wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dlaczego wrocławianie chętnie remontują mieszkania? Raport
zdjęcie ilustracyjne freepik.com
zdjęcie ilustracyjne

Zespół analityczny iSPRZET wziął pod lupę wydatki i zwyczaje remontowe Polaków, przy okazji tworząc rankingi miast – tych, w których na remonty jednorazowo przeznacza się najwięcej pieniędzy oraz gdzie najczęściej robi się remont i wynajmuje ekipy.

  • Raport iSPRZET: ponad 60% mieszkańców Wrocławia deklaruje, że podczas remontu wydaje min. 10 000 zł.
  • Wrocław nie należy do miast, w których mieszkańcy stosunkowo często remontują, ponieważ 86% ankietowanych zadeklarowało, że remont przeprowadza co 3 lub 5 lat, a czasem nawet rzadziej.
  • Wrocław jest piątym miastem w Polsce, w którym do remontów najczęściej wynajmuje się ekipy remontowo-wykończeniowe.

Ile kosztuje remont mieszkania we Wrocławiu?

Ile kosztuje remont mieszkania we Wrocławiu? Fot. iSPRZET
Ile kosztuje remont mieszkania we Wrocławiu?
60,1% mieszkańców największych miast Polski wydaje na remont ponad 10 tysięcy złotych. Wrocław jest miastem, które uplasowało się najbliżej tej średniej. Wydatki remontowe na poziomie powyżej 10 tysięcy zadeklarowało 60,6% mieszkańców Wrocławia.

Michał Gwóźdź, zespół analityczny iSPRZET

Stawia to Wrocław na piątej pozycji rankingu – kolejno za Warszawą (70%), Krakowem (65,1%), Katowicami (63,8%) i Poznaniem (61,3%).

Jak wykazało badanie mieszkańcy Wrocławia wydają więcej w stosunku do mieszkańców Szczecina, Białegostoku, Gdańska, Łodzi oraz Bydgoszczy. Najmniej na remonty wydają mieszkańcy Bydgoszczy (50,8%), Łodzi (55,1%) i Gdańska (57,5%).

Usługi remontowo-wykończeniowe we Wrocławiu. Jak często remontować mieszkanie?

Usługi remontowo-wykończeniowe we Wrocławiu. Jak często remontować mieszkanie? Fot. iSPRZET
Usługi remontowo-wykończeniowe we Wrocławiu. Jak często remontować mieszkanie?

Największa grupa respondentów z Wrocławia dokonuje remontów co trzy lub 5 lat – robi to około 47,9% mieszkańców tego miast. Około 36,1% zadeklarowało, że remontuje mieszkania nie częściej niż raz na pięć lat. Remonty raz do roku lub częściej organizuje zaledwie 16% ankietowanych z Wrocławia.

Na liście miast, których mieszkańcy najczęściej przeprowadzają remonty (raz do roku i częściej), znalazły się Białystok (22,6%), Gdańsk (20,6%), Łódź (19,1%) i Bydgoszcz (19,0). Tę odpowiedź wybierali najrzadziej mieszkańcy Warszawy (14,1% respondentów z tego miasta), Krakowa (11,3%) i Katowice (11%).

Remont mieszkania we Wrocławiu, gdzie znaleźć fachowców?

Remont mieszkania we Wrocławiu: samodzielnie czy zatrudnić fachowców Fot. iSPRZET
Remont mieszkania we Wrocławiu: samodzielnie czy zatrudnić fachowców

45,7% wrocławian wskazało, że najczęściej decydują się na zatrudnienie fachowców. 54,3% preferuje wykonanie prac samodzielnie lub z pomocą krewnych oraz znajomych. Mieszkańcy Wrocławia zatrudniają ekipy remontowe rzadziej niż mieszkańcy Krakowa (67%), Warszawy (50%), Katowic (49,6%) oraz Białegostoku (46,8%).

– Większość mieszkańców miast deklaruje, że przynajmniej raz miało problem z ekipą remontową. Wskazują na to nawet ci, którzy częściej przeprowadzają remonty samodzielnie niż z pomocą fachowców. W sumie – zgłosiło to 62,7% respondentów – mówi Michał Gwóźdź i dodaje, że najrzadziej na fachowców narzekają mieszkańcy Krakowa 53,8%, najczęściej poznaniacy 66,4%.

iSPRZET/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl