wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Przed laty przy ul. Odrzańskiej we Wrocławiu  było czterech szewców, pracuje jeden – Edward Ziętal. Jarek Ratajczak
Przed laty przy ul. Odrzańskiej we Wrocławiu było czterech szewców, pracuje jeden – Edward Ziętal.

Promocja zakładów rzemieślniczych i ich produktów wśród mieszkańców regionu oraz zainteresowanie ginącymi zawodami młodych ludzi to główne cele programu, który ma być wsparciem dla dolnośląskiego rzemiosła. Przygotował go Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Reklama

Promocja i edukacja

Program będzie koncentrował się na dwóch aspektach: promocyjnym i edukacyjnym. Dzięki promocji zostanie zaprezentowane regionalne rzemiosło, a także przedstawiona potrzeba utrzymania na Dolnym Śląsku tradycji rzemieślniczych, zaspokajających potrzeby mieszkańców. Z kolei edukacja ma zachęcić młodzież do kształcenia w zawodach rzemieślniczych oraz rozpoczynania działalności gospodarczej w tym zakresie np. przez osoby bezrobotne.

Inicjowany program jest pierwszym tego typu działaniem na Dolnym Śląsku, skierowanym bezpośrednio do rzemieślników. Jeszcze w tym roku organizacje pozarządowe otrzymają mikrogranty na promocję rzemiosła i zanikające profesje.

Kolejne działania – planowane już na rok 2017 – to między innymi utworzenie wspólnej platformy internetowej, prezentującej dolnośląskie zakłady rzemieślnicze oraz ich ofertę. 

– Brak informacji o rzemieślnikach oferujących usługi w najbliższej okolicy, jest często główną barierą ograniczającą korzystanie z ich usług – twierdzi Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego. – Szeroka i łatwo dostępna baza danych o rzemieślnikach działających w każdej gminie może pomóc ożywić ten rynek. Chcielibyśmy zaprosić do udziału w projektowaniu nowego serwisu studentów kierunków związanych ze sztuką i designem.

Nie tylko w regionie

W planach jest również promocja dolnośląskiego rzemiosła, w szczególności artystycznego, poza granicami województwa i kraju.

– Chcemy zorganizować „Tydzień Rzemiosła Dolnośląskiego” w czasie Targu Bożonarodzeniowego w Dreźnie oraz „Wystawę Rzemiosła Dolnośląskiego” przy okazji wręczania „Nagrody Kulturalnej Śląska” – twierdzi Cezary Przybylski. – Do udziału w wydarzeniach zaproszeni zostaną rzemieślnicy z naszego regionu, a celem będzie promocja ich wyrobów m.in. na rynku niemieckim.

Rozpoczęty właśnie program ma się przyczynić do pobudzenia zainteresowania społecznego produktami i usługami rzemiosła, a tym samym pobudzenia popytu na nie. Jego celem jest także zahamowanie wypierania tego sektora z życia gospodarczego regionu oraz budowanie pozytywnego wizerunku kształcenia zawodowego w rzemiośle, a przez to zwiększenie zainteresowania podejmowaniem edukacji w zawodach rzemieślniczych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl