Dni otwarte Zajezdni Popowice [PROGRAM, ZDJĘCIA]

fot. Joanna Leja - www.wroclaw.pl

Tłumy wrocławian obserwowały w niedzielne południe paradę zabytkowych tramwajów, które przejechały z Zajezdni Popowice pod Operę Wrocławską. Ale nie mniej chętnych zgromadziło się w samej zajezdni oglądając, czym dawniej jeździli mieszkańcy miasta – i Breslauerzy i powojenni wrocławianie. Jeszcze do 18.00 w niedzielę można skorzystać z atrakcji największej na Dolnym Śląsku imprezy poświęconej zabytkowym tramwajom i autobusom.

– Chcieliśmy pokazać dzieciom, jak to się wszystko w transporcie pozmieniało – mówi pan Tomek. Wrocławianin przyszedł na Dni Otwarte Zajezdni Popowice wspólnie z ojcem Wojtkiem i dwójką swoich dzieci. Sfotografowali się przy Fredrusiu. – Pamiętam, jak jechałem tym autobusem, już wtedy wyłącznie turystycznym, wracają wspomnienia – dodaje pan Tomek. 

Pan Jacek po raz kolejny uczestniczył w paradzie tramwajów, choć tym razem zdecydował się przejechać zabytkowym tramwajem i zabrał ze sobą czteroipółletnią córeczkę Aurelię. – Fajnie poczuć, jak kiedyś się jeździło. Co prawda, jak na współczesne czasy trochę trzepało, ale i tak to fantastyczne przeżycie – opowiadał po wyjściu z tramwaju. 

Tramwaj Konstal N wymaga więcej wyczucia, bo nie wybacza błędów motorniczemu – podkreśla motorniczy Łukasz Mękalski. Dodaje, że sterowanie układem elektrycznym jest typowo mechaniczne, zadajnik jazdy jest w postaci korby i aby nią operować trzeba pewnej siły. – Hamulec postojowy również jest mechaniczny, ale trzeba go ręcznie nakręcić, a w nowych tramwajach mamy układy albo szczękowe, albo hydrauliczne, gdzie w zasadzie w końcówce hamowania wagon sam się zatrzymuje i nic więcej nie trzeba robić – tłumaczy. Wagony Konstal N jeździły po Wrocławiu od lat 50. w zasadzie do 1991 i zostały wtedy wycofane dzięki dostawom tramwajów typu 105 Ne.

Wielkim zainteresowaniem podczas Dni Otwartych cieszyły się wykłady Tomasza Sielickiego o Tramwaju Maximum z 1901 roku. 

Największą atrakcją była możliwość przejechania się jednym z pięciu zabytkowych tramwajów. Do każdego ustawiła się kolejka chętnych, by przekonać się, jak podróżowano kilkadziesiąt lat temu. 

Program Dni Otwartych

Sobota 18 września, godz. 10.00-20.00

Podobnie jak w ubiegłym roku, przed halami dawnej zajezdni podziwiać będzie można zabytkowy tabor, łącznie ponad 30 pojazdów.

Nie lada atrakcją może być pokaz tramwaju Maximum z 1901 r., autobusu Jelcz 272 MEX „Fredruś” oraz przyczepy autobusowej Jelcz P-080 z 1980 r. Wszystkie trzy pojazdy przeszły właśnie generalne remonty. Tego dnia po raz pierwszy od renowacji zaprezentowane zostaną przed szerszą publicznością.

O tramwaju Maximum opowie historyk komunikacji zbiorowej i motorniczy w jednej osobie – Tomasz Sielicki.

Będzie także okazja do obejrzenia pokazu pracy pługu wirnikowego, zwiedzenia z przewodnikiem zabudowań ponad stuletniej zajezdni, czy obejrzenia wystawy wrocławskich neonów. Nie zabraknie także food trucków i sklepiku z pamiątkami. Sobotnią część imprezy zakończy o godz. 16.00 parada historycznych autobusów.

 • Oprowadzanie po zajezdni: 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30
 • Pokazy pracy pługu wirnikowego: 10.20, 12.20, 14.20
 • Wykłady Tomasza Sielickiego o tramwaju Maximum: 11.00, 12.00
 • Parada historycznych autobusów: 16.00
 • Specjalne linie tramwajowe i autobusowe: 9.30-16.00
 • Koncert: 19.00

Tego dnia po Wrocławiu kursować będą specjalne linie autobusowe i tramwajowe, obsługiwane zabytkowymi pojazdami:

 • tramwajem linii M5 dotrzemy z zajezdni przy ul. Legnickiej pod Operę,
 • autobusem linii M21 z Zajezdni Popowice do Stadionu Wrocław
 • zabytkowym Jelczem M121MB na linii M10 z Dworca Autobusowego, przez Centrum Historii Zajezdnia, na ul. Kwiską.

Przejazd liniami specjalnymi będzie bezpłatny. 

Dni Otwarte Zajezdni Popowice 2021

Dni Otwarte Zajezdni Popowice 2021

Spotkania / Happeningi
Termin od 18 września 2021 do 19 września 2021

Miejsce Zajezdnia nr V

Zobacz

Niedziela 19 września, godz. 10.00-18.00

W niedzielę przed halami zajezdni oglądać będzie można zabytkowe autobusy. Tramwaje wyruszą bowiem na paradę. Zabytkowe wagony odjadą z Zajezdni Popowice o godz. 12.00 i skierują się w stronę Opery.

Tego dnia nadal dostępne będą niektóre atrakcje zaprezentowane w sobotę – m.in. wystawa wrocławskich neonów i prac plastycznych, czy wykład o tramwaju Maximum (11.00). Pojawią się także nowe, wśród nich inscenizacje w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych FESTUNG BRESLAU (na terenie Zajezdni Popowice) oraz wystawa kolejowa na Dworcu Głównym, zorganizowana przez Klub Sympatyków Kolei.

 • Wykład Tomasza Sielickiego o tramwaju Maximum z 1901 r.: 11.00
 • Parada zabytkowych tramwajów: 12.00
 • Specjalne linie tramwajowe i autobusowe: 10.15-15.50
 • Koncert wrocławskich zespołów: 16.00

Gdzie na wycieczkę zabytkowym taborem

W niedzielę kursowały będą dwie linie specjalne. Tramwajowa linia M1 spod Opery do Dworca Nadodrze i z powrotem (od 12.50 do 15.50 z częstotliwością co 10-20 minut) oraz okrężna linia autobusowa Zajezdnia Popowice – Stadion Wrocław – Zajezdnia Popowice (od 10.00 do 16.00).

Szczegóły trasy znajdziecie na stronie KSTM.

Na godz. 16.00 zaplanowano koncert wrocławskich zespołów. Dojazd na koncert zapewnią zabytkowe tramwaje – odjazdy z Opery o godz. 15.20, 15.30, 15.40.

Przeczytaj również: 18-19 września: dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe

W stronę nowego produktu turystycznego Wrocławia

Dni otwarte Zajezdni Popowice 2021 organizowane są w ramach działań Small Scale Actions projektu FindYourGreatness realizowanego w ramach sieci URBACT III, współfinansowanego z Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest stworzenie nowego produktu turystycznego, zorganizowanego wokół unikatowej kolekcji historycznych pojazdów komunikacji miejskiej oraz zabytkowych zajezdni.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć