wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Znajdą pracę długotrwale bezrobotnym
Znajdą pracę długotrwale bezrobotnym

350 osób długotrwale bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu może liczyć na dodatkowe wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia. Pomoże im w tym wyspecjalizowana agencja pracy. W poniedziałek, 8 sierpnia, podpisana została umowa na tzw. outsourcing usług aktywizacyjnych między Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy, Powiatowym Urzędem Pracy we Wrocławiu i konsorcjum agencji zatrudnienia – WYG.

Reklama

Wyłoniona w przetargu firma zajmie się pomocą bezrobotnym, którym najtrudniej jest znaleźć pracę. Są to osoby długotrwale pozostające bez pracy, jakich jest najwięcej w statystykach i są osobami najbardziej oddalonymi od rynku pracy. Zwykle posiadają zbyt małe umiejętności, nie mają motywacji, doświadczenia i wymagają indywidualnego wsparcia np. przekwalifikowania. Pomoc dotyczy również osób zagrożonych wykluczeniem społecznym np. niepełnosprawnych czy po odbyciu kary pozbawienia wolności.

– Przez niespełna dwa lata województwo dolnośląskie, jako jedno z trzech w Polsce, brało udział w testowaniu tego rozwiązania - mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Przynosi ono efekty, ponieważ do tej pory pomocą objętych zostało blisko 2,5 tysiąca osób z powiatu kłodzkiego, lubańskiego, lubińskiego, jeleniogórskiego, wołowskiego, zgorzeleckiego i ząbkowickiego. Agencjom zatrudnienia zależy na znalezieniu kadry dla pracodawców, a nam zależy, by jak najwięcej osób bezrobotnych powróciło do aktywności. Wierzę, że dzięki dobrej współpracy publicznych i niepublicznych służb zatrudnienia, znaczna grupa osób długotrwale bezrobotnych nie tylko wróci do aktywności, ale znajdzie też pracę. Bazujemy na doświadczeniach wielu krajów, które pokazują, że podmioty niepubliczne skutecznie pomagają bezrobotnym. Mają doświadczenie, podchodzą do sprawy kompleksowo i jednocześnie w bardziej zindywidualizowany, a także elastyczny sposób pomagają osobom bezrobotnym. A przy okazji nie podlegają wielu rygorom administracyjnym.

Udział w przedsięwzięciu biorą również powiaty: górowski, głogowski i kłodzki.  Zgodnie z założeniami w miejscowościach, gdzie PUP-y mają swoją siedzibę zostaną utworzone punkty obsługi osób bezrobotnych. Tam osoby wyznaczone do udziału w projekcie mogą liczyć na pakiet działań aktywizacyjnych, które pomogą w podjęciu i utrzymaniu przez bezrobotnego odpowiedniej pracy lub działalności gospodarczej.

Co ważne, agencje zatrudnienia realizujące działania aktywizacyjne wynagradzane są za efekty swoich działań.

Na zlecanie działań aktywizacyjnych na Dolnym Śląsku przeznaczyło blisko 16 mln zł ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W ramach tej puli na te działania w 2016 r. przewidziano maksymalnie 5 mln zł, w 2017 r. maksymalnie 10 mln zł, a w 2018 r. 1 mln zł.

Realizacja umowy o świadczenie działań aktywizacyjnych potrwa do 30 czerwca 2018 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl