Rekordowy „Rowerowy maj” we Wrocławiu

Za nami rekordowa edycja kampanii „Rowerowy maj”. W 2018 r. w stolicy Dolnego Śląska wzięło w niej udział ponad 12 tys. dzieci z 47 wrocławskich szkół i przedszkoli. Najlepszą placówką we Wrocławiu trzeci raz z rzędu okazała się Szkoła Podstawowa nr 42 przy ul. Wałbrzyskiej.

  • W trzeciej edycji kampanii "Rowerowy maj" we Wrocławiu wzięło udział aż 12 tys. uczniów. Najlepsza placówka otrzymała w nagrodę rower, fot. Bartosz Moch

    W trzeciej edycji kampanii "Rowerowy maj" we Wrocławiu wzięło udział aż 12 tys. uczniów. Najlepsza placówka otrzymała w nagrodę rower, fot. Bartosz Moch


Tegoroczną kampanię podsumowano na uroczystej gali w Infopunkcie Barbara przy ul. Świdnickiej, podczas której nagrodzono także najlepsze szkoły i przedszkola.

Biorąc pod uwagę wyniki wszystkich placówek znów bezkonkurencyjna okazała się SP nr 42 przy ul. Wałbrzyskiej, której uczniowie przez miesiąc dojeżdżali do szkoły na rowerach, hulajnogach i rolkach, ustanawiając najlepszy wynik na poziomie 91,9%. Z tego powodu koordynator szkolny akcji „Rowerowy Maj” odebrała główną nagrodę – rower marki Frog.

– Mamy czerwiec a efekt „Rowerowego Maja” cały czas daje się obserwować w rejonie szkół i przedszkoli. Wystarczy kilka tygodni systematycznej jazdy rowerem, aby przekonać się do jego zalet. To najbardziej pozytywny nałóg, jaki można sobie wyobrazić. Wrocław dąży do tego, aby rower był podstawową formą poruszania się po mieście, dlatego liczę na to, że z roku na rok akcje tego typu będą dalej się rozwijać – powiedziała Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Wyniki trzeciej edycji

Kampania "Rowerowy maj" skierowana jest do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół podstawowych we Wrocławiu. Promuje zdrowy styl życia poprzez codzienne dojazdy do szkoły na rowerze, hulajnodze i wrotkach. Trzecia edycja imprezy w stolicy Dolnego Śląska trwała od 7 do 30 maja. Za przejazd odległości minimum 200 m od placówki na rowerze, rolkach lub hulajnodze, każdy uczeń otrzymywał naklejkę oraz odznaczenie w dzienniku online.

Placówki edukacyjne rywalizowały w 2 kategoriach: szkoły duże oraz średnie. Dodatkowa kategoria została utworzona dla przedszkoli.

Nagrody najlepszym placówkom wręczałą Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia, fot. Bartosz Moch

Nagrody najlepszym placówkom wręczała Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia. Za pierwsze miejsce dla swojej szkoły odebrała ją Bogusława Przewłoka. Fot. Bartosz Moch

Tytuł najbardziej rowerowych dużych szkół otrzymały:

1. SP 1 – 49,1%,
2. SP 90 – 48,9%,
3. SP 76 – 44,3%.

Tytuł najbardziej rowerowych średnich szkół otrzymały:

1. SP 42 – 91,9%,
2. SP 40 – 64,3%,
3. SP 39 – 54,7%.

Tytuł najbardziej rowerowych przedszkoli otrzymały:

1. Wesoła trójeczka – 74,1%,
2. Przedszkole nr 1 – 60,8%,
3. Przedszkole nr 90 – 54,0%.

Wszystkie dzieci, które wzięły udział w zabawie otrzymają upominki: chusty wielofunkcyjne tzw. kominy, worki oraz koraliki na szprychy. Najlepsze placówki odebrały nagrody pieniężne: za zajęcie I miejsca 10 tys. zł, drugiego 5 tys. zł, a trzeciego 2,5 tys. zł. Wyróżniające się klasy wybiorą się także na wycieczki m.in. do ZOO, Hydropolis czy Kolejkowa oraz do Aqua Parku, na ścianki wspinaczkowe Fpinka i Tarnogaj oraz do Wrocławskiego Klubu Squasha.

– Zainteresowanie najmłodszych pokazuje, że jesteśmy gotowi, aby codziennie dojeżdżać rowerem do szkoły. Co więcej w dojazdach tych uczestniczą często również rodzice, co może mieć pozytywny wpływ na zmianę nawyków komunikacyjnych – podkreślała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Z roku na rok kolejne rekordy

Każdego roku „Rowerowy maj” cieszy się coraz większą popularnością. Do pierwszej edycji kampanii przystąpiły 24 szkoły podstawowe z Wrocławia, których uczniowie ponad 35 tysięcy razy dotarli aktywnie do szkoły. W ubiegłym roku udział w akcji wzięło 31 szkół podstawowych osiągając wynik ponad 87 tysięcy rowerowych dojazdów do szkoły i z powrotem. W tym roku wynik udało się poprawić o ponad 150 tysięcy – łącznie zebrano aż 243 tysiące przejazdów.

– Wrocław stale dąży do stworzenia dobrej i bezpiecznej infrastruktury dla rowerzystów. Powstają nowe trasy rowerowe, parkingi oraz bardzo intensywnie wykorzystywany jest rower publiczny. Kampania „Rowerowy Maj” jest naszą najlepsza kampanią promującą codzienną jazdę rowerem skierowaną do najmłodszych – podsumował Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy.

Akcja „Rowerowy Maj” jest projektem ogólnopolskim. W tym roku wzięło w nim udział aż 30 miast z całej Polski.Zgłoś uwagę