wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Supernowoczesna inwestycja. Siemens buduje zakład pod Wrocławiem – Przemysł 4.0
zdjęcie ilustracyjne źródło: Siemens
zdjęcie ilustracyjne

150 osób znajdzie pracę w nowym zakładzie Siemensa. W podwrocławskiej miejscowości Mirków, w gminie Długołęka, koncern będzie produkował nowoczesne szafy sterownicze dla przemysłu 4.0.

Reklama

W październiku br. powstanie w Mirkowie zakład Siemensa produkujący wysokiej klasy szafy sterownicze. Odpowiednio skonfigurowana szafa to mózg każdej współczesnej fabryki, bez którego nie może się odbywać zautomatyzowana produkcja. W Polsce będzie ich powstawać ponad tysiąc rocznie, co znacząco wpłynie na rozwój krajowego przemysłu 4.0. Urządzenia będą również eksportowane do Unii Europejskiej. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie blisko 150 osób.

Cyfrowe fabryki. Przemysł 4.0 we Wrocławiu

Podwrocławska fabryka to pierwsza taka inwestycja Siemensa w Polsce. To także odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wyposażenie cyfrowych fabryk.

– Decyzja o ulokowaniu zakładu w Polsce zapadła w centrali Siemensa AG. Konkurowaliśmy m.in. z Czechami. Zdecydowała przede wszystkim bliskość krajowego klienta, odległość od bliźniaczej fabryki koncernu w Chemnitz oraz zaangażowanie po stronie pracowników polskiej spółki Siemensa. Cieszy mnie to podwójnie, ponieważ nie tylko rozszerzamy działalność w naszym kraju, ale istotnie zwiększamy swój wkład w rozwój polskiego przemysłu 4.0 – mówi Dominika Bettman, prezeska Siemens Polska.

W zakładzie Siemensa koło Wrocławia: praca dla 150 osób

W pierwszej produkcyjnej fabryce Siemensa w Polsce zatrudnionych będzie ok. 150 osób – przede wszystkim na stanowiskach technicznych, ale także kierowników projektu. Trwa rekrutacja liderów nowego zakładu, którzy przejdą specjalistyczne szkolenia w Niemczech. Pierwsi pracownicy zostaną wybrani już w lipcu.

Dzięki produkcji szaf sterowniczych w Polsce, Siemens zagwarantuje krajowym odbiorcom dostęp do zaawansowanych i zindywidualizowanych rozwiązań niemal na wyciągnięcie ręki.

 – Będziemy mogli szybciej i skuteczniej reagować w przypadku jakichkolwiek potrzeb naszych klientów – dodaje Dominika Bettman.

Szafa sterownicza to mózg cyfrowej fabryki. Steruje jej całą pracą, zarządza liniami produkcyjnymi. Bez niej nie może funkcjonować żadna zautomatyzowana jednostka. Wraz z postępującą automatyzacją przemysłu zapotrzebowanie na szafy stale rośnie. Ich brak, awaria lub nieodpowiedni projekt potrafią zahamować prace fabryki na długie tygodnie. Wymusza to konieczność szybkiej rozbudowy potencjału produkcyjnego, rozproszenia produkcji i lokowania jej blisko użytkownika końcowego.

Siemens w Mirkowie, gmina Długołeka: 1250 urządzeń rocznie

W podwrocławskim zakładzie Siemensa powstawać będzie blisko 1250 takich urządzeń rocznie, m.in. na rzecz przemysłu motoryzacyjnego czy maszynowego. Montowane tam szafy będą wyposażane w układy sterowania numerycznego, napędowe i inne podzespoły z oferty Siemensa.

– O lokalizacji inwestycji na terenie naszego kraju już dawno przestały decydować niskie koszty pracy. Rozwój technologiczny, automatyzacja i robotyzacja produkcji, innowacje, a przede wszystkim kwalifikacje pracowników to elementy, które dzisiaj stają się przewagą konkurencyjną Polski jako miejsca inwestycji. Cieszę się, że firmy takie jak Siemens te przewagi dostrzegają i skutecznie wykorzystują, aby rozwijać swój biznes, napędzając przy tym wzrost oraz innowacyjność naszej gospodarki – mówi Adam Ambrozik, prezes Związku Pracodawców Firm Produkcyjnych.

Odbiorcami produkowanych w Polsce szaf sterowniczych będą przede wszystkim krajowe oraz niemieckie firmy. Mniejsze partie trafią natomiast do Czech, Austrii, Szwajcarii i północnych Włoch. Szafy po opuszczeniu fabryki wysyłane będą bezpośrednio do klientów specjalistycznym transportem kołowym.

Siemens w parku logistycznym MLP Wrocław

Fabryka będzie ulokowana w parku logistycznym MLP Wrocław. Uruchomienie linii montażowych zaplanowane jest na październik tego roku. W przyszłości zakład i linie montażowe mogą być rozbudowywane.

– Jako Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej cieszymy się, że Siemens ponownie uznał Wrocław za miejsce perspektywiczne dla swoich strategicznych działań. Kilkanaście lat temu Siemens przecierał u nas szlaki pod inwestycje dużych graczy w branży IT, która dzisiaj stanowi filar rozwoju miasta. Mamy zatem nadzieję, że obecna inwestycja da impuls do rozwoju przemysłu 4.0 nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce – podkreśla Karolina Grzyb, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl