wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

TBS Wrocław wybuduje 301 mieszkań na wynajem w Leśnicy

Redakcja www.wroclaw.pl,

To będzie jedna z największych inwestycji TBS Wrocław w ostatnich latach. W Leśnicy powstanie 301 mieszkań na wynajem. Koszt budowy to ok. 81,5 mln zł. Spółka zawarła właśnie umowę z wykonawcą – firmą ZAB-BUD sp. z o.o.

Osiedle Leśnica IX powstanie na działce położonej między ulicami: Marszowicką, Dolnobrzeską, Błońską i Uraską, w sąsiedztwie istniejących nieruchomości TBS-u Wrocław. W 12 budynkach znajdzie się 301 mieszkań na wynajem i 10 lokali usługowych. Budowa zakończy się w 2023 r. i nie będzie etapowana, co oznacza, że wszystkie mieszkania zostaną oddane do użytku w tym samym czasie.

Cieszę się, gdy widzę jak TBS Wrocław realizuje kolejne projekty. W zeszłym roku spółka dostarczyła na rynek 270 mieszkań na wynajem na Nowych Żernikach i na Brochowie, a teraz zyska Leśnica. Oferta miasta staje się coraz bardziej kompletna, bo dzięki programowi Mieszkanie Plus wyrośnie też Nowa Kolejowa z pulą 469 mieszkań. Natomiast na Jagodnie i Wojszycach powstanie przynajmniej 400 kolejnych lokali mieszkalnych, co będzie efektem zawiązania miejskiej spółki w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). Dzięki temu tworzymy pewien pakiet pomocowy dla tych rodzin, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą się starać o kredyt bankowy.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Właśnie podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. Fot. TBS Wrocław
Właśnie podpisano umowę z wykonawcą inwestycji.

Osiedle przyjazne środowisku naturalnemu

Nowe budynki w Leśnicy będą miały trzy kondygnacje, dzięki czemu zostaną dopasowane do sąsiedniego osiedla TBS-u Wrocław w Leśnicy. Przy założeniu, że do każdego z mieszkań wprowadzi się trzyosobowa rodzina, z inwestycji może skorzystać nawet tysiąc osób.

Na osiedlu zostaną wykorzystane nowoczesne rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu. Każdy z 12 budynków zostanie wyposażony w niezależną instalację fotowoltaiczną. Energia elektryczna pozyskana w ten sposób posłuży do zasilania oświetlenia części wspólnych, bram wejściowych, wózkowni i pomieszczeń technicznych w budynkach.

Dzięki odnawialnym źródłom energii koszty energii elektrycznej wykorzystanej do zasilania części administracyjnej budynków zostaną zbilansowane niemal do zera. Natomiast koszty zastosowania instalacji fotowoltaicznej na tym osiedlu powinny zwrócić się za kilka lat. Oszczędności z tego tytułu pozwolą na utrzymanie cen najmu na poziomie dogodnym dla najemców.

Marcin Kij, prezes zarządu TBS Wrocław

Nie będzie podtopień

W ramach inwestycji TBS Wrocław wybuduje sieć, służącą do retencji wód opadowych na własnym terenie, i wyremontuje rów melioracyjny, który odprowadza je przez pobliski park Leśnicki do rzeki Bystrzycy. W ten sposób woda deszczowa będzie zatrzymywana pod powierzchnią osiedla i stopniowo odprowadzana do rzeki. To pozwoli uchronić park Leśnicki przed podtopieniami np. po ulewach. Dziś spływa do niego woda z terenów niezagospodarowanych, a jej ilość jest często zbyt duża jak na możliwości istniejącej tam infrastruktury melioracyjnej. Dodatkowo rów melioracyjny w parku Leśnickim zostanie oczyszczony i wzmocniony, wyremontowane będą też przepusty i mała architektura.

Innowacyjne rozwiązania na nowym osiedlu TBS-u Wrocław w Leśnicy pojawią się też pod ziemią. Spółka przewidziała miejsce na dodatkowe instalacje podziemne, które w przyszłości ułatwią zainstalowanie np. ładowarek elektrycznych do samochodów.

Mieszkania wśród zieleni

Atutem osiedla Leśnica IX ma być także jego otoczenie m.in. pobliski park Leśnicki i las Mokrzański. Zieleń na osiedlu zostanie urządzona według koncepcji specjalistów w zakresie architektury krajobrazu i dendrologii. Projektanci sięgnęli po nietypowe rozwiązania, by stworzyć dla mieszkańców przyjemne miejsce do życia.

Fragmenty zieleni na parkingach zaprojektowano jako zagajniki z gęsto posadzonych drzew, które będą tworzyły efekt plastra lasu. Powstaną też zagajniki bukowe, bo ten gatunek drzew świetnie rośnie w dużym zagęszczeniu, na wilgotnym i gliniastym podłożu. Tego typu „lasy w doniczce” powinny dawać mieszkańcom osiedla sporo cienia i komfortowe warunki odpoczynku.

Joanna Ways, architekt krajobrazu i specjalistka ds. zieleni z firmy „Zieleń Wokół Nas”

W planach jest także posadzenie blisko 260 drzew oraz prawie 5 tys. krzewów. Nowa zieleń pojawi się również na innych terenach TBS-u Wrocław w Leśnicy, gdzie wykonawca posadzi 50 drzew i 300 mkw. krzewów. Gatunki nasadzonej zieleni zostaną wybrane w taki sposób, aby dopasować je do panujących w tej okolicy szczególnych warunków siedliskowych.

Coraz więcej mieszkań na wynajem

Budowa osiedla Leśnica IX to kolejna duża inwestycja mieszkaniowa TBS-u Wrocław. W 2020 r. spółka przekazała wrocławianom 270 nowych mieszkań na wynajem.

W styczniu ubiegłego roku mieszkańcy wprowadzili się do budynku na osiedlu modelowym Nowe Żerniki, w którym powstało 117 mieszkań, z czego 57 to specjalne mieszkania dla seniorów. Znajdują się tam także lokale, gdzie zlokalizowany jest serwis opiekuńczy. W jednym z nich we wrześniu 2020 r. otwarto przedszkole dla 70 dzieci. W kolejnym lokalu działa punkt opieki dziennej, gdzie odbywają się m.in. zajęcia aktywizujące osoby starsze.

Czytaj też: Budynek łączący pokolenia. Mieszkania dla seniorów na Nowych Żernikach

Z kolei w lipcu ubiegłego roku spółka oddała do użytku 153 mieszkania na wynajem w budynkach przy ul. Afgańskiej na Brochowie.

Czytaj też: 153 nowe mieszkania na wynajem od TBS Wrocław

Budowa osiedla Leśnica IX będzie jedną z największych inwestycji TBS-u Wrocław w ostatnich latach. To ambitny projekt, sięgamy w nim po rozwiązania proekologiczne, zgodne z najnowszymi trendami. Wiemy, że nasze mieszkania na wynajem cieszą się dużym zainteresowaniem i to nie zmienia się od lat. Dlatego krok po kroku budujemy kolejne mieszkania, aby odpowiedzieć na rosnące potrzeby mieszkańców Wrocławia.

Marcin Kij

Osiedle Leśnica IX TBS Wrocław:

  • 12 budynków
  • 301 mieszkań na wynajem
  • 10 lokali usługowych na wynajem
  • 259 drzew, 4883 krzewy na terenie osiedla Leśnica IX
  • 379 miejsc parkingowych na terenie osiedla
  • 50 drzew i 300 mkw. krzewów na okolicznych osiedlach TBS Wrocław w Leśnicy
  • Projektant: firma ATD Architekci z Wrocławia
  • Opieka dendrologiczna: firma „Zieleń Wokół Nas” sp. z o.o. z Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl