Remont kamienicy na wrocławskim Nadodrzu

Licząca ponad sto lat kamienica przy ul. Biskupa Tomasza nr 8 wkrótce przejdzie generalny remont. Zarząd Zasobu Komunalnego rozstrzygnął przetarg na realizację prac wewnątrz budynku i przy jej elewacji. Zabytkowa kamienica zostanie też podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej.

  • Kamienica przy ul. Biskupa Tomasza 8, źródło: ZZK


Sześciopiętrowa kamienica została wybudowana w 1905 r. Do tej pory były tam wykonywane niezbędne prace remontowe. Ostatnie zakończyły się trzy lata temu i dotyczyły dachu oraz przewodów kominowych.

Teraz nadszedł czas kompleksowy remont, który swoim zakresem obejmie nie tylko elewację budynku, ale też dach ze strychem, klatkę schodową oraz piwnicę, gdzie za kilka miesięcy powstanie pierwszy w historii tego budynku węzeł cieplny. Dzięki temu kamienica nie tylko wypięknieje, ale też znacząco poprawi się komfort życia mieszkańców.

– To jeden z kilkudziesięciu budynków w naszym zasobie, które w tym roku planujemy podłączyć do sieci ciepłowniczej. Po zakończonym remoncie w mieszkaniach pojawią się grzejniki, instalacja z ciepłą wodą oraz nowe toalety. Te dotychczasowe znikną z klatek schodowych – zapowiada Anita Białowąs, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.  

Wnętrze kamienicy przy ul. Biskupa Tomasza 8, źródło: ZZK

Sporym wyzwaniem będą prace przy odnowieniu elewacji i detali architektonicznych na zewnątrz i w holu budynku.

– Część detali zostanie odtworzona na miejscu. Inne zostaną zdemontowane i oddane pod opiekę profesjonalnemu sztukatorowi. Dominującym kolorem elewacji będzie kolor oczyszczonej cegły. Odtworzony zostanie też zabytkowy napis „Mobel–Farb” A. Scholz – dodaje Anita Białowąs.

Kamienica przy ul. Biskupa Tomasza 8 z zewnątrz, źródło: ZZK

Koszt prac remontowych wraz z uciepłownieniem to blisko 2,5 mln złotych. Część z tych środków będzie pochodziła z funduszu Unii Europejskiej. Wykonawca na realizację prac będzie miał 10 miesięcy.

 Czytaj też: Remonty wrocławskich kamienic w 2020 r. [WIDEO], Kamienica na Przedmieściu Oławskim do remontu.Zgłoś uwagę