wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Produkcja i IT najważniejsze dla Wrocławia
Zaprezentowano raporty „Kapitał ludzki we Wrocławiu” fot. Jarek Ratajczak
Zaprezentowano raporty „Kapitał ludzki we Wrocławiu”

Produkcyjny oraz IT to sektory, w których powstanie najwięcej miejsc pracy we Wrocławiu i regionie. We wtorek, 17 listopada 2015 r., zaprezentowano raporty „Kapitał ludzki we Wrocławiu”, przygotowane przez ekspertów Hays Poland we współpracy z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Reklama

o decyduje o wyborze Wrocławia przez inwestorów z sektorów IT i produkcyjnego? Jak inwestorzy postrzegają atrakcyjność inwestycyjną miasta? Jakie są ich oczekiwania wobec pracowników? Jak pracownicy widzą swoich pracodawców? – to tylko niektóre tematy zawarte w raportach „Kapitał ludzki we Wrocławiu” dla sektorów IT i produkcyjnego. Z przedstawionych danych wynika, że obecnie na Dolnym Śląsku w sektorze produkcyjnym pracuje 180 tys., a w IT 12 tys. osób. W najbliższym czasie te liczby wzrosną, ponieważ pracodawcy cały czas poszukują pracowników.

– Niskie bezrobocie powoduje, że we Wrocławiu i regionie to pracownicy zaczynają dyktować warunki zatrudnienia – mówi Dariusz Ostrowski, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

– Sektory produkcyjny i IT będę generować w najbliższym czasie najwięcej miejsc pracy we Wrocławiu i regionie – dodaje Paula Rejmer, dyrektor Operacyjny Hays Poland.

Sektor IT we Wrocławiu

We Wrocławiu działa ponad 40 średnich i dużych spółek świadczących szeroki wachlarz usług IT; od wsparcia technicznego po tworzenie oprogramowania. Łącznie zatrudnionych jest w nich ponad 12 tys. specjalistów IT.

– Branża IT jest bardzo zróżnicowana w kwestii wielkości przedsiębiorstw. Przeciętne zatrudnienie (mediana) wynosi 94 osoby, istnieją jednak centra takie jak IBM Delivery Center czy Nokia Networks, które zatrudniają tysiące specjalistów. Oprócz gigantów we Wrocławiu można również znaleźć małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 20 pracowników – piszą autorzy raportu „Sektor IT. Kapitał ludzki we Wrocławiu” przygotowanego przez Hays Poland.

Z badania Hays wynika, że najważniejszym czynnikiem decydującym o lokalizacji działalności IT we Wrocławiu jest kapitał ludzki, rozumiany jako dostępność pracowników o pożądanych kwalifikacjach. Firmy najczęściej poszukują osób na stanowiska deweloperów. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności kandydatów do pracy firmy na pierwszym miejscu wymieniają wiedzę techniczną, przede wszystkim znajomość konkretnych technologii.

Pracownicy sektora IT we Wrocławiu najczęściej są absolwentami kierunków informatycznych (prawie 65 proc.). Drugie pod względem popularności są kierunki ścisłe i inżynieryjne (40 proc.). Jedynie około 8 proc. pracowników ukończyło kierunki biznesowe i w wielu przypadkach szły one w parze z ukończeniem innych studiów. Absolwenci pozostałych kierunków (społeczne, humanistyczne, przyrodnicze) stanowią nieznaczny odsetek badanych. W większości (ponad 52 proc.) pracownicy posługują się Javą. Kolejny pod względem popularności jest C++ , języki z grupy .NET oraz Python. Około 15 proc. ankietowanych wykorzystuje w pracy również JavaScript.

Największa część pracowników znalazła swoją aktualną pracę dzięki rekomendacji znajomego (29 proc. ankietowanych). Drugą pod względem popularności metodą szukania pracy było aplikowanie na ogłoszenia pracodawców na portalach pracy. Agencje rekrutacyjne i headhunterzy również odegrali ważną rolę w rekrutacji pracowników, odpowiadając za kolejno 8 i 9 proc. zatrudnionych.

Pracownicy IT oczekują, że kariera zawodowa będzie dla nich przede wszystkim źródłem dobrobytu finansowego. Niewiele mniej popularne były odpowiedzi „zdobycia wiedzy i kompetencji” oraz „interesujących zadań”, co wskazuje na chęć rozwoju i ambicje pracowników. Około 35 proc. osób zaznaczyło również, że oczekuje bezpieczeństwa i stabilizacji.

Raport – Sektor IT. Kapitał Ludzki we Wrocławiu (pdf)

Sektor Produkcyjny we Wrocławiu

Autorzy reportu podkreślają, że sektor produkcyjny ma duże znaczenie dla gospodarki województwa dolnośląskiego. W 2013 roku, przedsiębiorstwa produkcyjne odpowiadały za 28 proc. wartości dodanej brutto wytwarzanej w województwie, gdzie działa ponad 26.000 zakładów produkcyjnych, łącznie zatrudniających prawie 180.000 pracowników (GUS 2013). Duże znaczenie mają firmy z branży motoryzacyjnej, głównie to poddostawcy.

– W przebadanych przez Hays Poland zakładach produkcyjnych, przeciętnie około 75 proc. zatrudnionych to osoby pracujące bezpośrednio przy produkcji. Pozostałe grupy zawodowe to inżynierowie (15 proc.) oraz pracownicy administracji (10 proc.). W ponad 78 proc. ankietowanych firm, w zeszłym roku pojawiło się zapotrzebowanie na nowe stanowiska. Najczęściej poszukiwano pracowników na stanowiska operatorów maszyn, jednak największe trudności napotykano przy rekrutacji na stanowiska inżynierskie – mówi Tomasz Kowalski, Hays Poland.

Większość firm, w których przeprowadzono badanie, powstało na początku lat dwutysięcznych. Ponad jedna trzecia organizacji to przedsiębiorstwa z kapitałem polskim. Aż połowa zakładów z kapitałem zagranicznym to inwestycje niemieckie. Pozostałe to m.in. firmy amerykańskie, włoskie, francuskie, japońskie oraz koreańskie. Główną przyczyną prowadzenia działalności w województwie dolnośląskim jest jego dobre skomunikowanie z innymi regionami w Polsce i za granicą, a szczególnie z Czechami i Niemcami, gdzie znajduje się większość partnerów biznesowych firm produkcyjnych.

Raport – Sektor Produkcyjny. Kapitał Ludzki we Wrocławiu (pdf)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl