www.wroclaw.pl

  TBS Wrocław wprowadza nowe kryteria wynajmu mieszkań

  Od 1 września 2020 r. obowiązują nowe procedury i zasady wynajmu mieszkań TBS Wrocław Sp. z o.o. z rynku wtórnego. Zmiany, polegające na wprowadzeniu w procesie rekrutacji dodatkowych kryteriów, mają ułatwić wynajęcie mieszkania TBS podatnikom PIT we Wrocławiu, a także seniorom, rodzinom wielodzietnym i osobom z niepełnosprawnością.

  Fot. fot. Maciej Lulko

  Jakie zmiany wprowadzono

  Nowe procedury i zasady wprowadzone przez TBS Wrocław Sp. z o.o. dotyczą wniosków o najem mieszkań Spółki z rynku wtórnego, dla których umowa najmu została wypowiedziana 1 września br. lub później. Ogłoszenia o możliwości wynajęcia takiego mieszkania pojawią się w ciągu najbliższego miesiąca i będą rozpatrywane już w oparciu o nowe procedury i zasady, w tym kryteria dodatkowe (poza ustawowymi) z przypisaną konkretną liczbą punktów. Im więcej punktów otrzyma dany wniosek, tym większa szansa, że wnioskodawca wynajmie mieszkanie od Spółki.

  Kryteria dodatkowe wprowadzone przez TBS Wrocław to:

  Budynek TBS Wrocław na osiedlu Nowe Żerniki, fot. Maciej Lulko

  Warto zaznaczyć, że w mocy pozostają kryteria ustawowe dotyczące wynajmu mieszkań wybudowanych w systemie budownictwa społecznego. Są to: brak tytułu prawnego do innego mieszkania we Wrocławiu, spełnianie kryterium dochodowego określonego w ustawie, wpłacenie (po zawarciu umowy partycypacyjnej) do 30 proc. wartości kosztów budowy wybranego lokalu oraz uregulowanie kaucji przed podpisaniem umowy najmu. Nowe kryteria posłużą jako dodatkowy, bardzo ważny element oceny złożonego wniosku.

  Jaki jest cel wprowadzonych zmian

  Dodatkowe kryteria wyboru najemców mieszkań TBS Wrocław Sp. z o.o. pozwolą sprawić, że lokale mieszkalne częściej zaczną trafiać do osób, które są związane z Wrocławiem jako podatnicy i w ten sposób współtworzą miejski budżet. Zaktualizowane zasady wyboru najemców mają też zapewnić, że mieszkania TBS staną się łatwiej dostępne dla osób, które z różnych powodów – m.in. wieku senioralnego, wielodzietności lub niepełnosprawności – potrzebują mieszkania, a mają trudności w kupnie lub wynajęciu lokalu na rynku komercyjnym.

  - TBS Wrocław zajmuje się budownictwem społecznym, więc w naszej działalności jesteśmy szczególnie wyczuleni na odpowiedzialność społeczną. Wprowadzając nowe kryteria wyboru najemców mieszkań z rynku wtórnego chcemy sprawić, że nasze mieszkania będą łatwiej dostępne dla seniorów, osób z niepełnosprawnością lub rodzin wielodzietnych. Jako spółka Gminy Wrocław wspieramy miejskie cele, dlatego zdecydowaliśmy się premiować również osoby, które płacą podatki we Wrocławiu – tłumaczy Paweł Inglot, członek zarządu TBS Wrocław Sp. z o.o.  

  TBS Wrocław: wpisujemy się swoimi działaniami także w szerszą politykę mieszkaniową Wrocławia

  - W nowych kryteriach naboru najemców mieszkań z rynku wtórnego premiujemy dodatkowo osoby, które zwolnią inny lokal należący do Gminy Wrocław i zwrócą go do miejskiej puli. Jesteśmy największym TBS-em w Polsce, stale powiększamy naszą bazę mieszkaniową. W roku 2020 oddaliśmy do użytku 270 nowych mieszkań i planujemy budowę kolejnych nowych lokali w standardzie pod klucz. Dzięki dodatkowym kryteriom wyboru najemców naszych lokali mieszkalnych chcemy zachęcić osoby wynajmujące mieszkania od Gminy Wrocław, aby zainteresowały się naszą ofertą – dodaje Paweł Inglot.

  Mieszkania z rynku wtórnego już w tym roku

  Jak informuje spółka TBS Wrocław, do końca tego roku spodziewane jest pojawienie się do dyspozycji przyszłych najemców około 20 mieszkań TBS z rynku wtórnego. W 2021 r. wolnych lokali Spółki z rynku wtórnego może być już około 100.