Raport „Ewaluacja procesu uspołeczniania polityki kulturalnej we Wrocławiu”

W związku z uruchomieniem procesu uspołeczniania kultury został przygotowany raport podsumowujący I etap prac. Autorem jest Artur Celiński, jeden z założycieli DNA Miasta, które pomaga w zbieraniu i systematyzowaniu wiedzy dotyczącej polityki kulturalnej w Polsce i „skanuje działalność instytucji kultury w Polsce”. 


Skąd bierze się potrzeba przygotowania ewaluacji

Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Bartłomiej Świerczewski i jego zastępca, dyrektor Jacek Pluta, zaproponowali ewaluację po to, aby dać odpowiedź na pytanie, gdzie i jakie błędy popełniono w procesie uspołeczniania polityki kulturalnej w mieście.

Zapowiedź ewaluacji była bezpośrednim efektem zastrzeżeń, które strona społeczna wysuwała szczególnie względem sposobu prac nad Wrocławską Radą Kultury. Nie było innej odpowiedzi i sposobu – jak zewnętrzna ewaluacja – na to, by te kontrowersje rozstrzygnąć. Równocześnie ewaluacja jest też standardem przy tego typu procesach. 

Zamawiający zwracają uwagę, że na Wrocławskim Kongresie Kultury jest zaplanowane przedstawienie modelu uspołecznienia wrocławskiej polityki kulturalnej, a wnioski z ewaluacji z pewnością przysłużą się dyskusji o tym modelu. Kongres – co zapowiadała strona społeczna – będzie także okazją do dyskusji problemowej na tematy związane z wrocławskim polem kultury.

Przeczytajcie pełny raport „Ewaluacja procesu uspołeczniania polityki kulturalnej we Wrocławiu”Zgłoś uwagę