ekosystemu Lasu Mokrzańskiego i zagrożeń dla tego terenu płynących z działalności człowieka. Ekologiczny wątek pojawi się również na osiedlu Księże Małe, gdzie okazją do edukacji w tym zakresie będzie założenie osiedlowego mini-ogrodu botanicznego.

Opisy planowanych przez NGO-sy działań.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mikrograntów będą bezpłatne 

Terminy realizacji wybranych projektów ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją. Kolejna okazja na zdobycie wsparcia w realizacji swojego pomysłu już za kilka miesięcy – nowy nabór odbędzie się w przyszłym roku.