wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Reklama

Wrocław uplasował się na drugim miejscu (po Budapeszcie) wśród 10 najlepszych miast Europy Wschodniej. Opiniotwórcze pismo z grupy Financial Times, fDi Magazine, który specjalizuje się w problematyce zagranicznych inwestycji bezpośrednich, opublikował dziś (poniedziałek 17 lutego 2014) wyniki rankingu „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2014/2015”. Miasta oceniane były pod względem potencjału inwestycyjnego dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych i właśnie pod tym względem Wrocław został wyróżniony kilkakrotnie. 

W kategorii Top 10 Eastern European Cities (Najlepsze 10 Miast Europy Wschodniej), Wrocław zajął drugą pozycję, natomiast w kategorii Top 10 Large European Cities  (Najlepsza 10 Dużych Miast Europejskich – tu brane były pod uwagę miasta całej Europy łącznie ze stolicami krajów), Wrocław zajął 6. miejsce po takich miastach jak: Sankt Petersburg, Amsterdam, Kolonia, Oslo i Monachium. To najbardziej prestiżowa kategoria w ranki fDi Magazine.

Z Polski, obok Wrocławia, świetnie w rankingu wypadają również Katowice. Do tych miast w ostatnich latach trafiło najwięcej projektów i to lokalizację swoich inwestycji właśnie w tych miastach najlepiej oceniają międzynarodowe koncerny. Wrocław wdarł się ponadto do najlepszej dziesiątki miast europejskich w kategorii przyjazności dla biznesu.

Wrocław słabiej wypada jedynie w kategorii efektywność kosztowa. Tu prym wiodą miasta ukraińskie. To akurat powinno jednak cieszyć. Oznacza to nic innego, jak tylko to, że za pracę wrocławskiego pracownika międzynarodowe koncerny są w stanie płacić więcej. I mimo, że w tej kategorii miasto nie jest już tak konkurencyjne, to nadal z powodzeniem potrafi ściągać nowe inwestycje.

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia: - Pozycja Wrocławia w rankingu jest efektem wielu lat pracy dużego zespołu ludzi, który na moje polecenie stara się, by obsługa inwestorów w naszym mieście była na jak najwyższym poziomie. To, że z roku na rok jesteśmy wyżej w zestawieniu pokazuje, że starania te dają dobre wyniki. Z przyjemnością powiem też, że obecna pozycja odzwierciedla nasze europejskie aspiracje.

– Największy powód do dumy to dla nas przede wszystkim wejście do pierwszej dziesiątki dużych miast europejskich – przyznaje Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która odpowiada w mieście za współpracę z zagranicznymi inwestorami. Ewa Kaucz przypomina, że to właśnie Wrocław powołał jako pierwsze miasto w Polsce wyspecjalizowaną spółkę, której celem jest pozyskiwanie nowych inwestorów i współpraca z nimi. – Dziś to my wyznaczamy trendy obsługi inwestorów. Nasze wieloletnie starania przynoszą efekty w postaci wielu nowych, wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.

Miejsca Wrocławia w poszczególnych rankingach fDi Magazine

Top 10 Eastern European Cities

Budapest

Wroclaw

Katowice

Plzen

Moscow

Brno

Poznan

Ostrava

Bratislava

Prague

Top 10 Large European Cities

Munich

Amsterdam

Glasgow

Rotterdam

Birmingham

Lisbon

Leipzig

Wroclaw

Katowice

Bordeaux

Top 10 Eastern European Cities - FDI Strategy

Katowice

Wroclaw

Poznan

Ostrava

Lodz

Plzen

Brno

Lublin

Kharkiv

Krakow

Top 10 Large European Cities - FDI Strategy

Glasgow

Katowice

Birmingham

Munich

Lisbon

Leipzig

Wroclaw

Bordeaux

Rotterdam

Poznan

Top 10 Large European Cities - Cost Effectiveness

Riga

Chisinau

Odessa

Zaporizhzhya

Lviv

Dnipropetrovsk

Lodz

Krakow

Poznan

Wroclaw

Top 10 Large European Cities - Business Friendliness

Saint Petersburg

Amsterdam

Cologne

Oslo

Munich

Wroclaw

Manchester

Frankfurt am Main

Riga

Hamburg

Maciej Nowaczyk

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl