wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:15

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Mikrogranty 2020. Wyniki pierwszego naboru. Realizacja zależna od zagrożenia epidemicznego

Aż 52 nowe inicjatywy wybrano w lutowym naborze do Mikrograntów we wszystkich trzech ścieżkach – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla lokalnych NGOsów (do 5 lat działalności) i młodzieżowych grup nieformalnych. Termin realizacji projektów zależy jednak od krajowej sytuacji epidemiologicznej i zalecenia rządu oraz służb medycznych.

W ubiegłym roku wsparcie uzyskało 117 projektów, a już w pierwszym naborze w 2020 roku są to aż 52 inicjatywy (przy 182 zgłoszeniach). Otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych, w zależności od ścieżki).

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

W tej ścieżce zgłoszono 111 projektów, a wybrano 14 zwycięskich, które zostaną zrealizowane w czterech dzielnicach – Fabrycznej (4), na Krzykach (4), Śródmieściu (3) i Psim Polu (3).

W jakich aktywnościach można będzie wziąć udział? Grupa „Modernistycznie Zakręceni” przygotuje ciekawą wyprawę na Pracze Odrzańskie, gdzie rozpocznie się gra terenowa „Pan Klingert i tajemnice Pracz Odrzańskich” z głównym bohaterem – Karlem Klingertem, konstruktorem słynnego skafandra do nurkowania. Wszystko po to, by odkryć wyjątkowego historyczne osiedle w architektonicznym kompleksie z minionego stulecia.

Z kolei Adrianna Klimaszewska na Psim Pole – Zawidawiu zorganizuje dwa polsko-ukraińskie integracyjne zajęcia kulinarne (razem z dyskusjami o kuchni i robieniem tradycyjnych wycinanek).

Szczegółowa ocena wszystkich inicjatyw, a także opis 14 zwycięskich projektów, które otrzymają do 5 tysięcy złotych brutto znajduje się TUTAJ

Mikrogranty NGO

W tej ścieżce przeznaczonej dla organizacji pozarządowych zgłoszono 42 projekty, wybrano 11. inicjatyw. Wśród nich na niezbędny zapowiada się projekt „Wnuczku", nie oszukasz mnie!” Fundacji MINDHAUS, która zorganizuje 4 warsztaty (każde dla około 40 osób) dla seniorów z 3 osiedli dzielnic Fabryczna i Stare Miasto, a także ich bliskich. Zajęcia z udziałem dzielnicowych policjantów będą jednocześnie praktyczną lekcją, jak ustrzec się przed oszustwem „na wnuczka”.

Innym przykładowym projektem, który zdobył wysoką ocenę jest inicjatywa Uczniowskiego Klubu Sportowego Luks „I Ty możesz zostać Robin Hoodem 2020”. Dla uczestników w 3 terminach i 3 miejscach odbędą się 3 wydarzenia. Będzie to niepowtarzalna okazja nauki strzelania z łuku na kilka sposobów w lokalizacjach m.in. SP 109, strzelnica w Lesie Osobowickim i innych obiektach WBO. Zajęcia przygotowano dla maluchów, dorosłych oraz osób z niepełnosprawnościami.

Szczegółowa ocena wszystkich projektów oraz opisy zwycięskich propozycji dostępna jest TUTAJ

Mikrogranty młodzieżowe

W naborze dla nieformalnych grup (czyli tych złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat) zgłoszono 29 projektów i tu przełożenie na udane inicjatywy było największe, bo komisja zdecydowała się wesprzeć finansowo 27 z nich.

Wysoką punktację zyskały warsztaty z Pierwszej Pomocy dla uczniów SP nr 28 im. Gen. Leopolda Okulickiego we Wrocławiu, a ich celem jest „uwrażliwienie dzieci na potrzebę udzielenia Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym”.

Ciekawie zapowiada się projekt integrujący Dbasz-pamiętasz!, w którym wspólnie popracują przy treningu pamięci młodzi oraz osoby 55+, a efektem działań będzie komiks.

Z kolei projekt „Zakamarki wrocławskiego Zoo dzieciaki poznają wrocławskie zwierzaki” ma konkretnych adresatów – dzieciaki ze świetlicy mieszkające w ścisłym centrum miasta, ale często bez możliwości korzystania z wielu atrakcji Wrocławia. Przeciw wykluczeniom przygotowano działania w ZOO, które, w zamyśle organizatorów, mają integrować i wzmocnić tożsamość lokalną.

Szczegółową ocenę wszystkich „młodzieżowych” propozycji oraz opisy 27 wybranych projektów znaleźć można TUTAJ

Termin realizacji projektów-jeszcze nieznany

Terminy zostaną ustalone po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją, a podstawowym kryterium będzie rozwój sytuacji epidemiologicznej w Polsce oraz zalecenia rządu i służb medycznych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl