wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław z pierwszą w Polsce strefą ekonomiczną 2.0

Strefa ekonomiczna 2.0 powstanie w sąsiedztwie EIT+

Nowoczesna infrastruktura badawcza, efektywna współpraca naukowców z biznesem oraz korzystne warunki dla innowatorów – to wszystko w planowanej we Wrocławiu specjalnej strefie ekonomicznej nowej generacji SSE 2.0. Pierwsza taka strefa w Polsce, ma powstać sąsiedztwie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Reklama

Rada Miejska Wrocławia, na sesji 9 lipca poparła wniosek (Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej) o włączenie w granice Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nieruchomości położonych na terenie gminy Wrocław, w rejonie ulic Stabłowickiej i Towarowej. Na terenie 15 ha (obszar Kampusu Pracze i przyległych terenów inwestycyjnych) ma powstać, pierwsza w kraju, specjalna strefa ekonomiczna nowej generacji SSE 2.0.

– Niejednokrotnie przedstawiciele potencjalnego inwestora, zaskoczeni dostępną w EIT+ infrastrukturą i możliwościami współpracy, jeszcze w trakcie wizyty zaczynali wstępnie omawiać możliwości prowadzenia we Wrocławiu projektów badawczych, które wcześniej uznawali za nierealizowalne w Polsce – mówi Łukasz Czajkowski z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Specjalna strefa ekonomiczna nowej generacji SSE 2.0

Zgodnie z planami Ministerstwa Gospodarki SSE 2.0 mają być dedykowane działalności badawczo-rozwojowej, koncentrować i stymulować działalność innowacyjną. W odróżnieniu od już istniejących specjalnych stref ekonomicznych tworzone w nich miejsca pracy powinny w znacznie większym stopniu opierać się na produkcji zaawansowanych technologicznie wyrobów wykorzystujących krajową bazę wiedzy z bezpośredniego otoczenia SSE 2.0. Przedsiębiorstwom, które uzyskają zezwolenie na działalność w strefie, przysługiwać będzie pomoc publiczna m.in. w postaci zwolnienia podatkowego.

– Wrocław, dzięki ogromnemu akademickiemu potencjałowi intelektualnemu jest szczególnie predystynowany do bycia pionierem i liderem tego nowego kierunku rozwoju gospodarki opartej na wiedzy – mówi Łukasz Czajkowski i dodaje, że przy wyborze lokalizacji dla SSE 2.0. duże znaczenie miały osiągnięcia EIT+: wyposażone w ultranowoczesny sprzęt laboratori oraz zespoły badawcze z doświadczeniem w realizacji projektów na wiodących uniwersytetach Europy i Stanów Zjednoczonych.

– To również ogromna szansa dla wszystkich przedsiębiorstw, które planują sięgnąć po środki finansowe z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego - Inteligentny Rozwój – potwierdza prof. Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+: – Do programu mogą przystępować firmy, które chcą rozwijać nowe technologie samodzielnie lub zlecić jednostce naukowej takiej jak EIT+. Dzięki strefie nasze centrum nie tylko wesprze firmy w rozwoju produktów i w komercjalizacji własności intelektualnej, ale też umożliwi korzystne umiejscowienie na terenie Kampusu Pracze EIT+ działu B+R danej firmy.

Specjalna strefa ekonomiczna 2.0 we Wrocławiu będzie mogła rozpocząć działalność gdy rozporządzenie w tej sprawie wyda Rada Ministrów. Decyzja ma być podjęta do października.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl