wroclaw.pl Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 26°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie

Jest koncepcja zagospodarowania terenu kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej

Maciej Wołodko,
korty tenisowe przy ulicy Pułtuskiej fot. WCT Spartan
korty tenisowe przy ulicy Pułtuskiej

W siedzibie Wrocławskiego Centrum Treningowego (WCT) „Spartan” przedstawiono koncepcję rozwoju terenu kortów przy ul. Pułtuskiej. W pierwszym etapie ma powstać nowoczesna hala tenisowa, która będzie przykrywać pięć kortów.

W poniedziałek (16.05), w siedzibie WCT „Spartan” odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy zadaszonych kortów tenisowych wraz ze ścianką tenisową przy ul. Pułtuskiej. 

Najpierw przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami

Przypomnijmy, że teren kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej, od połowy lipca zeszłego roku został przekazany spółce WCT Spartan, która zarządza obiektami sportowo-rekreacyjnymi we Wrocławiu.

Po opublikowaniu raportu z konsultacji społecznych i zapoznaniu się z opiniami mieszkańców Wrocławia na temat zagospodarowania terenu zieleni z kortami przy ul. Pułtuskiej, spółka rozpoczęła prace nad wstępną koncepcją architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania terenu.

Wnioski mieszkańców dotyczyły przede wszystkim zachowania i pielęgnacji istniejącej na tym obszarze zieleni, zachowania funkcji tenisowej oraz modernizacji i rozwoju infrastruktury sportowej.

Biorąc pod uwagę wynik konsultacji i głosy mieszkańców rozpoczęliśmy prace nad wizualizacją i stworzyliśmy wstępną koncepcję rozwoju terenu kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej. W pierwszym etapie chcielibyśmy postawić nowoczesną, lekką halę tenisową przykrywającą pięć utwardzonych kortów tenisowych.
wiceprezes WCT Spartan Paweł Łosiński

Na przełomie czerwca i lipca 2021 przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogli przekazać swoje propozycje i wskazówki co do terenu przy ul. Pułtuskiej.

- Konsultacje cieszyły się sporą frekwencją. Zbieraliśmy opinie za pomocą formularzy, ale spotykaliśmy się także z mieszkańcami na miejscu i omawialiśmy wspólnie możliwe zagospodarowanie terenu – mówi Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej.

Mieszkańcy wskazywali m.in. na potrzebę zachowania istniejącej zieleni na terenie kortów i posadzenie nowych drzew oraz krzewów, ale oczekiwali także przykrycia dachem kilku kortów tenisowych (hala lub balon).

Na początku stycznia 2022 WCT Spartan, po przeanalizowaniu wniosków z konsultacji, przedstawił koncepcję architektoniczno-urbanistyczną budowy zadaszonych kortów tenisowych i budynku kortowego.

Co zmieni się na terenie kortów przy Pułtuskiej?

Przedmiotem inwestycji będzie modernizacja i przebudowa istniejących terenów sportowo- rekreacyjnych, ale charakter miejsca pozostanie niezmieniony – będzie to przestrzeń do treningu i gry w tenisa oraz ogólnodostępny teren zieleni, stanowiący uzupełnienie istniejącego obok parku Południowego.

koncepcja zagospodarowania terenu kortów przy ulicy Pułtuskiej

W ramach całej koncepcji planuje się:

- Biorąc pod uwagę wynik konsultacji i głosy mieszkańców rozpoczęliśmy prace nad wizualizacją i stworzyliśmy koncepcję rozwoju terenu kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej uwzględniając wszystkie możliwe do wdrożenia wnioski. W pierwszym etapie przykrytych zostanie pięć kortów tenisowych o nawierzchni twardej - mówi prezes Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan, Dariusz Kowalczyk.

koncepcja zagospodarowania terenu kortów przy ulicy Pułtuskiej

- Wybudowanie lekkiej hali o konstrukcji drewnianej w miejscu starego balonu umożliwi miłośnikom dyscypliny korzystanie  z kortów również w okresie jesienno-zimowym. Dzięki temu obiekt stanie się całoroczny. Lekka drewniana konstrukcja hali będzie doskonale korespondowała z terenem, w którym będzie postawiona – dodaje Dariusz Kowalczyk.

Postawienie hali tenisowej zaplanowane jest na sezon jesienno-zimowy 2022/2023.

W ramach drugiego etapu, w miejscu istniejącego budynku, powstanie nowy, dwukondygnacyjny budynek kortowy (z funkcją gastronomiczną i sanitarno-szatniową). Znajdą się w nim m.in. strefa socjalno-szatniowa, siłownia, odnowa biologiczna, taras rekreacyjny i punkt gastronomiczny. Powierzchnia zabudowy to 455,50 mkw.

wizualizacja budynku szatniowego przy Pułtuskiej

Hala tenisowa połączona będzie łącznikiem z budynkiem kortowym.

- Kompleks przy ul. Pułtuskiej, składający się z 11 kortów w pięknej okolicy parku Południowego, ma ogromny potencjał, by doskonale służyć mieszkańcom zarówno tym grającym w tenisa ale też odwiedzającym podczas spacerów. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy poszerzyć ofertę tenisowego Wrocławia o kolejne tereny, zwłaszcza tak atrakcyjnie. Mamy wydaną już decyzję o warunkach zabudowy w uzgodnieniu z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na podstawie, której zlecimy projekt. Zapewniam, że zachowamy w tym miejscu funkcje sportowo-rekreacyjne i nie jest planowana budowa hotelu oraz innych obiektów kubaturowych – podkreśla Dariusz Kowalczyk.

Konsultacje społeczne były potrzebne

- Przedstawiona koncepcja to dobry przykład na to, jak połączyć cele stawiane sobie przez spółkę z oczekiwaniami mieszkańców. Taka rozmowa była potrzebna. Dzięki temu projekt będzie uwzględniał zarówno potrzeby sportowe, zgłaszane m.in. przez kluby i przez rodziców dzieci uczących się tu gry w tenisa, jak i potrzeby tych mieszkańców, dla których jest to przede wszystkim teren zielony, przestrzeń, która ma swój charakter, historię, walory spacerowe. Nie wszystkie uwagi z konsultacji mogły zostać oczywiście uwzględnione. Część mieszkańców chciała np. przebudowy okrągłego placyku na plac zabaw, a część wprost przeciwnie – zachowania funkcji parkingu. Będzie tam parking, tak jak do tej pory. Czas konsultacji to czas rozmów bowiem. Zbiera się wtedy argumenty za i przeciw i na tej podstawie podejmuje decyzję. Również w kwestiach, dla których mieszkańcy nie wskazali wyraźnego kierunku – mówi Krzysztof Ziental.

Przeczytaj również: Jaka przyszłość terenu zieleni z kortami przy Pułtuskiej? [RAPORT Z KONSULTACJI]

Petycja przeciwko „prywatyzacji” części Parku Południowego i wyjaśnienia WCT Spartan

12 stycznia w internecie pojawiła się petycja grupy mieszkańców, zaniepokojonych przyszłością terenu. Autorzy petycji oczekują zachowania historycznego charakteru terenu, przekazania zabytkowej zieleni pod nadzór Zarządu Zieleni Miejskiej, ustanowienia zarządcy kortów, odtworzenia ścianki treningowej i drewnianego pawilonu, a także pozostawienia własności Gminy Wrocław.

- Teren kortów przy ulicy Pułtuskiej zachowa swój historyczny układ i pozostanie otwarty dla wszystkich mieszkańców – mówi Maciej Moczko, rzecznik WCT Spartan. - Inwestycja objęta jest nadzorem konserwatora zabytków. WCT Spartan jest spółką w stu procentach gminną, także teren ten nie przechodzi w prywatne ręce. Zarządcą kortów będzie WCT Spartan. Zarządzamy już kortami tenisowymi przy ulicy Spiskiej i Lubińskiej, mamy duże doświadczenie w tym zakresie. Przewidujemy także odtworzenie ścianki tenisowej, o której piszą autorzy petycji. Zostanie ona odtworzona w innym miejscu – wyjaśnia Moczko.

Jak informuje WCT Spartan, na terenie kortów nie planuje się wycinania żadnych zdrowych drzew. Do wycinki zakwalifikowane przez firmę dendrologiczną zostało 18 drzew, które uschły. - Należałoby je usunąć ze względów bezpieczeństwa osób korzystających z terenu, nawet gdyby nie była planowana modernizacja kortów – mówi Maciej Moczko.

Jak zapewnia Spartan, tereny zielone wokół kortów będą pielęgnowane w konsultacji z Zarządem Zieleni Miejskiej. O ile tylko będzie taka możliwość, na terenie wokół kortów pojawić się mają także nowe nasadzenia.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl