wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Historie Sukcesów
  4. XTPL w programie Unii Europejskiej Horyzont 2020
dr inż. Filip Granek. założyciel i prezes XTPL SA
dr inż. Filip Granek. założyciel i prezes XTPL SA

Wrocławski XTPL jednym z liderów innowacji wyróżnionych w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Reklama

Międzynarodowy potencjał spółki technologicznej XTPL został doceniony przez ekspertów Unii Europejskiej, dzięki czemu otrzymała ona dofinansowanie i wsparcie UE przeznaczone dla najbardziej innowacyjnych europejskich projektów technologicznych. Grant trafia do najciekawszych firm z całej Europy, które pracują nad przełomowymi technologiami i mają solidną strategię biznesową pozwalającą im na wejście na międzynarodowe rynki. Program Horyzont 2020 jest największym w historii instrumentem finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.

80 mld euro do podziału

Budżet programu na lata 2014-2020 wynosi niemal 80 mld euro. W jego ramach działa Instrument SME, który wspiera najbardziej innowacyjne europejskie spółki technologiczne. Beneficjenci wybierani są w drodze konkursu, w którym udział biorą firmy z wielu krajów. Eksperci wskazują niewielkie grono przedsiębiorstw, nazywanych liderami innowacji i pracujących nad technologiami o ambicjach globalnych, gotowych do tego, by stawić czoła światowej konkurencji rynkowej. Kryteria te spełnia mniej niż 10 procent zgłoszonych do konkursu firm.

– XTPL jest coraz częściej zauważalny także poza Polską, a potencjał technologii, nad którą pracujemy, doceniają światowi eksperci. Grant w ramach Horyzontu 2020 udowadnia, że według specjalistów Unii Europejskiej nasze rozwiązanie może w istotny sposób przyczynić się do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności Europy na świecie. Wygrana w konkursie, w którym odsetek wyróżnionych firm jest naprawdę niewielki w porównaniu do liczby zgłoszeń, wiele dla nas znaczy. Technologia ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów może zostać wszechstronnie zastosowana, z korzyścią dla firm, konsumentów i całych państw. Cieszymy się, że zostało to dostrzeżone na szczeblach europejskich – mówi dr Filip Granek, współzałożyciel i CEO XTPL SA.

XTPL lider innowacji

W ciągu pierwszych dwóch lat realizacji Instrumentu SME dofinansowanie otrzymało 1200 europejskich firm. Pod koniec Programu Horyzont 2020 z finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw powinno już korzystać 7500 najbardziej innowacyjnych spółek z całej Europy. Pieniądze pomogą im rozwijać pomysły i technologie i rozszerzać działalność na inne kraje całego świata.

Finansowanie w ramach Horyzontu 2020 ma się przyczynić się do wzmocnienia europejskiej gospodarki opartej na wiedzy i rozwiązać problemy społeczeństw naszego kontynentu oraz wspierać wzrost gospodarczy i zwiększenie zatrudnienia w państwach Unii Europejskiej.

30 Kreatywnych Wrocławia

To kolejny sukces firmy Filipa Granka, jednego z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2016”. W grudniu 2016 r., XTPL z Wrocławia został wyróżniony przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii. Firma znalazła się w grupie 12 najbardziej obiecujących startupów w Europie.Natomiast w październiku 2016 r. wrocławska firma XTPL jako jedyna z Polski zaprezentowała swoją technologię podczas Inpho Venture Summit w Bordeaux. W spotkaniu uczestniczyły 23 najbardziej obiecujące firmy technologiczne z całego świata. European Institute of Innovation & Technology (EIT) powstał w 2008 roku z inicjatywy Unii Europejskiej zmierzającej do stworzenia europejskiej organizacji naukowej na wzór MIT. Siedzibą Rady Zarządzającej EIT jest Budapeszt.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl