Wybrano wykonawcę budowy osi zachodniej

Spośród 7 ofert firm wybrano najkorzystniejszą. Oś Zachodnią wybuduje Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. - Lider Konsorcjum, Tormel Sp. z o.o. - PARTNER Konsorcjum. Oś Zachodnia to uzupełnienie obwodnicy Leśnicy. Droga ma połączyć ul. Kosmonautów z obwodnicą (ten odcinek to tzw. aleja Stabłowicka), tak abyśmy mogli dojechać aż do ul. Granicznej i AOW. Oprócz nowej drogi zostanie przebudowana też sama ul. Kosmonautów.

  • Tak ma wyglądać przebudowana w ramach inwestycji ul. Kosmonautów. (wizualizacja: BBKS - Projekt)


Oś Zachodnia to kolejna wielka inwestycja Wrocławia. Głównym jej celem jest odciążenie osiedla Leśnica od nadmiernego ruchu drogowego i skierowanie ruchu tranzytowego z obecnej drogi krajowej nr 94 na trasę omijającą osiedle Leśnica lub doprowadzenie go do ul. Granicznej, która prowadzi do Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Oś Zachodnia to taki drugi etap obwodnicy Leśnicy.

W przetargu ogłoszonym pod koniec ubiegłego roku pojawiło się siedem ofert. Wahały się od około 188 milionów złotych do nawet ponad 303 milionów złotych. Miasto, jako inwestor, planowało przeznaczyć na tę inwestycję 199 277 507, 94 zł brutto. Oś Zachodnią wybuduje Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. - Lider Konsorcjum, Tormel Sp. z o.o. - PARTNER Konsorcjum. Inwestycja będzie kosztowała blisko 189 milionów złotych

Zestawienie ofert

Powstanie nie tylko nowy łącznik 

Oprócz nowego łącznika, który ułatwi omijanie Leśnicy, sporo zmieni się też na samej ul. Kosmonautów. Zostanie przebudowana od kąpieliska Glinianki do ul. Fieldorfa.

Po zakończeniu prac ul. Kosmonautów będzie miała na tym odcinku dwa pasy do centrum i dwa w kierunku Leśnicy. W sumie to 4,2 km nowych dróg, ponad 5 km tras rowerowych i nowych chodników, do tego kilometrowy ciąg pieszo-rowerowy 1050 m.

To nie wszystko, na tym odcinku ulicy Kosmonautów wykonawca wybuduje 2,2 km zielonego torowiska tramwajowego.

Na alei Stabłowickiej powstanie kolejny obiekt inżynieryjny w mieście – 143-metrowy wiadukt, dzięki któremu będzie można bezkolizyjnie przejechać i przejść nad linią kolejową. W związku z tym, że przy zbiegu alei Stabłowickiej i ulicy Kosmonautów planowana jest budowa nowego szpitala onkologicznego w ramach inwestycji, przewidziano również połączenie drogowe, które umożliwi jego przyszłą obsługę.

Zakończenie realizacji tej wielkiej inwestycji planowane jest na połowę 2022 r.Zgłoś uwagę