wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
dr Filip Granek, CEO XTPL XTPL
dr Filip Granek, CEO XTPL

XTPL – wrocławska spółka idzie na warszawską giełdę NewConnect. Firma chce pozyskać 10 mln złotych, które przeznaczy na rozwój laboratoriów oraz rozpoczęcie światowej sprzedaży swojej technologii.

Reklama

Spółka XTPL wejdzie na NewConnect w pierwszym półroczu 2017 roku. Na przełomie maja i czerwca ruszą zapisy na akcje. To kolejny sukces firmy Filipa Granka, jednego z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2016”.

10 mln zł na rozwój

Firma chce pozyskać 10 mln zł, które przeznaczy m.in. na tworzenie laboratorium aplikacyjnego, w którym będzie badać także możliwość wykorzystania technologii druku nanomateriałów w zupełnie nowych obszarach. XTPL bierze pod uwagę rozwiązania z zakresu elektroniki drukowanej, nano- oraz mikrofotoniki, tzw. smart windows i zabezpieczeń antypodróbkowych.

– To właśnie na rozwój naszego laboratorium aplikacyjnego chcemy przeznaczyć część pieniędzy pozyskanych z emisji akcji. Drugą część zainwestujemy w rozwój globalnej współpracy technologicznej i sprzedaży naszej technologii – dodaje dr Filip Granek, CEO XTPL.

400 razy cieńsze od włosa

Firma XTPL rozwija przełomową i chronioną patentem technologię ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów. Opracowywana metoda pozwala na wytwarzanie linii o szerokości poniżej 150 nanometrów, czyli ponad 400 razy węższych niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku. Metoda druku 400 razy cieńszych od ludzkiego włosa linii przewodzących prąd elektryczny może zrewolucjonizować branżę fotowoltaiki oraz wyświetlaczy.

Technologia XTPL umożliwia wytwarzanie ultracienkich i transparentnych linii przewodzących prąd elektryczny, które mogą zostać wykorzystane m.in. w produkcji nowej generacji warstw TCF (Transparent Conductive Films) stosowanych w branży producentów paneli fotowoltaicznych, wyświetlaczy, ekranów dotykowych oraz elastycznej elektroniki.

– Wartość rynku TCF szacowana jest dziś na ponad 5 mld dolarów, ale przewiduje się, że będzie rosnąć rocznie o kilkanaście procent. Około 2022 roku rynek ten powinien przekroczyć wartość 7,5 mld dolarów. Spółka XTPL działa więc na bardzo perspektywicznym rynku, a nasze szanse na globalny sukces potwierdza zainteresowanie międzynarodowych firm i instytutów, od których otrzymaliśmy listy intencyjne. Są wśród nich m.in. notowana na nowojorskiej giełdzie Trina Solar oraz inni globalni liderzy –  mówi dr Filip Granek.

XTPL jedna z najczęściej nagradzanych spółek technologicznych

XTPL jest zwycięzcą i finalistą wielu konkursów w Polsce i za granicą. Firma wygrała pierwszą polską edycję organizowanego przez MIT Enterprise Forum Poland akceleratora na licencji Massachusetts Institute of Technology; zdobyła także jeden z największych grantów w drugiej edycji konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. XTPL w programie Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl