www.wroclaw.pl

  Sky Tower sprzedany. Kto nowym właścicielem?

  Najwyższy budynek we Wrocławiu właśnie zmienia właściciela. Spółka Develia, do której dotąd należał, sprzedała większość udziałów w tej nieruchomości za ponad 84 mln euro.

  Fot. Sky Tower

  Nowym właścicielem najwyższego wrocławskiego wieżowca będzie Olimp Investment - spółka należąca do międzynarodowego funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Adventum Group.

  Właściciela zmieni blisko 80 proc. udziałów w budynku

  Spółka Develia zawarła właśnie przedwstępną umowę na sprzedaż 79,55 proc. udziałów w budynku.Ostatnia wycena tych udziałów z 31 grudnia 2020 roku wynosiła 83 mln euro. Podpisana właśnie umowa z Olimp Investment opiewa na 84,4 mln euro, jednak kwota ta zostanie pomniejszona jeszcze o wartość nierozliczonych zachęt dla najemców. Pozostała część należy do właścicieli lokali wydzielonych w budynku. 

  Sfinalizowanie transakcji zaplanowano na koniec 2021 roku. Zawarcie finalnej umowy uzależnione jest od spełnienia kilku warunków m.in. uzyskania pisma dotyczącego spłaty kredytu od banku finansującego Sky Tower, polisy ubezpieczeniowej w zakresie zwrotu VAT, interpretacji podatkowej dotyczącej opodatkowania VAT, a także podjęcia czynności związanych ze zmianą zarządcy wspólnoty budynku. 

  Spółka Develia zamierza w przyszłości skupić się na inwestycjach mieszkaniowych oraz segmencie najmu instytucjonalnego.

  Najwyższy mieszkalny budynek w Polsce

  Sky Tower to nie tylko najwyższy wieżowiec we Wrocławiu. To także najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Oprócz biur, sklepów, znajdują się tu także luksusowe apartamenty, a na 49. piętrze punkt widokowy. Stanął w miejscu biurowca firmy Poltegor, który ze swoimi 92 metrami do 2007 r. był najwyższy we Wrocławiu.

  Sky Tower został oddany w całości do użytku w 2013 roku. Pierwotnie jego właścicielem był biznesmen Leszek Czarnecki. W 2017 roku sprzedał go spółce Develia za blisko pół miliarda złotych.

  Sky Tower w liczbach:

  • 51 pięter
  • 212 m wysokości
  • 33,2 m poniżej poziomu gruntu
  • 171 tys. m kw. całkowitej powierzchni
  • 20 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej
  • 22 tys. m kw. powierzchni biurowej
  • 24 tys. m kw. powierzchni usługowej
  • 236 apartamentów