wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Do Wrocławia przyjechali włodarze polskich miast. Ruszyło Smart City Forum
Smart City  Forum 2023 Urząd Miasta Wrocławia
Smart City Forum 2023

Kilkuset włodarzy miast, przedstawicieli biznesu i ekspertów zarządzania nowoczesnymi aglomeracjami spotkało się we Wrocławiu, aby dyskutować o obecnej sytuacji gospodarczej z perspektywy samorządów oraz wyzwaniach stojących przed koncepcją Smart City. W hotelu The Bridge Wrocław MGallery na Ostrowie Tumskim rozpoczęła się 16. edycja Smart City Forum. Wydarzenie potrwa do 1 czerwca br.

Reklama

Smart City Forum to największy w Polsce kongres poświęcony funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. Spotykają się tu nie tylko ich prezydenci i burmistrzowie, ale również eksperci z branż takich jak: transport, budownictwo, bezpieczeństwo, energetyka, zarządzanie danymi czy usługi publiczne. Gośćmi wydarzenia są również przedstawiciele włoskiego Batumi – miasta partnerskiego Wrocławia, a także mer Mariopola, Wadym Bojczenko.

Cieszę się, że kolejny raz możemy się spotkać w jakże ważnym i kreatywnym trójkącie: środowiska akademickiego, ludzi biznesu i samorządowców. Od ubiegłego roku nic się nie zmieniło, jeśli chodzi priorytety, które stoją przed polskim samorządem. Ciągle zmieniają się jednak warunki prawne i finansowe jego funkcjonowania i to pozostaje obecnie naszym wyzwaniem. Również w kontekście implementowania idei smart city. Ta dekada odznacza się wzrostem kosztów funkcjonowania samorządu, przy jednoczesnym pomniejszaniu jego dochodów.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

- To wszystko w kontekście istotnego wzrostu gospodarczego. Spędza to sen z powiek moim koleżankom i kolegom, którzy bardzo są zainteresowani implementacją tych rozwiązań, nad którymi w naszych miastach pracujemy już od wielu lat. Zależy nam na miastach inteligentnych z rozbudowanymi e-usługami. Dzięki temu poprawiamy jakość i standard życia naszych mieszkańców. Wiele zależy tu jednak od ram prawnych i naszych możliwości finansowych - dodał prezydent Wrocławia.

Współpraca z biznesem, e-usługi i edukacja

Wśród tematów, które uczestnicy Smart City Forum poruszą podczas rozpoczętego dzisiaj wydarzenia, znajdą się m.in. modele współpracy z biznesem stosowane w inteligentnych miastach, a także ekonomia współdzielenia oraz zadłużenie i nierówność regionalna. Do omawianych zagadnień należeć będzie też edukacja i wychowanie przyszłych pokoleń w duchu innowacyjności, budowanie strategii Smart City, działalność sturtupów samorządowych, pozanormatywne sposoby pozyskiwanie środków dla samorządów oraz gospodarka obiegu zamkniętego i korzyści z transformacji.

Miasto nowoczesne powinno charakteryzować się skutecznym udostępnianiem danych miejskich mieszkańcom, aby mogli z tego skorzystać. Te systemy wymagają ludzi z wyższym wykształceniem matematycznym i technicznym, a w Polsce zdecydowanie brakuje odpowiedniego systemu kształcenia tych osób.
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

Smart to rozwój nowych rozwiązań, który wymaga nie tylko kompetentnych osób, ale także sprzętu. Na to potrzebne są pieniądze.
Bogdan Wenta, prezydent Kielc

Nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu miastem

Uczestnicy tegorocznej edycji wydarzenia porozmawiają także o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem, wdrażaniu e-usług w samorządach oraz ekologii w smart city. W planie wydarzenia są również rozmowy o nowoczesnym transporcie miejskim, tworzeniu warunków do rozwoju biznesu oraz zabezpieczeniu posiadanych danych.

Ważne jest to, abyśmy z właściwym narzędziem potrafili dotrzeć do każdej grupy mieszkańców. Jeśli mówimy o tym, że ważnym zadaniem samorządu jest podnoszenie jakości ich funkcjonowania, to trzeba jak najskuteczniej przekazywać im wiedzę. Młodzież musi mieć odpowiednie narzędzia, aby się rozwijać. Dane muszą znajdować się w chmurze, a nie w drukowanych raportach. Natomiast starsi ludzie powinni być przez nas zaopiekowani w postaci opasek ratujących życie. Dlatego każdy powinien dostać to, co pozwoli mu wygodniej żyć. Bardzo istotne jest tu również bezpieczeństwo.
Krystyna Danilecka - Wojewódzka, prezydent Słupska

16. edycja Smart City Forum odbywa się w hotelu the Bridge Wroclaw MGallery Hotel Collection. Wydarzenie potrwa do 1 czerwca 2023 r.

Współorganizatorem kongresu jest Miasto Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl