wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

29°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Jak usprawnić przemieszczanie się po Wrocławiu?

Panel Obywatelski jest stosunkowo nową metodą wspólnego wypracowywania decyzji. W Polsce zorganizowany został dopiero kilka razy, trzykrotnie w Gdańsku, raz w Lublinie. Pozwala na dokładne przeanalizowanie problemu i omówienie różnych rozwiązań. We Wrocławiu odbędzie się po raz pierwszy.

Rekomendacje mogą być wiążące

Tematem wrocławskiego Panelu Obywatelskiego jest "Jak usprawnić przemieszczanie się po Wrocławiu, mając na względzie poprawę jakości życia i ochronę klimatu". Jego uczestnicy poszukają odpowiedzi na 2 pytania:

  • Jaki środek transportu publicznego powinien połączyć centrum miasta z osiedlami: Jagodno, Maślice, Muchobór Wielki, Ołtaszyn, Psie Pole – autobus czy tramwaj?
  • Czy – dla podniesienia jakości życia i w trosce o środowisko – wprowadzić w mieście strefy o szczególnych zasadach poruszania się – np. ograniczenia wjazdu pojazdów o określonym typie silników, opłaty za wjazd, strefy ruchu pieszego, rozwój strefy płatnego parkowania?

Te spośród wypracowanych rekomendacji, które uzyskają co najmniej 80 procent głosów poparcia wśród panelistów, będą wiążące. Uczestnikom panelu pomogą niezależni eksperci. Swoje stanowiska przedstawią im także strony - organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne, które zaangażowane są w sprawy, którego panel dotyczy. Swój udział w pracach Panelu Obywatelskiego zgłosiło 20 podmiotów (lista).

plakat Panelu Obywatelskiego

Zaproszenia rozesłane

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia zaprezentowano list z zaproszeniem, jaki wystosowano do losowano wybranych adresów (więcej tutaj). Beata Bernacka, Dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej, podkreśliła, jak ważnym zadaniem jest panel obywatelski. Po raz pierwszy realizujemy panel we Wrocławiu, a po raz pierwszy w Polsce dotyczący transportu - podkreśliła Bernacka.

- Jesteśmy w momencie, w którym wysłaliśmy 20 tysięcy zaproszeń do mieszkańców Wrocławia – mówi Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej. Zaproszenia do udziału w Panelu trafiły do losowej, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców, grupy osób. Każdy kto otrzymał list z Urzędu Miejskiego w tej sprawie, może teraz zgłosić chęć udziału w pracach Panelu Obywatelskiego. – Zachęcamy do skorzystania z zaproszeń. Jest bardzo ważne, żebyśmy mieli reprezentację wszystkich osiedli, grup wiekowych, osób określonego wykształcenia czy płci, ale także sposobu poruszania się po mieście – mówi Krzysztof Ziental.

Od lewej Krzysztof Ziental i Beata Bernacka z Wydziału Partycypacji Społecznej oraz Tadeusz Mincer z Zespołu Koordynującego.

Od lewej Krzysztof Ziental i Beata Bernacka z Wydziału Partycypacji Społecznej oraz Tadeusz Mincer z Zespołu Koordynującego.

24 marca poznamy wrocławskich panelistów

24 marca spośród wszystkich zarejestrowanych osób, wylosowanych zostanie 85. – 75 panelistów oraz 10 panelistów rezerwowych. Każdemu z panelistów przysługiwać będzie dieta w wysokości 600 złotych, stanowiąca zwrot ewentualnych kosztów udziału w 6 zaplanowanych spotkaniach. W zaproszeniu zawarto kontakt mejlowy i telefoniczny do koordynatorów, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości przyszłych panelistek i panelistów - zaznaczył Tadeusz Mincer z Zespołu Koordynującego z ramienia Fundacji Dom Pokoju, która realizuje panel w ramach zadania publicznego.

Losowanie panelistów będzie transmitowane online na stronie www.wroclaw.pl/panel, 24 marca o godz. 12.00.

Wszystko o wrocławskim panelu tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl