www.wroclaw.pl

  Niemiecki kapitał wspiera wrocławskie startupy. Ruszyły zapisy

  Pieniądze i pomoc w rozwoju oferuje polskim młodym firmom niemiecki fundusz inwestycyjny APX. Chcą wyszukiwać startupy z potencjałem na zostanie tzw. jednorożcem (czyli z wyceną powyżej 1 mld USD) i finansować ich wzrost. Żeby skorzystać, trzeba wziąć udział w programie realizowanym przez wrocławski inQUBE Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości.

  Fot. UM Wrocławia

  APX to inwestor venture capital, który specjalizuje się w inwestycjach na bardzo wczesnym etapie. Fundusz, który powstał w Berlinie dzięki wspólnej inicjatywie Axel Springer i Porsche, wspiera startupy w fazie pre-seed, często jako pierwszy inwestor.

  • Model APX łączy inwestycje ze wsparciem merytorycznym.
  • Jednym z podstawowych założeń jest m.in. wstępna inwestycja 50 tys. euro za 5 proc. udziałów i współpraca z niemal 100 współinwestorami.

  Dofinansowanie dla startupów

  Firma inwestycyjna APX wspólnie z Ringier Axel Springer Polska i inQUBE Uniwersyteckim Inkubatorem Przedsiębiorczości ogłosiły program wsparcia dla startupów działających w Polsce. Dzięki tej inicjatywie młode firmy mogą uzyskać dofinansowanie oraz pomoc merytoryczną w rozwoju.

  Liczymy na to, że dzięki wspólnym działaniom z Ringier Axel Springer Polska oraz APX nie tylko uda się nam poznać i nagłośnić działalność ciekawych startupów, ale też zaoferować im wymierne i konkretne wsparcie. Od 2018 r. APX zainwestował w ponad 80 startupów z 20 branż z siedzibą w 20 krajach. Cieszę się, że teraz również inQUBE będzie miał w tym swój udział.

  Patrycja Modrzejewska, dyrektor inQUBE Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

  Marek Kopeć, Group Director of Product w Ringier Axel Springer Polska dodaje, że współpraca z APX jest nie tylko okazją rozwoju dla startupów, ale daje też możliwość zaprezentowania swojej oferty dla Ringier Axel Springer Polska. – To szansa współpracy z jedną z największych firm mediowo-technologicznych w regionie, a mediowe portfolio spółki to dobra droga dla startupów, których produkt może wpisać się w cyfrowy ekosystem mediów, rozrywki i e-commerce – mówi Marek Kopeć.

  Ringier Axel Springer Polska jest częścią międzynarodowej grupy Ringier Axel Springer Media AG, działającej w Europie Środkowo-Wschodniej i wydającej łącznie ponad 100 tytułów prasowych i 70 serwisów internetowych. Portfolio mediów Ringier Axel Springer Polska obejmuje ponad 20 marek drukowanych i cyfrowych takich jak: Onet i Fakt. Marki międzynarodowe to m.in.: Business Insider, Newsweek, Forbes, Ofeminin czy Noizz.

  Dotacje dla startupów – jak pozyskać kapitał na rozwój biznesu?

  Startupy zainteresowane udziałem w programie mogą wypełnić, znajdujący się na stronie internetowej inqube.pl, formularz zgłoszeniowy oraz przesłać prezentację. Czytaj także: Wsparcie dla startupów we Wrocławiu.