wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Tarcza antykryzysowa 9.0: tylko do końca czerwca zwolnienie ze składek na ZUS
zdjęcie ilustracyjne WPT
zdjęcie ilustracyjne

Do 30 czerwca można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0.

Najnowsza Tarcza antykryzysowa 9.0 zakłada wolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego.

Wciąż można składać wnioski o zwolnienie ze składek. Przyjmujemy je tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Ostateczny termin na przesłanie do nas wniosku to 30 czerwca, dlatego warto się pospieszyć, bo czasu zostało niewiele. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień.

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Kto może starać się o zwolnienie w ramach Tarczy 9.0?

O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście kolejnych rodzajów działalności, w tym:

  • salony kosmetyczne,
  • fryzjerskie,
  • sklepy meblowe,
  • budowlane,
  • prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

O wsparcie w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej mogą starać się przedsiębiorcy, którzy zgłoszeni byli w ZUS jako płatnicy składek przed listopadem 2020 roku i na dzień 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Przedsiębiorcy mogą uzyskać (w zależności od branży) zwolnienie ze składek odpowiednio za grudzień 2020 i styczeń 2021 r., za luty 2021 r., za marzec i kwiecień 2021 r. lub za sam kwiecień2021 r., jeżeli spełnione zostaną wszystkie warunki określone w przepisach.

Czytaj także: Zwolnienie ze składek i świadczenie postojowe. Wnioski ZUS.

– Zwolnienie ze składek oznacza, że choć przedsiębiorca nie opłacił tych składek do ZUS, to są one zapisane na jego koncie i koncie ubezpieczonych, czyli tak jakby były opłacone. Zatem nie ma żadnych negatywnych konsekwencji w postaci niższego przyszłego świadczenia za ten okres ani dla biznesmena, ani dla osoby u niego zatrudnionej – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Postojowe nadal dostępne

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń.

Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Warunek: 40 proc. spadek przychodu

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu, o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r.

Nowością jest tu możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

ZUS/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl