wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Jest koncepcja zagospodarowania terenu kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej
korty tenisowe przy ulicy Pułtuskiej fot. WCT Spartan
korty tenisowe przy ulicy Pułtuskiej

W siedzibie Wrocławskiego Centrum Treningowego (WCT) „Spartan” przedstawiono koncepcję rozwoju terenu kortów przy ul. Pułtuskiej. W pierwszym etapie ma powstać nowoczesna hala tenisowa, która będzie przykrywać pięć kortów.

W poniedziałek (16.05), w siedzibie WCT „Spartan” odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy zadaszonych kortów tenisowych wraz ze ścianką tenisową przy ul. Pułtuskiej. 

Najpierw przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami

Przypomnijmy, że teren kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej, od połowy lipca zeszłego roku został przekazany spółce WCT Spartan, która zarządza obiektami sportowo-rekreacyjnymi we Wrocławiu.

Po opublikowaniu raportu z konsultacji społecznych i zapoznaniu się z opiniami mieszkańców Wrocławia na temat zagospodarowania terenu zieleni z kortami przy ul. Pułtuskiej, spółka rozpoczęła prace nad wstępną koncepcją architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania terenu.

Wnioski mieszkańców dotyczyły przede wszystkim zachowania i pielęgnacji istniejącej na tym obszarze zieleni, zachowania funkcji tenisowej oraz modernizacji i rozwoju infrastruktury sportowej.

Biorąc pod uwagę wynik konsultacji i głosy mieszkańców rozpoczęliśmy prace nad wizualizacją i stworzyliśmy wstępną koncepcję rozwoju terenu kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej. W pierwszym etapie chcielibyśmy postawić nowoczesną, lekką halę tenisową przykrywającą pięć utwardzonych kortów tenisowych.
wiceprezes WCT Spartan Paweł Łosiński

Na przełomie czerwca i lipca 2021 przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogli przekazać swoje propozycje i wskazówki co do terenu przy ul. Pułtuskiej.

- Konsultacje cieszyły się sporą frekwencją. Zbieraliśmy opinie za pomocą formularzy, ale spotykaliśmy się także z mieszkańcami na miejscu i omawialiśmy wspólnie możliwe zagospodarowanie terenu – mówi Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej.

Mieszkańcy wskazywali m.in. na potrzebę zachowania istniejącej zieleni na terenie kortów i posadzenie nowych drzew oraz krzewów, ale oczekiwali także przykrycia dachem kilku kortów tenisowych (hala lub balon).

Na początku stycznia 2022 WCT Spartan, po przeanalizowaniu wniosków z konsultacji, przedstawił koncepcję architektoniczno-urbanistyczną budowy zadaszonych kortów tenisowych i budynku kortowego.

Co zmieni się na terenie kortów przy Pułtuskiej?

Przedmiotem inwestycji będzie modernizacja i przebudowa istniejących terenów sportowo- rekreacyjnych, ale charakter miejsca pozostanie niezmieniony – będzie to przestrzeń do treningu i gry w tenisa oraz ogólnodostępny teren zieleni, stanowiący uzupełnienie istniejącego obok parku Południowego.

koncepcja zagospodarowania terenu kortów przy ulicy Pułtuskiej

W ramach całej koncepcji planuje się:

  • modernizację istniejących kortów zewnętrznych wraz z przyległymi ciągami pieszymi oraz trybunami terenowymi,
  • budowę pięciu kortów o nawierzchni twardej, przykrytych lekką halą łukową o konstrukcji drewnianej
  • rozbiórkę istniejącego budynku klubowego oraz budowę w jego miejsce nowego budynku kortowego z funkcją gastronomiczną i sanitarno-szatniową,
  • przebudowę nawierzchni ciągów jezdnych i pieszych oraz placu parkingowego, zagospodarowanie terenów zielonych

- Biorąc pod uwagę wynik konsultacji i głosy mieszkańców rozpoczęliśmy prace nad wizualizacją i stworzyliśmy koncepcję rozwoju terenu kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej uwzględniając wszystkie możliwe do wdrożenia wnioski. W pierwszym etapie przykrytych zostanie pięć kortów tenisowych o nawierzchni twardej - mówi prezes Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan, Dariusz Kowalczyk.

koncepcja zagospodarowania terenu kortów przy ulicy Pułtuskiej

- Wybudowanie lekkiej hali o konstrukcji drewnianej w miejscu starego balonu umożliwi miłośnikom dyscypliny korzystanie  z kortów również w okresie jesienno-zimowym. Dzięki temu obiekt stanie się całoroczny. Lekka drewniana konstrukcja hali będzie doskonale korespondowała z terenem, w którym będzie postawiona – dodaje Dariusz Kowalczyk.

Postawienie hali tenisowej zaplanowane jest na sezon jesienno-zimowy 2022/2023.

W ramach drugiego etapu, w miejscu istniejącego budynku, powstanie nowy, dwukondygnacyjny budynek kortowy (z funkcją gastronomiczną i sanitarno-szatniową). Znajdą się w nim m.in. strefa socjalno-szatniowa, siłownia, odnowa biologiczna, taras rekreacyjny i punkt gastronomiczny. Powierzchnia zabudowy to 455,50 mkw.

wizualizacja budynku szatniowego przy Pułtuskiej

Hala tenisowa połączona będzie łącznikiem z budynkiem kortowym.

- Kompleks przy ul. Pułtuskiej, składający się z 11 kortów w pięknej okolicy parku Południowego, ma ogromny potencjał, by doskonale służyć mieszkańcom zarówno tym grającym w tenisa ale też odwiedzającym podczas spacerów. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy poszerzyć ofertę tenisowego Wrocławia o kolejne tereny, zwłaszcza tak atrakcyjnie. Mamy wydaną już decyzję o warunkach zabudowy w uzgodnieniu z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na podstawie, której zlecimy projekt. Zapewniam, że zachowamy w tym miejscu funkcje sportowo-rekreacyjne i nie jest planowana budowa hotelu oraz innych obiektów kubaturowych – podkreśla Dariusz Kowalczyk.

Konsultacje społeczne były potrzebne

- Przedstawiona koncepcja to dobry przykład na to, jak połączyć cele stawiane sobie przez spółkę z oczekiwaniami mieszkańców. Taka rozmowa była potrzebna. Dzięki temu projekt będzie uwzględniał zarówno potrzeby sportowe, zgłaszane m.in. przez kluby i przez rodziców dzieci uczących się tu gry w tenisa, jak i potrzeby tych mieszkańców, dla których jest to przede wszystkim teren zielony, przestrzeń, która ma swój charakter, historię, walory spacerowe. Nie wszystkie uwagi z konsultacji mogły zostać oczywiście uwzględnione. Część mieszkańców chciała np. przebudowy okrągłego placyku na plac zabaw, a część wprost przeciwnie – zachowania funkcji parkingu. Będzie tam parking, tak jak do tej pory. Czas konsultacji to czas rozmów bowiem. Zbiera się wtedy argumenty za i przeciw i na tej podstawie podejmuje decyzję. Również w kwestiach, dla których mieszkańcy nie wskazali wyraźnego kierunku – mówi Krzysztof Ziental.

Przeczytaj również: Jaka przyszłość terenu zieleni z kortami przy Pułtuskiej? [RAPORT Z KONSULTACJI]

Petycja przeciwko „prywatyzacji” części Parku Południowego i wyjaśnienia WCT Spartan

12 stycznia w internecie pojawiła się petycja grupy mieszkańców, zaniepokojonych przyszłością terenu. Autorzy petycji oczekują zachowania historycznego charakteru terenu, przekazania zabytkowej zieleni pod nadzór Zarządu Zieleni Miejskiej, ustanowienia zarządcy kortów, odtworzenia ścianki treningowej i drewnianego pawilonu, a także pozostawienia własności Gminy Wrocław.

- Teren kortów przy ulicy Pułtuskiej zachowa swój historyczny układ i pozostanie otwarty dla wszystkich mieszkańców – mówi Maciej Moczko, rzecznik WCT Spartan. - Inwestycja objęta jest nadzorem konserwatora zabytków. WCT Spartan jest spółką w stu procentach gminną, także teren ten nie przechodzi w prywatne ręce. Zarządcą kortów będzie WCT Spartan. Zarządzamy już kortami tenisowymi przy ulicy Spiskiej i Lubińskiej, mamy duże doświadczenie w tym zakresie. Przewidujemy także odtworzenie ścianki tenisowej, o której piszą autorzy petycji. Zostanie ona odtworzona w innym miejscu – wyjaśnia Moczko.

Jak informuje WCT Spartan, na terenie kortów nie planuje się wycinania żadnych zdrowych drzew. Do wycinki zakwalifikowane przez firmę dendrologiczną zostało 18 drzew, które uschły. - Należałoby je usunąć ze względów bezpieczeństwa osób korzystających z terenu, nawet gdyby nie była planowana modernizacja kortów – mówi Maciej Moczko.

Jak zapewnia Spartan, tereny zielone wokół kortów będą pielęgnowane w konsultacji z Zarządem Zieleni Miejskiej. O ile tylko będzie taka możliwość, na terenie wokół kortów pojawić się mają także nowe nasadzenia.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl