wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Najlepiej żyje się we Wrocławiu. Potwierdza to ranking Oxford Economics

Opublikowano właśnie najnowszy raport brytyjskiej firmy konsultingowej Oxford Economics, która przeanalizowała kilkaset miast na całym świecie pod względem ich atrakcyjności dla mieszkańców. Okazuje się, że Wrocław znalazł się w pierwszej setce takich lokalizacji. Za to w Polsce jest numerem 1 wśród miejsc najlepszych do życia!

Reklama

Oxford Economics Global Cities Index 2024 to raport analizujący miasta na świecie pod względem jakości życia oferowanej mieszkańcom. Autorami opracowania są analitycy z brytyjskiej firmy konsultingowej Oxford Economics, która specjalizuje się w analizach ekonomicznych.

Przeanalizowano tysiąc miast na całym świecie

W opublikowanym rankingu znalazło się tysiąc największych miast z całego świata, które są ośrodkami szeroko pojętego rozwoju, zwłaszcza ekonomicznego. Przeanalizowano 27 czynników dotyczących między innymi takich aspektów jak warunki wpływające na poziom życia mieszkańców, liczba uczelni wyższych, jakość powietrza, warunki klimatyczne czy sposób zarządzania miastem. Istotne były też mocne i słabe strony miast.

W zestawieniu uwzględniono również polskie miasta. Okazało się, że wśród nich liderem, jeśli chodzi o jakość życia został Wrocław. Natomiast pod tym samym względem w rankingu światowym zajął on 96 lokatę, wyprzedzając Warszawę, która uplasowała się na 111 pozycji.

Najważniejsze by wrocławianom żyło się dobrze

Wyniki raportu cieszą i napawają dumą władze miasta. Jak twierdzi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia potwierdza to słuszność drogi, jaka została obrana sześć lat temu, stawiając nade wszystko na poprawę jakości życia mieszkańców.

Dziś zbieramy tego owoce, skoro eksperci w tak prestiżowym raporcie uznają, że właśnie we Wrocławiu ze wszystkich polskich miast, ta jakość jest najwyższa.
Jacek Sutryk

Według prezydenta tak wysoka lokata Wrocławia w rankingu Oxford Economics wynika z zaangażowania w rozwój społeczno-gospodarczy oraz dbałości o najmłodszych i o najstarszych. Przyczyniło się do tego również to, że miasto ma świetną lokalizację na mapie Europy oraz jest prężnym ośrodkiem akademickim, co czyni je niezwykle atrakcyjnym miejscem dla inwestorów z każdego zakątka globu. Trwają też konsekwentne prace nad tym, by stolica Dolnego Śląska stała się jeszcze bardziej zielona. 

Kolejny ranking potwierdzający pozycje Wrocławia

Jak twierdzi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, wyniki raportu cieszą tym bardziej, że nie jest to pierwszy tego typu sukces miasta. Nie dalej jak w lutym, stolica Dolnego Śląska zdominowała raport European Cities & Regions of the Future, w którym porównuje się zasługi i potencjały europejskich miast oraz regionów pod względem gospodarczym, finansowym oraz biznesowym.

Okazaliśmy się zwycięzcą w kategorii miast średniej wielkości, najbardziej przyjazną lokalizacją dla biznesu, ośrodkiem z największym potencjałem ludzkim i najlepszym miejscem do życia. Wierzę, że naszą pracą będziemy ten status umacniać.
Jakub Mazur

Stolica Dolnego Śląska wysoko w globalnym zestawieniu

W pierwszej dziesiątce globalnego rankingu Oxford Economics znalazły się kolejno: Nowy Jork, Londyn, San Jose, Tokio, Paryż, Seattle, Los Angeles, San Francisco, Melbourne i Zurych. Zatem pierwszą dziesiątkę zdominowały miasta amerykańskie.

W globalnym rankingu stolica Dolnego Śląska uplasowała się na 236. Miejscu. Spośród wszystkich miast z Polski najwyższą, 193. pozycję zajęła Warszawa.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl