wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Spotkania
  4. Sztuka jak zieleń – niezbędna w mieście w Concordii Design
Rzeźba NAWA i Concordia Design na Wyspie Słodowej Concordia Design
Rzeźba NAWA i Concordia Design na Wyspie Słodowej

– Sztuka w mieście jest jak zieleń: ulepsza przestrzeń, czyni ją przyjaźniejszą. Powinny być na nią miejsce i budżety – mówi Oskar Zięta wrocławski architekt, artysta i projektant, który weźmie udział 1 lipca w spotkaniu z cyklu „Wyobraź sobie miasto” w Concordii Design.

Wydarzenie rozpocznie się 1 lipca br., o godz. 17, w Concordia Design na Wyspie Słodowej. Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja przez stronę internetową.

Tym razem temat spotkania to „Sztuka w przestrzeni miejskiej”. O jej roli porozmawiają Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana), Oskar Zięta (Zięta Studio), Ewa Łowżył (KontenerART), Maciej Bujko (BWA Wrocław) i Dorota Jarodzka-Śródka (pracownia projektowa SRDK Studio, PZFD Wrocław). Panel dyskusyjny poprowadzi dziennikarka i reporterka Magda Piekarska.

Wyobraź sobie miasto. Sztuka w przestrzeni miasta

Wyobraź sobie miasto. Sztuka w przestrzeni miasta

Konferencje
Termin 1 lipca 2021 17:00

Miejsce Concordia Design - Wyspa Słodowa 7

Zobacz

Estetyka, a Nowy Europejski Bauhaus

– Jako Concordia Design od lat stawiamy na popularyzację sztuki i włączenie jej w przestrzeń miejską, codzienne życie mieszkańców. Stąd choćby powstanie potężnego kolorowego muralu w naszej inwestycji we Wrocławiu, stąd wsparcie dla budowy „Totemów” Alicji Białej w Poznaniu czy ostatnia wystawa Katarzyny Kozyry również w stolicy Wielkopolski – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, właścicielka Concordia Design, głównego organizatora wydarzenia.

W czwartek prelekcję wprowadzającą wygłosi Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana. Świątkowska podkreśla, że kwestia estetyki zajmuje ważne miejsce w Nowym Europejskim Bauhausie, czyli wizji Europy przedstawionej przez komisarz Ursulę von der Leyen.

– Estetyka jest tam wskazana jako ważny element kształtowania materialnego otoczenia przestrzennego, bo wpływający na emocje i relacje społeczne. Tymczasem żyjemy w czasach, w których napięcie i konflikty rosną. Jaką rolę przyjmuje sztuka? Jakiego rodzaju strategie przyjmują artyści i artystki działający w przestrzeni publicznej? Kto chce sztuki w przestrzeni publicznej, a komu jest nie na rękę? Kto ją finansuje i wspiera? Czego chcemy od sztuki jako mieszkańcy miast? I czy to jest to samo czego sztuka chce od nas? Nad tym wszystkim chciałabym się wspólnie zastanowić – podkreśla Świątkowska.

Znaczenie sztuki rośnie

Uczestnikiem dyskusji będzie m.in. Oskar Zięta, wrocławski artysta, architekt, projektant procesów, autor rzeźby NAWA, która od 2017 roku zdobi Wyspę Daliową. Jego praca została nagrodzona m.in. nagrodą German Design Award.

– Sztuka w przestrzeni miejskiej jest bardzo ważna, a jej znaczenie wzrasta wraz z tym, jak rosną same miasta. Dlaczego? Bo sztuka inspiruje, bo uwrażliwia, bo „zmiękcza” krajobraz zdominowany często przez potężne budynki – zauważa Zięta.

Architekturę z działalnością społeczną, biznesową i mecenatem sztuki od lat łączy Dorota Jarodzka–Śródka, współzałożyciel Archicom, prezes pracowni projektowej SRDK Studio, honorowa prezes wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jarodzka–Śródka sztukę wprowadza do projektowanych obiektów i przestrzeni, tworzy miejsca do jej odbioru, ale przede wszystkim do zawiązywania relacji społecznych. - Wierzę, że sztuka wprowadza nową jakość w życiu i powinna być dostępna w najbliższym otoczeniu człowieka – podkreśla Dorota Jarodzka-Śródka.

CD/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl