Czasoprzestrzeń w sieci SCAL

fot. CKAiIL "Czasoprzestrzeń"

Sieć Centrów Aktywności Lokalnej powiększyła się o kolejnego członka, Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń”, prowadzone przez Stowarzyszenie Tratwa w dawnej Zajezdni Dąbie.

Obecnie część zajęć i projektów realizowanych na co dzień w „Czasoprzestrzeni” została zawieszona. Centrum skupia się teraz na działaniach pomocowych i już dziś planuje odmrażanie niektórych wydarzeń w nadchodzących miesiącach.

- Posiadamy infrastrukturę magazynową, co pozwoliło nam stać się zapleczem dla Banku Żywności oraz dla Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, które przechowują u nas wodę i żywność. W ramach projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Tratwa nasi wolontariusze pakują paczki dla podopiecznych MOPS, wykonują przyłbice i szyją maseczki. Dostarczamy je m.in. wrocławskim medykom ze szpitali przy ul. Chałubińskiego, Kamieńskiego i Borowskiej – mówi Adela Jakielaszek z „Czasoprzestrzeni”.

Lato z koncertami online?

Choć to jeszcze nie jest oficjalna zapowiedź, możemy chyba uchylić rąbka tajemnicy. Jeśli wszystko pójdzie po myśli organizatorów, w czerwcu w  „Czasoprzestrzeni” usłyszymy 10 młodych wrocławskich zespołów. Koncerty planowane są w bezpiecznej formie, online. Odbędą się w ramach festiwalu WrOFFław - przeglądu wrocławskiej niezależnej sceny muzycznej.

Między centrum studenckim a aktywizacją mieszkańców

Specyfiką „Czasoprzestrzeni” jest silne zakorzenienie placówki w środowisku studenckim. Położona vis a vis akademików Politechniki Wrocławskiej, rozbrzmiewa w normalnych warunkach licznymi wydarzeniami plenerowymi i kulturalnymi. Gości także regularnie wolontariuszy z programu Erasmus+. 

Równolegle prowadzone są działania dla mieszkańców osiedla, takie jak bezpłatne zajęcia dla seniorów, czy darmowe lekcje języków obcych. Od 2017 roku w „Czasoprzestrzeni” organizowana jest też wigilia dla osób samotnych i potrzebujących.  W ubiegłym roku na Wigilię Pełną Ciepła przyszło prawie 500 osób.