wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. SensDx i szybkie wykrywanie koronawirusa. Wstępny wynik już w 15 minut
Pracownicy SensDx Janusz Krzeszowski
Pracownicy SensDx

Obecnie czas oczekiwania na wynik testu diagnostycznego RT-PCR wykrywającego obecność koronawirusa to 1-3 dni. Jest jednak szansa, by dowiedzieć się szybciej. Od środy 2 września rusza we Wrocławiu punkt diagnostyczny wykonujący podwójne testy na obecność wirusa SARS-CoV-2. Na uzyskanie wyniku testu wstępnego potrzeba tylko 15 minut. Opracowany przez wrocławsko-gdański SensDx test stanowi przełom w diagnostyce. Firma jest laureatem rankingu organizowanego przez portal www.wroclaw.pl „30 Kreatywnych Wrocławia 2019”.

Reklama

Maciej Andryszczak przedstawiciel organizatora akcji – Centrum Medycznego Sonokard podkreśla, że od osoby badanej pobrane zostaną od razu dwa wymazy. Pierwszy wymaz –na badanie testem genetycznym (RT-PCR), drugi – na badanie15-minutowym, innowacyjnym, testem antygenowym SensDx SARS-CoV-2. Koszt obu testów wynosi 470 zł i pacjent otrzyma dwa niezależne wyniki.

– W ten sposób, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom środowiska medycznego i pacjentów, którzy bardzo narzekali na długi czas oczekiwania na diagnozę. Wynika to z doświadczeń zebranych przez nasz zespół medyczny podczas pierwszej akcji testowania COVID-19 na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, którą współorganizowaliśmy. Test SensDx SARS-CoV-2 ma charakter przesiewowy, ale potwierdzamy go za pomocą badania molekularnego (RT-PCR). To znacznie zwiększa pewność. Tym bardziej, że analizy wykonywane są w przez Centrum Patologii Molekularnej Cellgen we Wrocławiu, które znajduje się na liście laboratoriów COVID Ministerstwa Zdrowia i jest autoryzowane oraz certyfikowane przez Państwowy Zakład Higieny – dodaje Maciej Andryszczak.

Testy genetyczne i serologiczne

Test genetyczny (RT-PCR) potwierdza lub wyklucza obecność kodu RNA koronawirusa w badanej próbce materiału genetycznego. Jest to badanie zgodne z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Materiał do badania pobierany jest z tylnej ściany gardła lub nosa.

Z kolei, testy serologiczne, nazywane też „błyskawicznymi”, albo „kasetkowymi”, identyfikują tylko przeciwciała anty-SARS-CoV-2, co w praktyce oznacza, że metoda ta ani nie potwierdza, ani nie wyklucza zakażenia koronawirusem. 

Opracowany przez SensDx test stanowi przełom w diagnostyce

Tomasz Gondek, prezes zarządu SensDx dodaje wyjaśnia, że ich test nie jest jedynie szybszą i tańszą wersją RT-PCR, lecz wzbogaca proces diagnostyczny odmienną metodologią.

– Wykrywa białko specyficzne tylko dla wirusa wywołującego COVID-19. Natomiast test RT-PCR wykrywa łańcuch RNA oraz pozostałości po nim i nie daje dokładnej informacji o momencie zakończenia infekcji. Test SensDx wykrywa wirusa aktywnego, który może infekować.  Z tych względów wyniki doskonale się uzupełniają – zaznacza Tomasz Gondek.

Czytaj także: Wrocławsko-gdański SensDx pracuje nad testami na koronawirusa

Podczas prac badawczych nad testem SARS-CoV-2 opracowanym przez wrocławską firmę SensDx S.A., wsparcia naukowego udzieliły m.in.: Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej w Gdańsku oraz zespół profesora Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który dokonał wyboru niemutującego i specyficznego białka koronawirusa.

– Opracowany przez SensDx test stanowi przełom w diagnostyce. Udało się bowiem połączyć jakość testów molekularnych z szybkością badań serologicznych. Podkreślmy, że czułość i swoistość tego przesiewu jest niewiele mniejsza od RT-PCR – mówi Tomasz Gondek.

Punkt diagnostyczny przy WPB ul. Bierutowska

Testom będzie się można poddać w mobilnym punkcie diagnostycznym na parkingu przy ul. Bierutowskiej 57-59, przed Wrocławskimi Parkami Biznesu.

Centrum Medyczne Sonokard – organizator punktu diagnostycznego przed Wrocławskimi Parkami Biznesu przy Bierutowskiej  – pomyślał także o przedsiębiorcach i instytucjach, którym szybkie wykrycie koronawirusa może pomóc zachować normalny tryb pracy, uniknąć przerw w produkcji i problemów kadrowych, a tym samym strat finansowych. Już wkrótce będzie mogło do nich dojeżdżać laboratorium mobilne.

Zapisy na testy wyłącznie przez Internet. Wszelkie dodatkowe informacje na stronie: www.testprzesiewowy.pl

Gdzie we Wrocławiu można zrobić testy na koronawirusa [LISTA MIEJSC]

SensDX wśród kratywnych wrocławian

SensDX to laureat rankingu organizowanego przez portal www.wroclaw.pl „30 Kreatywnych Wrocławia 2019”.

Zespół SensDx, fot. Janusz Krzeszowski

SensDx (poprzednio Eton Group) to startup gdańsko-wrocławsko-warszawski. Zajmuje się produkcją urządzeń diagnostycznych. Prezesem spółki jest Tomasz Gondek, były wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskiego Centrum Badań EIT Plus i były dyrektor rozwoju biznesu w spółce Saule Technologies. SensDx w 2018 r. zyskał renomowanego inwestora - Grupę NEUCA, jednego z gigantów rynku farmaceutycznego.

Czytaj także: SensDx zyskał inwestora i wsparcie światowej sławy eksperta

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl