wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie Volvo z największym w Europie zamówieniem na autobusy elektryczne
Produkowane we Wrocławiu Volvo 7900 Electric Articulated źródło: inwestor
Produkowane we Wrocławiu Volvo 7900 Electric Articulated

Volvo Buses dostarczy do szwedzkiego Göteborga 157 najnowszych przegubowych autobusów elektrycznych Volvo 7900 Electric Articulated. To największe jak dotąd pojedyncze zamówienie na autobusy elektryczne w Europie. Wszystkie zostaną wyprodukowane w Polsce – we wrocławskiej fabryce Volvo. Dostawy rozpoczną się w 2020 roku.

Reklama

Przedstawiciele Volvo właśnie poinformowali, że wyprodukowane we Wrocławiu nowe, elektryczne i bezemisyjne autobusy będą obsługiwać wiele linii w Göteborgu, rodzinnym mieście koncernu. Elektryczne autobusy pozwolą ograniczyć hałas i emisję spalin.

Produkowane we Wrocławiu Volvo 7900 Electric Articulated, źródło: Volvo

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że będziemy mogli zrealizować największe jak do tej pory pojedyncze zamówienie na autobusy elektryczne. Volvo jest pionierem w dziedzinie elektromobilności i zrównoważonego transportu publicznego, wymagającego znacznej przepustowości – mówi Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses.

80 procent niższe zużycie energii

Zamówienie obejmuje niedawno wprowadzony na rynek model 7900 Volvo Electric Articulated, który miał swoją premierę w październiku br. – na wystawie Busworld w Brukseli. Autobus Volvo 7900 Electric Articulated może przewozić do 150 pasażerów, a jego zużycie energii jest o 80 procent niższe niż odpowiednika z silnikiem wysokoprężnym. Ten autobus łączy wysokie możliwości przewozowe i niskie koszty eksploatacji.

Produkowane we Wrocławiu Volvo 7900 Electric Articulated, źródło: Volvo

Autobusy będą ładowane na stacjach szybkiego ładowania wzdłuż trasy, przy zastosowaniu systemu o nazwie OppChargeTM. Umożliwi to ich maksymalnie efektywne działanie. Oprócz autobusów elektrycznych zamówienie obejmuje 27 autobusów z silnikiem Euro 6 napędzanych biodieslem, przeznaczonych do transportu regionalnego.

– Elektromobilność stwarza całkowicie nowe możliwości urbanistyczne, tym bardziej, że otrzymujemy bezemisyjny i cichy transport miejski, który może funkcjonować bliżej mieszkańców. Volvo chce być liderem rozwoju elektryfikacji oraz partnerem miast, które chcą tworzyć dla mieszkańców długoterminowe, zrównoważone rozwiązania transportu publicznego – podkreśla Håkan Agnevall.

Jedyna fabryka autobusów Volvo w Europie jest we Wrocławiu

We wrocławskim zakładzie Volvo powstają kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.

W 2010 roku w polskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo oferuje pełną flotę zelektryfikowanych autobusów. Gama obejmuje hybrydę Volvo 7900 Hybrid (dostępną również w wersji przegubowej), elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid, w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric oraz najnowszy model – przegubowe Volvo 7900 Electric Articulated.

Produkowane we Wrocławiu Volvo 7900 Electric Articulated, źródło: Volvo

W Europie zelektryfikowane autobusy Volvo stanowią część transportu zbiorowego w wielu miastach, między innymi w Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii, Holandii i innych. Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 3,8 tys. zelektryfikowanych autobusów.

Czytaj także: Wrocławskie autobusy Volvo w Birmingham

W Polsce Volvo obecne jest od lat 70-tych. Na początku lat 90-tych Volvo rozpoczęło we Wrocławiu działalność przemysłową. W 1996 roku otwarto fabrykę autobusów, a kolejne lata zaowocowały rozwojem firmy i rozszerzeniem zakresu jej działalności. Obecnie firma Volvo Polska obejmuje: fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach, jak IT, finansowy i HR.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl